Uçan Süpürge'den Çocuk Gelinler Sergisi

 > -

Uçan Süpürge'den Çocuk Gelinler Sergisi

16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında hazırlanan “Çocuk Gelinler” sergisi açıldı. Serginin açılışını eski aile mahkemesi hakimi Eray Karınca ve oyuncu Laçin Ceylan birlikte gerçekleştirdi. Açılış kokteyline sinemacılar, gazeteciler, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve sinemaseverler katıldı. Sergi 17 Mayısa kadar Alman Kültür Merkezi’nde görülebilir.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği 20 yıla yaklaşan ömrünün son yedi yılını çocuk evliliklerinin önlenmesi için ilgili toplum kesimlerini harekete geçirmeye adadı. Bu süre içinde ülkenin hemen bütün illerinde saha çalışmaları, araştırmalar yaptı, film gösterimleri ve seminerler düzenledi. Eray Karınca, 18 yaşından küçük çocukların mahkeme kararı ve aile izniyle evlendirilebilmesine olanak tanıyan Medeni Yasa maddesini tersine işleterek çocukları koruyacak kararlar alan bir hakim. Karınca’nın aldığı birçok benzeri karar çocuk yaşta evliliklerin önlenmesinde kayda değer adımlar olarak kabul ediliyor.

Festivalde çeşitli etkinliklerin yanısıra film gösterimleri de devam ediyor. Bu akşam; Üç Ayrı Dünya, Bir Hayalimiz Vardı, Kuleli Ev ve Maurissa festival kapsamında izlenebilecek filmler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Festival
Görüş Bildir