Petrol Fiyatları Sahte Twitle Yükseldi

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Twitter, Esad'ı Öldürdü!

Twitter, Esad'ı Öldürdü!

Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev'e ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabından atılan tweet'ler ortalığı karıştırdı. Bakanlık, "Hesabın bizle alakası yoktur" diye açıklama yapmak zorunda kaldı.

Twitter hesabından önce Rusya'nın Şam Büyükelçisi'ne dayandırılarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın öldürüldüğü ya da yaralandığı iddia edildi. Daha sonra bir tweet daha atıldı. Bu tweet'te de "Rus hükümeti Beşar Esad'ın yanında eşi ve iki kişiyle birlikte Lazkiye şehrinde öldürüldüğünü teyit etmiştir" denildi.

Gelen tepkiler üzerine Rusya İçişleri Bakanlığı zorunlu bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada Esad'ın sağlığıyla ilgili tweet'lerin gerçek olmadığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Petrol Fiyatları Sahte Twitle Yükseldi

Petrol Fiyatları Sahte Twitle Yükseldi

Rus İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev adına oluşturulan sahte hesaptan gönderilen bir twit petrol fiyatlarında 1 dolarlık artışa neden olurken, sosyal medya üzerinden yayılan asılsız bilgilerin piyasalar üzerindeki etkisi de yeniden sorgulanmaya başladı.

Dün akşam Türkiye saatiyle 17.00 sıralarında Kolokoltsev adına oluşturulan sahte hesaptan gönderilen twitte önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın öldürülmüş ya da yaralanmış olduğu bilgisi paylaşıldı. Ardından gönderilen iki twitte de öldüğü bilgisinin doğrulandığı yönünde ifadeler yer aldı.

Bu twitin ardından konuyla ilgili çok yoğun bir paylaşım söz konusu oldu ve buna petrol işlemcileri de katılınca 30 dakika içinde ABD ham petrolünün varil fiyatı 90.82 dolardan 92 dolara çıktı.

Daha sonra Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada bu twitler yalanlandı. Ancak kısa sürede olan olmuştu.

Uzmanlar, Suriye önemli bir petrol üreticisi olmasa da, onu destekleyen önemli petrol üreticisi ülkelerden İran'ın yapacağı hamlelerin petol fiyatlarını hareket ettirdiğine dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadİranRusyaSosyal MedyaSuriyeTwitter
Görüş Bildir