Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'nin İkinci Büyük Sulama Barajı Olacak Silvan'da Önemli Bir Eşik Aşıldı

0PAYLAŞIM

Türkiye'nin İkinci Büyük Sulama Barajı Olacak Silvan'da Önemli Bir Eşik Aşıldı

ANKARA Anadolu Ajansı - Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Diyarbakır'ın deli projesi" olarak öğrenilen Silvan Barajı'nda ehemmiyetli bir eşiğin aşıldığını ve barajın gövde dolgusunun bitirildiğini bildirdi.

Bakan Pakdemirli, yazılı açıklamasında, Devlet Su İşleri DSİ Genel Müdürlüğünün inşasını sürdürdüğü Diyarbakır Silvan Barajı'nda gelinen düzeye ait bilgi verdi.

Barajın hizmete alınmasıyla Güneydoğu Anadolu Projesi'nin Güneydoğu Anadolu Projesi bölge genelindeki sulama gayelerine erişilmesi ismine ehemmiyetli bir adım atılacağını belirten Pakdemirli, 175,5 metre yüksekliği, 8,7 milyon metreküp hacimli gövdesi ile Silvan Barajı ülkemizin ve Avrupa'nın ön suratı beton kaplı baraj tipinde azami barajı olacak." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, Türkiye'nin ikinci büyük sulama barajı olacak projede ehemmiyetli bir eşiğin aşıldığına dikkati sürükleyerek, şunları kaydoldu:

"Diyarbakır'ın deli projesi olarak öğrenilen Silvan Barajı'nda gövde dolgusu bitirildi. Baraj, Güneydoğu Anadolu Projesi'ın en ehemmiyetli projelerinden Silvan Projesi'nin en büyük ve en ehemmiyetli bileşenidir. Baraj, oluşturacağı 7,3 milyar metreküp rezervuar hacmiyle Güneydoğu Anadolu Projesi'ın Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci büyük barajı olacak. 4 düzeyli olan Silvan Projesi kapsamında her safhada Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su ölçüyü çoğalırken Silvan Hidroelektrik Santrali'nde üretilen elektrik enerjisi eksilecek. Böylece zaman içinde enerji yapımı 681 milyon kilovat saatten 88,41 milyon kilovat saate inerken sulamaya verilen su 1,791 milyon metreküpe çıkacak."

  • "Ekonomiye senede 1,91 milyar lira katkı sağlayacak"

Projenin tamamen hizmete alınmasıyla toplamda 2 milyon 350 bin 580 dekar alanın suyla buluşacağını aktaran Pakdemirli, böylece takribî 305 bin bireye iş olanağı, ekonomiye de senede 1,91 milyar lira katkı sağlanacağını bildirdi.

Pakdemirli, Silvan Projesi'nin toplam maliyetinin 2020 seneyi maliyetleriyle 13,25 milyar lira olduğuna ifade ederek, "Ehemmiyetli bir eşiği aşarak gövde dolgusunu bitirdiğimiz bu devasa barajın 2020 seneyi sonu haysiyetiyle ön surat beton imalatlarını tamamlamayı, 2021 başlarında ise barajı su yakalamaya hazır hale getirmeyi amaçlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir