Türkiye İçin Çok Tehlikeli Girişim

-

Türkiye İçin Çok Tehlikeli Girişim

Türkiye İçin Çok Tehlikeli Girişim

Enerji Bakanı Taner Yıldız yaklaşık bir ay önce, ABD'nin İran'a uygulanan yaptırımlara doğalgazı eklememesini büyük nezaket olarak nitelemiş ve “Türkiye İran'dan doğalgaz alan tek ülke. ABD'nin yaptırımlarının muhatabı İran değil, Türkiye olur. O nedenle ABD'nin yaptırıma doğalgazı dahil etmemesi büyük bir nezakettir” demişti. Son günlerdeki gelişmelere göre, ABD bu nezaketi rafa kaldırdı! Gelişmeler aynı zamanda Enerji Bakanı Yıldız’ı da endişeye sevk etti.

ABD yaptırımlarının doğalgazı da içine alabilecek şekilde genişlemesinin gündeme gelmesi üzerine, “ABD’nin bize gaz konusunda çözüm önerileri sunması lazım” diyen Yıldız’ın endişelerinde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı.

SANAYİ, KONUT ISINMASİ VE ELEKTRİK ÜRETİMİNDE YIKIM

İran’a yönelik yaptırımları genişletme, petrolün ardından doğalgaz satışına da ambargo uygulama konusunda çalışan Amerikan yönetimi, bu amaçla Amerikan Enerji Enformasyon İdaresi’ne bir rapor hazırlattı. Rapor, İran’a doğalgaz satış ambargosu uygulanması durumda bundan en çok Türkiye’nin etkileneceğini gösterdi..

Merve Erdil’in Hürriyet’teki haberine göre İran’dan gaz ithalatının kısıtlanması durumunda Türkiye’nin ciddi bir arz riskiyle karşı karşıya kalacağı vurgulanan raporda, “Özellikle kış aylarında, İran gazına erişimin olmadığı daha uzun bir dönemin, sanayi,konut ısıtması ve elektrik üretimine yıkıcı etkisi olur” denildi. Türkiye’nin İran’la yaptığı kontrat kapsamında, gazı alsa da almasa da para ödemek zorunda olduğu vurgulandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİranTaner Yıldız
Görüş Bildir