Türkiye'den Dinleme İddiaları Sonrası İlk Hamle

 > -

Türkiye'den Dinleme İddiaları Sonrası İlk Hamle

Türkiye'den Dinleme İddiaları Sonrası İlk Hamle

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jess Baily, dinleme iddialarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone İstanbul'da olduğu için Baily'den izahat istendi.

Dışişleri Bakanı Müsteşar Yardımcısı Ömer Onhon, Baily'yi Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, ABD’nin Türkiye dahil 38 temsilciliği dinlediği yönündeki iddialarla ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ABD'li mevkidaşı John Kerry'ye ilettiği bilgi talebini yineledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

"ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından ülkemizin de aralarında bulunduğu 38 ülkenin elçilik ve diplomatik misyonları tarafından yapılan gizli telefon görüşmelerinin dinlendiği ve internet kayıtlarının takip edildiğine yönelik olarak, Avrupa’nın önde gelen bazı basın-yayın organlarında yer alan iddialar kaygı vericidir.

Sayın Bakanımız ASEAN Toplantısı için bulunduğu Brunei’de, konuyu ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile ele almış ve Türkiye’nin iddialarla ilgili açıklama beklediğini belirtmiştir.

Sayın Bakanımızın ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile yaptığı görüşmeye ilave olarak, bugün (3 Temmuz 2013), ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone Ankara dışında bulunduğundan, Büyükelçilik Maslahatgüzarı Jess Baily, Genel Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ömer Önhon tarafından Bakanlığımıza davet edilerek konuyla ilgili izahat beklediğimiz yinelenmiştir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraİstanbul
Görüş Bildir