İşte Operasyonun Perde Arkası

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

TMSF Show TV'ye El Koydu!

Aylardır maaş alamayan Çukurova Medya’nın Ayazağa’daki binasına TMSF yetkilileri geldi. Elde edilen bilgilere göre TMSF Show TV ve Skyturk 360′ın bağlı olduğu Çukurova Medya Grubu’na el koydu.

TMSF’nin gerekçesi ise yapılandırma anlaşmasında kanalın rehin olarak gösterilmesine rağmen borçların ödenmemesi.

Show TV ve Skytürk 360 çalışanları aylardır maaş alamıyordu.

Show TV’nin Ayazağa’daki binasına bugün öğlen saatlerinde polislerle gelen haciz memurları işlem başlattı. Haciz olayıyla ilgili son gelişme ise biraz önce yaşandı. TMSF Çukurova Medya’ya el koydu.

Haberin Tamamı İçin:

TMSF, Çukurova Medya'ya El Koydu

TMSF, Çukurova Medya'ya El Koydu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Çukurova Medya Grubu'na el koydu.

Çukurova Medya Grubu bünyesinde başta Show TV...

Haberin Tamamı İçin:

Çukurova Medya'ya TMSF El Koydu!

TMSF, Çukurova Grubu’na ait Show Tv ve BMC’nin yönetimini devraldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubun’dan olan alacaklarının tahsili amacıyla Gruba ait Show Tv ve BMC’nin yönetimini devraldığını duyurdu.

TMSF’den yapılan yazılı açıklamada, TMSF’nin Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik San. Tic. Aş ve BMC San. ve Tic. Aş’nin yönetimini devraldığı belirtildi.

TMSF’nin, Çukurova Grubun’dan olan alacaklarının tahsili amacıyla Gruba ait Show Tv ve BMC’nin yönetimini devraldığı duyurulan açıklamada, daha önce de çeşitli zamanlarda yönetim ve denetimi TMSF’ye devrolunan şirketlerin Çukurova Grubu ile yapılan protokoller çerçevesinde gruba iade edildiği hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

"Ancak gelinen aşamada, Çukurova Grubu, protokol kapsamında ödemekle yükümlü bulunduğu borcunu zamanında ödememiş ve Ekim 2012 tarihinden bugüne kadar Fon tarafından kendilerine verilen makul sürede de temerrüt halini ortadan kaldırıcı ödeme yapmamıştır.

Bu durumda, ileride telafisi mümkün olmayacak kamu zararına yol açılmaması için ilgili borçlu grup hakkında temerrüt hükümlerinin uygulanmasına ve ilgili şirketlerin yönetim ve denetiminin Fon’a devri zorunluluğu doğmuştur.

TMSF, kamu alacaklarını en kısa sürede ve en yüksek bedelle tahsil edebilmek amacıyla, hakim ortakların doğrudan veya dolaylı sahip oldukları varlıklarla ilgili inceleme ve araştırmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Haberin Tamamı İçin:

TMSF, Show Tv'ye El Koydu

TMSF Çukurova Grubun’dan olan alacaklarının tahsili amacıyla Grup’a ait Show Tv ve BMC’nin yönetimini devraldı.

TMSF, Çukurova Medya Grubu bünyesinde bulunan Show TV'nin yönetimini devraldı. Gruba ait BMC firmasına da el koydu.

TMSF'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik San. Tic. Aş ve BMC San. ve Tic. Aş’ nin yönetimini devralmıştır.

Daha önce de çeşitli zamanlarda yönetim ve denetimi TMSF’ye devrolunan şirketler, Çukurova Grubu ile yapılan protokoller çerçevesinde Gruba iade edilmişti. Ancak gelinen aşamada, Çukurova Grubu, protokol kapsamında ödemekle yükümlü bulunduğu borcunu zamanında ödememiş ve Ekim 2012 tarihinden bugüne kadar Fon tarafından kendilerine verilen makul sürede de temerrüt halini ortadan kaldırıcı ödeme yapmamıştır.

Bu durumda, ileride telafisi mümkün olmayacak kamu zararına yol açılmaması için ilgili borçlu grup hakkında temerrüt hükümlerinin uygulanmasına ve ilgili şirketlerin yönetim ve denetiminin Fon’a devri zorunluluğu doğmuştur.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kamu alacaklarını en kısa sürede ve en yüksek bedelle tahsil edebilmek amacıyla, hakim ortakların doğrudan veya dolaylı sahip oldukları varlıklarla ilgili inceleme ve araştırmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.

TMSF kendisine kanunlarla verilen görev ve yetkiler çerçevesinde, kamu alacaklarının en yüksek değerle tahsili ve Fona devredilen bankaların kamuya maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi prensibiyle çalışmalarını etkin ve kararlı bir şekilde sürdürecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haberin Tamamı İçin:

İşte Operasyonun Perde Arkası

2.4 milyar dolarlık şahsi servetiyle Türkiye’nin en zengin 11. İşadamı olan Mehmet Emin Karamehmet’in yolu bir kere devletle kesişti. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Çukurova Holding’e ait Show Tv ile BMC’ye el koydu.

Şirketlere el konulma nedeni ise Karamehmet’in İnterbank ve Dinç Bilgin Grubundan kaynaklanan kredi borçları. Esentepe Kasap Sokak’ta imzalanan gizli kredi sözleşmelerini ortaya çıkaran TMSF, Karamehmet’e 250 milyon dolarlık bir borç çıkarmıştı. Bu borcu ödemek için 2008’de devletle el ıkışan Karamehmet, borçlarını taksit taksit ödedi. Ancak Ekim 2012’de ödemesi gereken 50 milyon dolarlık taksidi ödemedi. TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül ve yönetim, Çukurova Grubu’nun Turkcell’den ötürü son derece kritik bir süreçten geçtiğini düşünerek tam 8 ay boyunca grubun ödeme yapmasını bekledi. Ancak Gruba tanınan son sürede dolunca Fon yönetimi harekete geçti. Faiziyle birlikte 436 milyon dolara ulaşan bu borcu tahsil etmek için grubun 2 şirketinin yönetimine el koydu.

TMSF kaynakları, sorunun çözümü için kapının açık olduğunu belirterek şunları söyledi : “Şimdilik şirketlerin yönetimine el konuldu. Eğer ödeme yapılmazsa diğer varlıklara da hacze gidilebilir. Bu şirketler arasında Turkcell, Genel Energy, Digiturk gibi şirketler de olabilir… Şu saatten sonra top bizde değil, onlarda…”

İşte resmi açıklama...

TMSF’den yapılan açıklamada gelişmeler şöyle özetlendi: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik San. Tic. Aş ve BMC San. ve Tic. Aş’ nin yönetimini devralmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Show tvTurkcell
Görüş Bildir