THY'de Grev: Hava-İş'e Görüşme Teklifi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

THY Greviyle İlgili Şok İddia

Türk Hava Yolları, 15 Mayıs’ta başlayan grevin ilk iki gününde uçuşlara katılmayan 209 kabin memurunun aylık uçuşlarını kesti.

Türk Hava Yolları, greve katılan 209 kabin memuru ile ilgili önemli bir karar aldı. Airporthaber’e gelen bilgilere göre, grevin ilk iki gününde uçuşlara katılmayan 209 kabin memuru, aylık programdan çıkarıldı. THY'nin, aylık programdan çıkarılan kabin ekiplerinin yerine yeni planlamalar yaparak uçuşları bu ekiplerle devam ettireceği öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

THY'den Sürpriz Çağrı

"Hava-İş Sendikası'nı 22 Mayıs 2013 tarihine kadar 24. Toplu İş Sözleşmesi'ni imzalamaya davet ediyoruz"

THY Yönetimi 15 Mayıs tarihinden bu yana süren grev ile ilgili olarak Hava-İş Sendikasına bir çağrıda bulundu ve anlaşmak için 22 Mayıs 2013 tarihine kadar 24. Toplu İş Sözleşmesini imzalamaya davet etti.

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

Haberin Tamamı İçin:

THY'de Grev: Hava-İş'e Görüşme Teklifi

Türk Hava Yollları’nda (THY) çalışan Hava-İş Sendikası üyelerinin üçüncü gününe girerken, THY yönetimi sendikayı toplu iş sözleşmesi masasına çağırdı.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, önce basın açıklamasıyla yapılan çağrıyı reddederek, şirketin kendilerine doğrudan resmi bir çağrıda bulunması gerektiğini belirtti.

THY bunun üzerine faks yoluyla görüşme teklifini sendikaya gönderdi.

Hava-İş yönetimi çağrıyı değerlendirmek üzere toplandı.

Hava-İş Basın Bürosu'ndan Gizem Sürer, çağrı metninin içeriğinin, THY’nin kurumsal internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla aynı olduğunu belirtiyor.

THY'nin internet sitesinde yapılan açıklamada, çalışanların greve destek vermedikleri, bu nedenle sendikanın toplu iş sözleşmesi masasına oturması gerektiği öne sürülüyor: “15 Mayıs’tan bu yana yaşananlar sonucu oluşan tablo, çalışma arkadaşlarımızın iradesinin de konunun anlaşma ile sona erdirilmesi yönünde olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede Hava-İş Sendikası’nı 22 Mayıs 2013 tarihine kadar 24. Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalamaya davet ediyoruz.”

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, BBC Türkçe ’ye yaptığı açıklamada, "Bütün açıklamalarımızda, grev öncesinde de, grev sırasında da görüşmeye açık olduğumuzu söyledik.” dedi.

THY yönetimi grevin başladığı günden beri operasyonlarında bir aksama yaşanmadığını kamuoyuna duyuruyor.

Ayçin ise greve katılan çalışan sayısının 2 bin olduğunu belirterek bu açıklamaları gerçekçi bulmadığını söylüyor: “Operasyonlar etkilenmediyse toplu iş sözleşmesini bitirmeye gerek yok. Onlar için de ne kadar güzel. Demek ki 2 bin fazla kişinin varlığı ortaya çıktı şirkette. O zaman THY yönetimi fazla maliyet altına girmeden operasyonlarını götürsün. Operasyonları yürütebiliyorsa neden arkadaşlarımız telefonlarla işe gelmeleri için taciz ediliyor?”

Ayçin, yaklaşık 40 pilotun greve katıldığını söylüyor.

Ayçin'e göre, şirket seferleri iptal etmek yerine, özellikle iç hatlardaki seferleri birleştirerek gerçekleştiriyor: “Örneğin, Ankara seferlerini olabildiğince 2-3 seferde ortaklaştırarak yapıyorlar. Ama bu, sefer iptali yerine, ekranlarda sanki uçak normal olarak kalkıyormuş gibi gösteriliyor.”

Hava-iş Sendikası 3 Mayıs’ta açıkladığı grev kararının ardından 15 Mayıs gece 03.00’te greve başlamıştı.

Sendika, uçuş süreleri artarken dinlenme sürelerinin düşürülmesine karşı grev kararı almıştı.

Sendika grev gerekçesinde, taleplerinin yolcu ve uçuş güvenliği için elzem olduğunu belirtiyor.

Rengin Arslan / BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraTürk Hava Yolları
Görüş Bildir