'Demir Leydi' Son Yolculuğuna Uğurlandı

 > -

Thatcher'ın Cenazesi Nasıl Yapılacak?

İngiltere'nin ilk kadın başbakanı Barones Thatcher'ın cenaze töreni bugün yapılıyor.

tıklayın 87 yaşında ölen Margaret Thatcher için Londra'daki St Paul's Kilisesi'nde askeri tören düzenlenecek.

1965'te Sir Winston Churchill'in ölümünden bu yana bir başbakan için düzenlenen bu en kapsamlı tören için tarihi Big Ben Kulesi'nin çanı susacak.
Kraliçe Elizabeth de 1965'ten sonra ilk kez bir başbakanın cenaze törenine katılacak.

CENAZE ALAYI

Geceyi parlamento binasının altındaki bir şapelde geçiren Thatcher'ın naaşı, TSİ 12:00'de St Paul Katedrali'ne doğru yola çıkacak.

700'den fazla asker Thatcher'a saygı duruşunda bulunmak için yol boyuna dizilmiş olacak; üç askeri bando görev yapacak.

Alay hareket halindeyken Londra Kalesi'nden dakikada bir top atışı yapılacak ancak uçaklar uçmayacak.

Thatcher'ın "fazla masraflı olacağı" kaygısıyla uçakları istemediği söyleniyor.
Cenaze alayı St Paul's Katedrali'ne vardığında tabut, çoğu Falklands Savaşı'na katılmış birliklerden seçilen askerlerin omuzunda içeri taşınacak.

DAVETLİLER

St Paul's Katedrali'nde TSİ 13:00'de başlaması planlanan törene 2.300 kişi davetli.

Katılacaklarını bildirenler arasında şu isimler de var:

Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip

Eski Başbakan Tony Blair ve eşi Cherie

Eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı FW de Klerk

Eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve eşi Lynne

Eski ABD Dışişleri Bakanı, Nobel Barış Ödüllü Dr Henry Kissinger

Sanatçı Shirley Bassey

Mezzo-soprano Katherine Jenkins

ABD'li siyasetçi Newt Gingrich

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik

Eski Sovyet lider Mihail Gorbaçov, eski ABD Başkanı Ronald Reagan'ın eşi Nancy Reagan ve Arjantin'in Londra Büyükelçisi Alicia Castro ise davetli oldukları halde katılamayan isimler.

KATEDRALDEKİ TÖREN

St Paul's Katedrali'ndeki töreni katedralin baş rahibi Dr David Ison yönetecek; Anglikan Kilisesi'nin Başpiskoposu Justin Welby de katılacak.

Törende Barones Thatcher'ın 19 yaşındaki torunu Amanda ile Başbakan David Cameron'un da birer konuşma yapması bekleniyor.

Thatcher'ın vasiyeti üzerine törende İngiliz besteciler Henry Purcell, Edward Elgar ve Ralph Vaughan Williams'ın eserleri çalınacak, İncil'den bölümlerin yanı sıra Wordsworth and TS Eliot'ın şiirleri okunacak.

MALİYET

Resmi rakam verilmemekle beraber İngiltere basını 10 milyon sterlin (15 milyon dolar) civarında bir tahmin yapıyor.

Thatcher'ın ailesinin ulaşım, çiçekler ve naaşın yakılması masraflarını ödediği, güvenlik dahil diğer masrafları devletin üstlendiği belirtiliyor.

TARTIŞMA

Thatcher'ın ölümünden sonra tıklayın mirası hakkında kopan tartışma, cenazesi konusunda da devam etti.

Devlet törenine çok benzeyen askeri tören düzenlenmesinden, Big Ben'in susturulmasına ve maliyetin yüksekliğine kadar pek çok konuda itirazlar yükseldi.

Son olarak iki milletvekili, İşçi Partili Dennis Skinner ve Saygı Partisi'nden George Galloway, cenaze töreni nedeniyle başbakanın mecliste haftalık soru yanıtlama oturumunu iptal etmesine karşı çıktı.

GÜVENLİK

Cenaze töreninde 4 bin kişilik bir polis gücü güvenliği sağlayacak.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

''Demir Leydi' Uğurlanıyor

İngiltere'nin geçen hafta vefat eden eski başbakanı Margaret Thatcher için cenaze töreni düzenleniyor.

İngiltere'nin geçen hafta vefat eden eski başbakanı Margaret Thatcher'ın cenaze töreni St. Paul Katedrali'nde yapılıyor.

Londra polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı törende, olası protesto ve olaylara karşı yaklaşık 4 bin polis görevlendirildi.

Eski ABD başkanları ve İngiltere başbakanlarının da davet edildiği törene, Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip de katılıyor.

Törende Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik temsil ediyor.

Big Ben susacak

Cenaze töreni sırasında, tarihi saat kulesi Big Ben'in çanı çalmayacak ve Tower Bridge'den, Falkland Savaşı'nda kullanılanların da arasında bulunduğu toplardan atış yapılacak.

Geçirdiği felç sonrası 8 Nisan Pazartesi günü 87 yaşında hayatını kaybeden Muhafazakar Partili Thatcher, 1979-1990 yıllarında İngiltere'nin başbakanlığını yapmıştı.

Margaret Thatcher'ın vefatından bu yana, uyguladığı siyasi ve ekonomi politikaları ülkede tartışılırken, kesinti politikalarından en çok etkilenen işçi sendikaları ve maden işçileri "Demir Leydi"nin ölümünü ülkenin çeşitli yerlerinde toplanarak kutlamıştı.

LONDRA / AA

Haberin Tamamı İçin:

'Demir Leydi' Son Yolculuğuna Uğurlandı

İngiltere'nin başkenti Londra'nın sokakları ve özellikle cenaze töreninin yapıldığı St. Paul Katedrali'nin önü, sabah saatlerinden itibaren tarihi törene şahit olmak isteyenler tarafından dolduruldu.

İngiliz Parlamentosu'ndaki St. Mary Kilisesi'nde gece boyunca tutulan eski başbakanın naaşı, yerel saatle 10.00'da (TSİ 12.00) buradan çıkarılarak, Thatcher'ın 11 yıl boyunca hem çalışma ofisi hem de evi olarak kullandığı başbakanlık konutu ile bakanlıkların bulunduğu Whitehall caddesinden geçirildi.

İngiltere'nin ilk kadın başbakanının naaşı, Trafalgar meydanı, Strand, Fleet caddesi gibi yerleri kapsayan güzergahın bir kısmında cenaze arabasında, bir kısmında ise askerler eşliğinde atların çektiği top arabasında taşındı. Margaret Thatcher'ın tabutu üzerindeki beyaz güller ve çocukları Carol ile Mark Thatcher'ın "Sevgili annemiz, her zaman kalbimizde olacaksın" notu dikkati çekti.

Alkışlayan da oldu, yuhalayan da

Thatcher'ın naaşının top arabasıyla taşınması sırasında konvoyun önündeki askeri bando, Beethoven, Chopin ve Mendelssohn gibi bestecilerin cenaze marşlarını çaldı. Kortejin geçişi sırasında yol kenarında toplanan çok sayıda kişi alkışlarla Thatcher'ı uğurladı. Ancak kimi zaman konvoya küçük cisimler atılması ve bazı kişilerin yuhalaması dikkatten kaçmadı.

Thatcher'ın naaşı geçirilen güzergahın ardından, cenaze töreninin yapıldığı Londra'nın simge yapılarından St. Paul Katedrali'ne getirildi. Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in temsil ettiği katedraldeki törene, aralarında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Ediburgh Dükü Philip, İngiltere Başbakanı David Cameron, çok sayıda İngiliz siyasetçi ve dünya genelinden başbakanlar, bakanlar ve eski liderlerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin 300 kişi katıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth en son 1965 yılında ülkenin eski başbakanı Winston Churchill'in cenaze törenine katılmıştı.

Külleri, eşinin yanına konulacak

St. Paul Katedrali'nde yapılan cenaze töreninde Thatcher'ın hayattayken cenazesinde okunmak üzere seçtiği ilahiler ve İncil'den bölümler seslendirildi. Thatcher'ın 19 yaşındaki torunu Amanda Thatcher ile Thatcher'dan dört dönem sonraki Muhafazakar Parti lideri İngiltere Başbakanı Cameron, İncil'den iki ayrı bölüm okudular.

Katedralde yaklaşık 1 saat süren törenin ardından ise sadece aile ve yakınların katıldığı özel bir törenle Thatcher'ın naaşının yakılarak, küllerinin 2003 yılında vefat eden eşi Denis Thatcher'ın küllerinin de bulunduğu Chelsea Kraliyet Hastanesi'ndeki anıta konulması bekleniyor.

Cenaze töreni sırasında, tarihi saat kulesi Big Ben'in çanı susturuldu ve Tower Bridge'den, Thatcher döneminde yapılan İngiltere'nin Arjantin'i yendiği Falkland Savaşı'nda kullanılan toplardan atış yapıldı. Başbakanlık ve resmi kurumlardaki Birleşik Krallık bayrakları ise yarıya indirildi.

Cenaze töreni için özellikle ABD'nin Boston kentindeki patlamaların ardından Londra sokaklarında güvenlik artırıldı. Olası protestolara ve olaylara karşı tören için 4 binden fazla polis görev yaparken, polis helikopterleri başkentin üzerinde uçarak güvenliği denetledi.

Thatcher'ın vefatı, politikalarını yeniden gündeme taşıdı

Geçirdiği felç sonrası 8 Nisan Pazartesi günü 87 yaşında Londra'da hayatını kaybeden Muhafazakar Partili Thatcher, 1979-1990 yıllarında İngiltere'nin başbakanlığını yapmıştı.

Thatcher'ın vefatının ardından, savunduğu ve uyguladığı politikalar ülkede yeniden gündeme gelerek tartışıldı.

Serbest pazara ve özelleştirmeye verdiği destek ve Soğuk Savaş'ın sona ermesindeki rolüyle dönemine damgasını vuran Thatcher, özellikle ülkesinin kuzeyindeki bazı şehirlere yönelik uyguladığı kesinti ve vergi artışı politikalarıyla tepki çekmişti. "Demir Leydi"nin vefatının ardından kesinti politikalarından en çok etkilenen işçi sendikaları ve eski maden işçileri, İngiltere'nin çeşitli şehirlerinde toplanarak kutlamalar yapmıştı.

Üç dönem üst üste başbakanlığa seçilen Thatcher'ın, 1987'deki son seçim zaferinin ardından Avrupa Topluluğu ve vergilerle ilgili görüşleri partisi içinde destek bulmamıştı. Thatcher bunun üzerine Kasım 1990'da başbakanlıktan ve Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmişti.

Lordlar Kamarası'nın üyesi olan ve Barones unvanı bulunan Margaret Thatcher için dönemin Sovyetler Birliği'nden bir gazeteci, uyguladığı katı politikalar ve liderlik özellikleri nedeniyle "Demir Leydi" ifadesini kullanmış ve bu lakap İngiltere'nin ilk kadın başbakanının ismiyle birlikte anılmaya başlanmıştı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriArjantinBaşbakanChelseaİngiltereNobelÖmer ÇelikPolisSSCBSavaşvergi
Görüş Bildir