Tarihe Geçti: ‘Londralı Hasta’ HIV Virüsünden Tamamen Kurtarılan İkinci İnsan Oldu

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Londra'da HIV virüsü taşıyan bir hastada, kök hücre tedavisinin ardından virüse rastlanmadı. Adı açıklanmayan ve "Londralı hasta" olarak anılan kişi, virüsten kurtulan ikinci insan olarak kayıtlara geçti. 

Nadir görülen bir genetik mutasyon nedeniyle, HIV bağışıklığı olan bir donörün kemik iliğinden alınan kök hücre naklinden neredeyse üç sene sonra, yapılan detaylı testler hastada HIV virüsünden eser kalmadığını gösterdi.

Guardian'ın aktardığı bilgiye göre, hastayı tedavi eden doktor grubunun başındaki HIV biyoloğu profesör Ravindra Gupta "Vücudunda ölçebileceğimiz bir virüs kalmadı. Testler sonucunda hiçbir şeye rastlamadık." dedi. 

 "Londralı hasta"nın durumu Nature isimli dergide anlatıldı ve daha sonra Seattle'da bir medikal konferansta sunumu yapıldı. Hastanın adı, yaşı, ulusu gibi bilgiler ise verilmedi.

Tarihte HIV'den kurtulan ilk kişi ABD'li Timothy Brown'du.

Almanya'da gördüğü benzer bir tedavi sonucunda HIV'den kurtulan Brown da o dönem ‘Berlinli hasta' olarak anılıyordu.

Profesör Gupta, hastayla ilk tanışığı dönem University College London'dayken, şu an Cambridge University'de çalışıyor.

Gupta, HIV virüsü ile 2003 yılında tanışan bir adama, 2012 yılında bir çeşit kan kanseri teşhisi konulduğunu dile getirdi. 

2016 yılında, hasta kanserin son aşamalarındayken, doktorlar onun için uygun bir nakil bulmaya karar verdi. Gupta hastası için "Bu onun kurtulması için gerçekten son şansıydı" dedi. 

Bulunan donöre yapılan testlerde, HIV virüsüne karşı bir bağışıklık olduğu ortaya çıktı.

Gupta, nakil işleminin oldukça başarılı geçtiğini fakat bunun yan etkileri olduğunu, hastanın daha sonra Graft-versus-Host Hastalığı'na (Şiddetli immünolojik reaksiyon sonucu organ fonksiyon bozukluğu ile giden kompleks bir klinik sendrom) yakalandığını belirtiyor.

Birçok uzman bütün hastaları tedavi etmek için bu yöntemin kullanılamayacağını düşünüyor, çünkü süreç pahalı, karışık ve riskli.

Uzmanlar henüz HIV virüsünden temizlenme konusunda, donörlerdeki HIV bağışıklığı ve graft-versus-host hastalığının hangisinin daha önemli bir rol oynadığına karar veremiyor. Hem Berlin hem de Londra hastaları bu komplikasyonu yaşadı ve Gupta'ya göre belki de iyileşmelerini sağlayan ana etken bu hastalık oldu. 

Son olarak doktorlardan oluşan ekibinin, bütün bu bulguları, yeni HIV tedavi yöntemleri için kullanmayı planladıklarını belirtti ve ekledi:

"Bağışıklığı olan insanlarla HIV virüsünü yenip yenemeyeceğimizden emin olmamız gerekiyor, eğer emin olursak gen tedavisi ile yenebiliriz."

AIDS nedeniyle bugüne kadar dünya çapında 35 milyon insan hayatını kaybetti. Ve bugün neredeyse 37 milyon insan HIV virüsü taşıyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

vay be güzel gelişme dıye buna derim hiv için çözüm bulunması sevindirici

ezgi-idil

Çok güzel bir haber :) ve mutasyonların her zaman kötü olmadığına çok güzel bir örnek

acelyag

Ne kadar da gelecek için umut verici bir haber!

feyk

antibiotikler etkisini yitirirken antibiotigin cok daha otesinde yontemler yolda gozukuyor. crispr teknigi ile genetik modifikasyon cok kolaylasmis ve ucuzlamis durumda. batida 10bin dolar yatirimla insanlar evlerinde hobi olarak genetik modifikasyon yapar hale geldiler. crispr ile yeni hastaliklara karsi guncellenmis kemik ilikleriyle kanserden viruse her cesit hastaliga karsi mukemmel bagisiklik sistemini her insana nakletmek yakin gelecekde cok olasi.

feyk

gercek kurtulus, huzur bilimde. geri kalan her sey yalan.

feyk

antibiotiklerinde yan etkisi var. az yada cok hepsinin bir yan etkisi var ama antibiotikleri piyasadan kaldirsak basit bir kesik yada bir dis iltihabi bile olmen icin yeterli neden olabilir. acik ameliyatlarda ve ciddi kazalarda yasanacaklara hic girmiyorum bile. 100yil once ortalama insan omrunun 40yili gecmemesinin bir nedeni vardi. simdi yan etkisi var diye antibiotikleri kullanmiyacak miyiz? yeni gelecek tedavilerinde illaki yan etkileri olacaktir ama faydasi zararini bine katladiginda bunlara pek kafa yormazsin.

basar-demirsoy

Bu inanılmaz önemli bir haber. Şu anda "Berlinli Hasta"nın kurtulmasının tesadüfi olmadığını kanıtlamış olduk. Hatta yakında daha spesifik çalışmalarla HIV'in dünya üzerinden tümüyle silinmesini sağlayabiliriz. Gen terapisinin sadece genetik rahatsızlıklarda değil, viral rahatsızlıklarda da çözüm olabileceğini kanıtlamış oldu bunun yanında. Hatta HIV değil, diğer retroviral hastalıklara bile farklı çözüm yolları sunulabilir, bundan 100 yıl sonra hiç kimse grip olmayabilir mesela. Böyle haberlerle heyecandan elim ayağım titriyor! :)

Görüş Bildir