Tarhan: “Öcalan'ı MİT Yarattı Diyorlar”

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Tarhan: “Öcalan'ı MİT Yarattı Diyorlar”

Tarhan: “Öcalan'ı MİT Yarattı Diyorlar”

Tarhan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan’ın, kuvvetler ayrılığı konusundaki açıklamasını eleştirdi.

Türkiye’deki rejimin ”otoriter bir rejim” olduğunu, bunun bütün kurallarının işlediğini ileri süren Tarhan, ancak iktidarın bununla yetinmediğini, totaliter rejim istediğini iddia etti.

Fiili olan otoriter durumun anayasal zemine taşınmak için bir işaret fişeği yakıldığını hissettiğini belirten Tarhan, ”Sayın Başbakan, artık kendi getirdiği yargısına bile güvenmiyor ki bu tür söylemlerde bulunuyor” dedi.

Erdoğan’ın hala kendisine engel olanların bulunduğunu düşündüğünü ve bir rejim bunalımını göze aldığını iddia eden Tarhan, şöyle devam etti:

”Şimdi parmağı ile çağırdığı ve yönlendirdiği tüm kuvvetler yetmiyor, kuvvetler ayrılığının da biletini kesmek istiyor. Bindiği şey demokrasi tramvayıydı, gerektiğinde oradan inecekti. Belli ki ineceği gün yaklaşmış.

Neredeyse kendisinden başka her şey kötü ve yanlış. Kuvvetler ayrılığının mucidi sanki CHP’ymiş gibi, kuvvetler ayrılığını da yok etmek istiyor. Muhtemelen, ’Ecdadım uygulamadıysa, kuvvetler ayrılığı kötüdür. Ben de uygulamayacağım’ mesajını veriyor. Çünkü yönetim felsefesi bu. Bu adam, hep birilerini hedef gösteriyor. Kuvvetler ayrılığını yok etmek istiyor. Kuvvetler ayrılığı demokrasi demek. Yani, ’Ben demokrasi istemiyorum’ demek istiyor.

Kuvvetler ayrılığı zorbalığı yok etmek için icat edilmiş bir sistemdir. Kaldırmak isteyenlerin, neyi amaçladığını bu tanımın içinde okumak gerekir. Böyle bir adamın sonraki talebi de padişahlığın dahi kendisine engel olduğundan şikayet edip ağlamak olabilir.”

Bu konuda yargıdan herhangi bir tepki gelmediğini belirten Tarhan, ”Bu insan yasama organını da yargıyı da yok etmek istiyor. Recep Tayyip Erdoğan, tam denetimsiz mutlak iktidar istiyor” dedi.

Başkanlık sistemi ile ilgili tartışmalara da değinen Tarhan, iktidar için ideal başkanın, Meclis’i fesih yetkisi olan, sınırsız ve denetimsiz yönetme hakkı bulunan başkan olduğunu ileri sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDiyetRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir