Ermenistan Uçağı Halep'e Gitti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye Yolundaki Uçak Yine İndirildi

Suriye Yolundaki Uçak Yine İndirildi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Ermenistan Uçağı Erzurum'a İndirildi

Ermenistan'dan, Suriye'nin Halep kentine insani yardım malzemesi götürdüğü belirtilen bir sivil kargo uçağı daha, planlı olarak Erzurum Hava Limanı'na indirildi.

Ermenistan'a ait kargo uçağı bugün saat 06.10'da Erzurum Havalimanı'na indirildi. Geçen 15 Ekim'de olduğu gibi yine arama yapılmak üzere VIP salonu önüne götürülen uçağın çevresi, basın mensuplarının fotoğraf çekip görüntü almasını önlemek için iş makineleri ile kapatıldı.

Uçakta arama yapmak üzere Gümrük, 9'uncu Kolordu Komutanlığı'ndan mühimmat konusunda uzmanlar, Emniyet Müdürlüğü'nden arama ekipleri ile sağlık görevlileri hazır bulundu. Uçaktaki 9 kişi oldukları belirtilen mürettebattan sadece birinin inmesine izin verildi. Havalimanına gelen Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan konu ile ilgili açıklama yapmadı.

Ermenistan kargo uçağında insani yardım malzemesi olan kutular hava limanındaki X-Ray cihazından tek tek geçirilecek. Aramanın öğlen saatlerinde tamamlanması bekleniyor.

Ermenistan'a ait bir sivil kargo uçağı da 15 Ekim günü yine Erzurum Havalimanı'na indirilmiş ve uçaktaki 1400 koli yardım malzemesi tek tek kontrolden geçirilmişti. Yaklaşık 6 saatlik aramanın ardından uçağın kalkışına izin verilmişti.

Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Yine Uçak İndirildi!

Türk hava sahasını kullanarak Suriye'ye gitmekte olan Ermenistan Havayolları'na ait bir kargo uçağı, Erzurum Havaalanı'na indirildi. Uçakta arama yapılıyor...

Suriye’ye insani yardım götürdüğü iddiasındaki kargo uçağının, uluslararası havacılık kuralları gereği indirildiği belirtilirken, uçaktaki aramalar sürüyor. Basın mensuplarının görüntü almaması için görevliler yoğun çaba harcarken, aramalara sivil savunmanın biyolojik uzmanlarının da katıldığı kaydedildi.

Şu ana kadar resmi makamlardan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Ekim ayının ortalarında, Ermenistan’dan Şam’a giden bir başka kargo uçağı Erzurum Havaalanı'na indirilmiş ve yaklaşık 8 saat süren arama çalışmaları sonunda uçağın gidişine izin verilmişti.

Yine ekim ayı niçinde Rusya’dan Suriye’ye giden bir uçak Ankara'ya indirilmiş, Türk makamlarından uçakta askeri mühimmat olduğu açıklaması gelmiş, Rusya ise bunu kabul etmemişti.

Haberin Tamamı İçin:

Ermenistan Uçağı Erzurum'a İndirildi

Erivan'dan Halep'e insani yardım malzemesi götürmek amacıyla Ermenistan'dan havalanan Antonov An 12 tipi kargo uçağı Erzurum Havalimanı'na indirildi. Uçakta insani yardım mazemesi dışında birşey olup olmadığını tespit etmek için çalışma başlatıldı. Edinilen bilgiye göre uçakta aramalar yapılıp, içindeki malzemeler x-ray cihazlarından geçiriliecek.

Resmi olmayan bilgilere göre Ermenistan Havayolları'na ait Antonov An 12 tipi uçak Ermenistan'dan havalanıp Suriye'nin Halep şehrine yardım götürmek adına Türkiye'den uçuş izni istedi. Dışişleri'nden Erzurum'a gelen yazı doğrultusunda uçağa şartlı izin verildi. Türkiye'nin üzerinden uçuş yapması halinde Erzurum Havalimanı'nda indirilmesi gerektiği ve yapılacak teknik denetimler sonrası silah, mühimmat bulunmaması halinde uçuşuna izin verileceği, devamına izin verileceği belirtildi. Bu doğrultuda havalimanı mülkü amirliği tarafından, gerekli önlemleri alındı. Kriz masası oluşturuldu. Gümrük görevlileri, Kolordu Komutanlığı'ndan askeri mühimmat konusunda uzman kişiler, emniyetten arama ekipleri, sağlık görevlileri uçağın inişi sırasında görev aldı.

15 Ekim'de Ermenistan'a ait aynı tip kargo uçağı Erzurum Havalimanı'na indirilmişti. Uçakta yapılan arama ve incelemeler sonrasında Türk hava sahasını kullanmasına izin verilmişti.

Kaynak: CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Ermenistan Uçağı Halep'e Gitti

Erzurum'a iniş yapan Ermenistan'a ait uçak, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Halep'e hareket etti.

Erzurum Havalimanı'na sabah erken saatlerde iniş yapan Ermenistan Havayolları'na ait kargo uçağında yapılan aramanın ardından içerisindeki koliler, uçağın kargosuna geri yüklendi. Kargo uçağı, uçuş izinlerinin alınmasının ardından Erzurum Havalimanı'ndan kalkış yaptı.

Polis ve jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı havalimanında uçağın etrafında bekletilen kamyon, tır ve itfaiye araçları bölgeden ayrıldı.

Yetkililer, konuyla ilgili açıklamayı Dışişleri Bakanlığı'nın yapacağını bildirdi.

Bugün sabah saatlerinde Erzurum'a Havalimanı'na indirilen Ermeni uçağının, Türk sivil havacılık makamlarına yaptığı başvuru uyarınca teknik iniş yaptığı, söz konusu inişin rutin bir uygulama olduğu bildirilmişti.

ERZURUM /AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraErzurumPolisRusyaSuriye
Görüş Bildir