Suç Örgütünün Adı: Sarraf

-

Suç Örgütünün Adı: Sarraf

Suç Örgütünün Adı: Sarraf

HABERLER Gündem

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili yeni iddialar gündeme geliyor. Gözalıtan alınan İranlı işadamı Rıza Sarraf'la ilgili 2012 yılında başlatılan soruştumanın dayanağının 2008'de MASAK tarafından hazırlanan Kara Para Aklama Raporu olduğu Sarraf'ın adının bu raporda 'Şüpheli Şahıslar' arasında yer aldığı belirtiliyor.

"SARRAF BAKANLARA RÜŞVET VERDİ"

Sarraf'ın bazı bakanlara rüşvet verdiği o bakanlardan birinin de İçişleri Bakanı Muammer Güler olduğu iddia ediliyor. Rüşvetin rakamsal büyüklüğünün 20 milyon TL olduğu iddia ediliyor. Rüşvet alışverişinin, teknik takip ve bu sırada yapılan dinleme ve görüntülemelerle delillendirildiği belirtiliyor.

"SORUŞTURMAYI SIZDIRAN İSİM İÇİŞLERİ BAKANI GÜLER"

Bakan Güler'le ilgili olarak rüşvet kadar şaşırtıcı olan bir başka iddianın da soruşturma dosyasına girdiği öğrenildi.

Buna göre İçişleri Bakanı Muammer Güler soruşturmayı sızdırdı, bu nedenle operasyon düğmesine planlanandan erken basıldı.

İddiaya göre Sarraf, onunla ilgili bir soruşturmanın yürütüldüğünü biliyordu. Ona bu haberi ileten kişi İçişleri Bakanı Muammer Güler'di.

SARRAF VE GÜLER'İN NASIL TANIŞTIĞI BİLE DOSYADA

Çok kapsamlı hazırlandığı öğrenilen soruşturma dosyasında İçişleri Bakanı Güler ile Sarraf'ın nasıl ve kim tarafından tanıştırıldığına yönelik tespitler bile var. İddiya göre Güler ve Sarraf'ın bu tanışmalarında bir rüşvet pazarlığı yapıldı, 1 milyon dolarla başlayan bu pazarlık 1 buçuk milyon dolarlık anlaşmayla sonuçlandı. Savcılığın bu iddiasını, bu sırada yapılan telefon dinlemeleri ve diğer teknik takip sonuçlarına dayandırdığı öğrenildi.

"İÇİŞLERİ BAKANI ŞU İŞLER KARŞILĞINDA RÜŞVET ALDI"

Adliye ve polis çevrelerinden sızan bilgilere göre toplam 20 milyon TL olduğu belirtilen rüşvet karşılığında bakanın "hallettiği" iddia edilen işler de art arda sıralanıyor. Buna göre bakan Güler'in Sarraf'ın yakınlarının Türk Vatandaşlığına geçmesi için Bakanlar Kurulu kararı çıkarmak dahil bir çok işinde yardımcı olduğu ileri sürülüyor. Rüşvet karşılığı yapıldığı iddia edilen diğer işlerden bazıları da şöyle.

  • Çin'deki paravan firmalarının oradaki bankalarla sıkıntıların giderilmesi için İçişleri Bakanı sıfatıyla Referans Mektubu yazılması

  • Rıza Sarraf'ı MASAK'ın takip etmesine yol açan ihbarı yapan Emniyet Müdürü Orhan İnce'nin İstanbul'dan tayininin rüşvet karşılığında çıkarılması

  • Sarraf'ın Trafik uygulamalarında durdurulmaması için 1.5 Milyon Dolarlık Rüşvet karşılığında Koruma Polisi tahsisi,

  • Sarkuysan A.Ş. adlı şirketin Genel Kurul Toplantısı'nda için görevlendirilecek Bakanlık Temsilcisinin, Rıza Sarraf'ın talebi doğrultusunda belirlemesi.

  • Rıza Sarraf'ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi

"BAKAN GÜLER 20 MİLYON TL RÜŞVET ALDI"

Soruşturma dosyasında İçişleri Bakanı Muammer Güler'e verilen rüşvetlerin GÜLER'in oğlu Barış GÜLER'e teslim edildiği iddia ediliyor. Sözkonuşu rüşvet ilişkisinin maskelenmesi için taraflar arasında danışmanlık hizmeti kontratının imzaladığı belirtiliyor.

Barış Güler'den danışmanlık hizmeti alınmasıyla ilgili 720.000 Dolarlık kontrat imzalandığı ileri sürülüyor.

SUÇ ÖRGÜTÜNÜN ADI : SARRAF

Soruşturmanın İçişleri Bakanı Güler ve oğlu Barış Güler ile ilgili bölümünde organizasyonun adı "Sarraf suç örgütü" olarak geçiyor. Söz konusu örgütünün faaliyet alanının Türkiye, İran, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Rusya'yı kapsayan düzeyde olduğu belirtiliyor. .

Savcılık, bakan Güler'den rüşvet karşılığı Türk Vatandaşlığı talep edilmesinin İran'lı şüpheliler için bir zorunluluk olduğunu savunuyor.

Şüphelilerin İran vatandaşı olmaları nedenleriyle, ABD, AB ve BM tarafından uygulanan ambargolar nedeniyle uluslararası bankacılık işlemlerinde hesaplarının bloke olması riskinin bulunduğu,

Dubai'de ikamet etmelerinden ötürü yürüttükleri faaliyetler alanında Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde ağır yaptırımlar ve cezai müeyyideler ve paralara el konulma riskiyle karşı karşıya oldukları,

Türkiye'de sadece ikamet izniyle bulunmaları halinde ise karşılaşacakları olasi adli işlemler sonucu sınırdışı edilme riskini yaşayacaklarının altı çiziliyor.

1 MİLYON DOLARA BAKANLAR KURULU KARARIYLA "İSTİSNAİ TÜRK VATANDAŞI" OLDULAR

Savcılığın tespitine göre Sarraf bu problemleri ortadan kaldırmak için yakınlarını Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına geçirmek için Bakan Güler'in kapısını çaldı, bu talebini iletti. İddiaya göre Bakan Güler, oğlu Barış Güler ve Rıza Sarraf arasında kişi başı 1 milyon dolar rüşvet karşılığı anlaşma sağlandı. İstisnai yoldan vatandaşlık işlemlerinin Bakan Güler tarafından bizzat takip edildiği,

Bakanlar Kurulunda gündeme getirdiği, sonuç olarak 5 İranlı'nın 5 milyon dolar karşılığında istisnai vatandaşlık yöntemiyle Türk Vatandaşlığını kazandığı belirtiliyor. O isimler de şöyle sıralanıyor. Rıza Sarraf'ın ağabeyi Mohammad Zarrab, babası Hoossein Zarrab, Shahram Mohaghegh, Orami Aresh Miangoggiah ve Rajai Mohammed Reza. Savcılık son üç ismin örgütün üst düzey yöneticisi ve komisyoncularından olduğunu ileri sürüyor.

"SUÇ ÖRGÜTÜNÜN DİĞER ÜYELERİNİ DE TÜRKİYE'YE ÇAĞIRDI"

Türk Vatandaşlığı kazanmanın yolunu açan Rıza Sarraf'ın suç örgütünün Dubai'de bulunan ve cezai işlemlerle karşılaşan elemanlarını da Türkiye'ye davet ederek trafiğin Türkiye üzerinden yönetilmesini talimatını verdiği tespit edildi.

"400 BİN DOLAR RÜŞVET KARŞILIĞINDA EMNİYET MÜDÜRÜNÜ SÜRDÜRTTÜ"

2003 - 2011 yıllarında Rusya'ya nakit para kaçakçılığı yapmak üzere Türkiye'de kurulu bulunan 10 paravan firmaya yönelik vergi müfettişlerince başlatılan denetleme sonrasında tedirginliğe kapılan Rıza Sarraf'ın para transferi sistemini değiştirerek, paravan firmaları Çin'e taşıdığı ve nakit akış trafiğini de İran'a çevirdiği belirtiliyor.

İddiya göre Emniyet Müdürü Orhan İnce takipteki örgütün eski bir üyesi Adem Gelgeç'ten Rıza Sarraf liderliğindeki örgütün yurtdışına paravan firmalar üzerinden usulsüz olarak 6 milyar dolar çıkardığını öğrendi. Bunun üzerine Sarraf'ın işlemlerinin incelenmesi için MASAK'a ihbarda bulundu.

İşte bu ihbarın, Emniyet Müdürü'nün rüşvet karşılığı sürdürülmesiyle sonuçlandığı, Sarraf'ın İçişleri Bakanı Muammer Güler ve oğlu Barış Güler ile 400 Bin Dolar rüşvet karşılığında anlaştığı, Emniyet Müdürü'nün Haziran 2013'de Bakan oluruyla önce Osmaniye'ye ardından Zonguldak'a tayin edildiği iddia ediliyor.

400 BİN DOLAR BARIŞ GÜLER'İN OFİSİNDE

Sarraf'ın Emniyet Müdürünün tayini sonrasında, anlaşılan rüşvet miktarı olan 400.000 Doları suç örgütü içerisinde faaliyet gösteren Özgür Özdemir tarafından Barış Güler'in Nuruosmaniye'deki ofisinde teslim ettiği belirlendi.

SAVCILIĞIN DELİLİ TELEFON DİNLEMELERİ

Soruşturmayı yürüten savcıların "Rüşvetle Emniyet Müdürü Sürdürme" iddiasını bazı telefon görüşmelerine de dayandırdığı öğrenildi. Onlardan birinde, Emniyet Müdürünün tayininin hemen ardından oğul Güler'in Sarraf'ı aradığı, müjde verdiği, şahsın gittiğini söylediği, hatta Sarraf'ın bahsettiği ama ismini vermediği -gidecek başka birini- konuştukları belirtiliyor.. Sızan bilgilere göre işte bu kritik görüşme de kayıt altında ve soruşturma dosyasında.

3 MİLYON DOLAR RÜŞVET KARŞILIĞINDA MESLEKTEN İHRAÇ SÖZÜ

Öğrenildiğine göre Bakan Güler hakkında bir başka kritik suçlama da var. Güler'in 400 Bin Dolar karşılığında İstanbul'dan tayinini çıkardığı Emniyet Müdürünün Meslekten ihraç edilmesi için de 3 Milyon Dolar karşılığında rüşvet anlaşması sağladıkları ileri sürülüyor, bu iddianın da teknik takip ve görüntü kaydıyla tespit edildiği belirtiliyor.

Savcılığın Barış GÜLER'e rüşvet parası teslimatının zaman zaman Rıza Sarraf tarafından bizzat, zaman zaman da Özgür Özdemir isimli örgüt mensubu tarafından yapıldığını de tespit ettiği öğrenildi.

Soruşturmadaki bulgu ve tespitleri göre 25 Ekim 2013 tarihinde Barış Güler'e 3 Milyon TL ulaştırıldı. Bu paranın akışı da adım adım 3 fiziki takip raporlarına yansıdı.

BARIŞ GÜLER SARRAF'IN ÖZEL UÇAĞIYLA İSTANBUL'A GETİRİLDİ

Emniyet Müdürünün tayini sonrasında Bakan Muammer Güler'in talimatıyla yüzyüze görüşmek üzere Rıza Sarraf ile buluşmaya çalışan Barış Güler'in, Sarraf'ın özel uçağıyla Ankara'dan alınarak İstanbul'a getirildiği de belirlendi.

BAKAN GÜLER VE OĞUL GÜLER ARASINDAKİ GÖRÜŞMENİN KAYDI DA DELİLLER ARASINDA

3 Milyon Dolar rüşvet teslimatı sonrasında Muammer Güler'in oğlu Barış Güler'i aradığı, aleni olarak rüşvet teslimatı yapılmaması gerektiğini söylediği, ve bu görüşmenin kaydının da soruşturma dosyasına girdiği öğrenildi. 26 Ekim tarihinde yapılan bu görüşmede bakan Güler'in telefon dinlenmesi tehlikesinden bahsettiği, paranın birebir teslimini kastederek yöntemin değiştirilmesini önerdiği belirtiliyor.

"SARRAF İSTEDİ 3 BAKAN BASIN KURULUŞLARINA BASKI İÇİN SEFERBER OLDU"

Savcılığın iddiasına göre sürülen Emniyet Müdürü Orhan İnce'nin elinde bulunan belgeleri basın kurumlarına vermesinden şüphelenen Rıza Sarraf, 3 Bakandan medya kuruluşlarına baskı yapılmasını istedi. Bu bakanlar Çağlayan, Güler ve Egemen Bağış

BAKAN GÜLER:DEFTERİNİ DÜRECEĞİM O P..

Soruşturma dosyasına yansıyan telefon görüşmeleri dökümlerine göre Bakan Güler Sarraf hakkında ihbarda bulunan Emniyet Müdürüne ağır hakaretlerde bulundu. Soruşturma açılmasını sağladı. Meslek hayatını bitirebileceğini söyledi. Rıza Sarraf ve Bakan Güler arasında geçen Emniyet Müdürü'nün konu edildiği ikili görüşmenin de kayıt altına alındığı ve dosyaya girdiği belirtiliyor. O görüşme sırasında Güler'in Sarraf'a emniyet müdürünün ileri gitmesi halinde, onunla ilgili ifade vermesini, müdürün ondan rüşvet istediği yolunda beyanda bulunmasını önerdiği belirtiliyor. Güler bu işlemin yapılması halinde Emniyet Müdürü'nü meslekten attırabileceğini söylediği iddia ediliyor.

MÜDÜR MAHKEME KARARIYLA DÖNDÜ, ANCAK ZONGULDAK'A YİNE TAYİN EDİLDİ

Dosyaya giren bilgilere göre mahkeme kararıyla İstanbul'a dönen Emniyet Müdürü Orhan İNCE, mahkeme kararı olmasına rağmen tekrar tayin edilerek bu sefer Zonguldak'a gönderildi.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında Halk Bankası'nın değil müdürüyle ilgili iddiaların soruşturulduğu öğrenildi. Salih Kaan Çağlayan'ın kaldığı dairede evin Bakan Zafer Çağlayan üzerine olması nedeniyle aramanın yapılamadığı belirtildi.

BAĞIŞ'A 1,5 MİLYON DOLAR: İLKİ AYAKABI KUTUSU, İKİNCİSİ TAKIM ELBİSE İLE, ÜÇÜNCÜSÜ ÇİKOLATA KUTUSUNDA..

Soruşturma dosyasında Rıza Sarraf'ın magazin dünyasının ardından hızla siyaset dünyasında tanındığı, geliştirdiği bürokratik ilişkiler ve kurduğu Rüşvet çarkı ile karşılaştığı problemleri çözdüğüne yer verildi.

EGEMEN BAĞIŞ, SARRAF'IN ŞU İŞLERİNİ HALLETMİŞ

Savcılığın iddiasına göre AB Bakanı Egemen Bağış Sarraf'ın rüşvet verdiği Bakanlardan biri. Soruşturma dosyasına giren bilgilere göre, Sarraf'ın Bağış'a 1.5 Milyon Dolar yaklaşık 3 Milyon TL rüşvet verdiği ileri sürülüyor, bu iddia da teknik takipte kayda geçen belgelere dayandırılıyor.

EGEMEN BAĞIŞ'A TOPLAM 1 BUÇUK MİLYON DOLAR RÜŞVET

Soruşturma dosyasındaki iddiaya göre, 19 Nisan 2013 tarihinde başlayan rüşvet ilişkisi Rıza Sarraf'ın karşılaştığı problemler çözüldükçe devam etti. Diğer iki ödemenin ise 28 Ağustos 2013 ve 10 Ekim 2013 tarihlerinde 500 bin dolarlık iki parti halinde gerçekleştirildiği ileri sürülüyor.

AYAKKABI KUTUSUNDA 500 BİN DOLAR

Türkiye'den hayali ihracat yoluyla milyarlarca dolar nakit parayı ve yurtdışından getirdiği kaçak altınları kuryelerle İran'a çıkarmakla suçlanan Rıza Sarraf'ın peşindeki polisler, iddiaya göre 19 Nisan 2013 günü Bakan Egemen Bağış'a ayakkabı kutusunda 500 bin dolar rüşvet ödendiğini belirledi. Ortaköy'de Avrupa Birliği ofisinde yapıldiği ileri sürülen ödeme ve buraya kadar yapılan hazırlıklar adım adım görüntülendi, delil olarak soruşturma dosyasına girdi. .

"RÜŞVET TEKNEYLE GETİRİLDİ. MOTOSİKLETLİ KURYEYE TAŞITILDI. BAKANLIK OFİSİNDE TESLİM EDİLDİ"

Fotoğraflı delillerle desteklenen iddiaya göre Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ofisinde sonuçlanan rüşvet teslimatı şöyle seyretti.

Ortaköy İskelesine tekneyle yanaşan Rıza Sarraf'ın şoförü İskelede motosikletli kurye ile buluştu. Rıza Sarraf'ın talimatıyla hazırlanan 500 bin dolar kurye ile Ortaköy'e gönderildi. Sarraf'ın şoförü, kuryenin çantasından ayakkabı kutusunu alarak araca yöneldi, araçta Rıza Sarraf bulunuyordu.

"BAĞIŞ OFİSTEYDİ. SARRAF İÇİNDE 500 BİN DOLAR OLAN AYAKKABI KUTUSUNU TESLİM ETTİ"

Savcılığın, fotoğraflara ek olarak, bazı telefon görüşmelerini de rüşvet iddiasının kanıtı olarak dosyaya eklediği öğrenildi. Buna göre Sarraf bir telefon görüşmesinde, ağır yükü yüzüden makamın ortasında yırtılıp düşecek bir paketten bahsetti. İşte bu görüşme de savcılığın dellileri arasına girdi. Çünkü savcılığa göre bu paket, içinde 500 bin dolar olan ayakkabı kutusu.

RANDEVU ALDI, AYAKKABI KUTUSU HAZIRLANDI

Sarraf'la Bağış arasındaki ilk rüşvet alışverişi olduğu ileri sürülen olayın yaşandığı gün soruşturma dosyasına diğer ayrıntılarıyla da girdi. İddiya göre Sarraf Bağış'ı aradı. 16 - 18.00 arasında, 2 saat süreli bir randevu aldı. Bunun üzerine Sarraf ile arkadaşları arasında da telefon trafiği yaşandı.

Bu görüşmelerden birinde Sarraf'ın İranlı Abdullah Happani'ye hazırlanacak 500 bin den, saat 4'te götürülecek bir şeyden, hediye paketi yaptırılacak bir ayakkabıdan bahsettti. Acil hazılatılacak bu paketin Ortaköy'e gönderileceği talimatını verdi. İşte bu görüşmenin kaydının da dosyaya delil olarak girdiği belirtiliyor.

İKİNCİ 500 BİN DOLAR. BU KEZ TAKIM ELBİSE EŞLİĞİNDE

AB Bakanı Egemen Bağış'ın ikinci kez 500 bin dolar rüşvet karşılığında Sarraf'ın babasına İtalya Vizesi almasında yardımcı olduğu ileri sürülüyor.

Savcılık ikinci 500 bin dolar rüşvetin, vakko marka koyu renkli bir takım elbise eşliğinde bakan Bağış'a gönderildiğini iddia ediyor. İddiasına delil olarak da o tarihte yapılan görüşmeleri, Egemen Bağış'ın evinin önünde fotoğrafla tespit edilen haraketliliği gösteriyor.

BAĞIŞ KRAVATIN TASARIMINI ÇOK BEĞENMİŞ

Egemen Bağış'la Rıza Sarraf arasındaki son telefon görüşmesinde Bağış'ın zevkli kravat seçiminden ötürü Rıza Sarraf'a teşekkür ettiği belirtiliyor. Bu görüşmenin geniş kayıtları ve fotoğrafların da dosyada olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Bağış'ın yaptığı bir başka telefon görüşmesi kaydına dayanarak bakan Bağış'ın Rıza Sarraf ve örgüt üyelerinin Türk vatandaşlığına geçişinde devreye girdiği iddia ediliyor. Söz konusu görüşmenin 28 Ağustos 2013 tarihinde Bakan Bağış ve Rıza Sarraf arasında gerçekleştiği belirtiliyor.

YİNE 500 BİN DOLAR. BU KEZ ÇİKOLATA KUTUSUNDA

Savcılığın iddiasına göre Sarraf, hakkında basında çıkacak haberlerin çıkmaması yönünde çabalarından dolayı Bakan Bağış'a üçüncü kez 500 bin dolar verdi. Paranın bu kez çikolata kutusunda götürüldüğü iddia ediliyor. 10 ekim 2013 tarihinde yapıldığı ileri sürülen bu ödemenin delili olarak, bakanın ikametine giren araçların fotoları, ödemeyi yapan kişilerin ve ödeme sonrası bakan Bağış'ın da dahil olduğu kişilerin telefon görüşme kayıtları gösteriliyor.

"BAĞIŞ'A ÖDEME HABERLERİN ENGELLENMESİ ÜZERİNE YAPILDI"

Savcılık Rıza Sarraf'ın kendisini vergi müfettişlerine ihbar eden ve rüşvet vermezse basına vereceğini söyleyen şahıslara karşı Egemen Bağış aracılığıyla medya gruplarına baskı yaptırdığını, ödemenin de haberlerin engellenmesi üzerine yapıldığını iddia ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraAvrupa BirliğiBakanlar KuruluBirleşik Arap EmirlikleriBirleşmiş MilletlerÇikolataÇinDubaiEgemen BağışİranİstanbulİtalyaMuammer GülerOsmaniyePolisReza ZarrabRüşvetRusyaZafer Çağlayangündemvergi
Görüş Bildir