Loğoğlu Açıkladı "CHP'nin Suriye Çıkışının Nedeni"

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sosyalist Enternasyonal'de Suriye Çatlağı

Sosyalist Enternasyonal'de Suriye Çatlağı

CASCAİS - Bildiride, “Sosyalist Enternasyonal, Birleşmiş Milletler ve Suriye muhalefetinin tutumları ile tutarlı olarak, Beşşar Esed'in bir geçiş hükümetinde rol almasına karşıdır” ifadesini doğru bulmayan CHP , değişiklik yapılması için girişimde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, basına yaptığı açıklamada, “Durumu, SE Başkanı George Papandreu ve sekretaryaya anlattık. Birleşmiş Milletler'in böyle bir pozisyonunun olmadığını ve son günlerde Suriye muhalefetinin liderinin, ülkesindeki yönetimle, rejimle müzakere etmeye hazır olduklarını söylediğini hatırlattık” dedi.

İFADE DİĞER CÜMLELERLE TUTARLI DEĞİL

SE sekretaryasının hazırladığı bildirideki o ifadenin, diğer cümlelerle tutarlı olmadığını savunan Loğoğlu, “Çünkü bir yandan Suriye halkına bu sorunları kendi iradenizle çözün diyorsunuz, öbür yandan da böyle bir şart koşuyorsunuz. 'Bu yararlı olmayacak' dedik. Papandreu kabul etti” açıklamasında bulundu.

Loğoğlu, SE Genel Sekreteri Luis Ayala'ya sunduğu yazılı değişiklik metninde ifadenin şu şekilde değiştirilmesini istedi:

“Sosyalist Enternasyonal, Birleşmiş Milletler'in Suriye krizine barışçıl yollardan çözüme destek vermektedir ve Suriye halkının beklenti ve talepleri ile uyumlu olarak, geçmişle tam bir kopma anlamına gelecek yeni bir gelecek için Suriye halkına destek vermektedir.”

Loğoğlu, Türkiye'ye döneceklerinden dolayı bildirinin son halini göremediklerini, sonuna kadar bunun takipçisi olacaklarını ve SE Başkanı Papandreu'nun verdiği onaya güvendiklerini ifade etti.

‘NETİCE OLARAK SURİYE'DE DAHA AKTİF BİR SE'DEN BAHSEDİYORUZ’

Loğoğlu ayrıca “Önemli olan Suriye'deki şiddeti engellemeye nasıl yardımcı olabileceğimizdir. Netice olarak Suriye'de daha aktif bir SE'den bahsediyoruz” diyerek, Suriye konusunda SE içinde kurulması kararlaştırılan ve Türkiye'nin de olacağı çalışma grubunda rol almak istediğini SE yetkililerine ilettiğini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

CHP'nin Suriye Çıkışının Nedeni

CHP'nin Suriye Çıkışının Nedeni

Kılıçdaroğlu yurda döndü. Loğoğlu, Enternasyonal'deki Suriye çıkışının nedenini açıkladı. A.A. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki heyetle yurda döndü.

Enternasyonal'de Suriye çıkışı Haberi için

Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'na katılan Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, THY'nin tarifeli seferiyle Atatürk Havalimanı'na geldi.

Kılıçdaroğlu'nu, CHP İstanbul İl Başkanı ve partililer karşıladı.

Heyetteki CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu , gazetecilere yaptığı açıklamada, Sosyalist Enternasyonal Toplantısı'na katıldıklarını hatırlatarak, toplantıda Kılıçdaroğlu'nun ana tema olan ''Dünyadaki ekonomik durum ve küresel kriz'' üzerine bir konuşma yaptığını belirtti.

Toplantının gündeminde Mali ve Arap ülkelerindeki gelişmelerin de bulunduğunu anlatan Loğoğlu, ''CHP'nin Sosyalist Enternasyonal içerisindeki konumuna ilişkin bazı haberler çıktı. Toplantıda CHP'nin durumu hiçbir şekilde gündeme gelmedi, gelmesi için de bir sebep yoktu zaten'' dedi.

Loğoğlu, toplantıda Suriye konusunda bir müdahaleleri olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Hazırlanan taslakta BM ve Suriye muhalefetinin görüşü olan Beşar Esad'e geçiş döneminde hiçbir rol verilmemesi yönündeki tutumu Sosyalist Enternasyonel benimser şeklinde bir yazılım vardı. Biz bunun ne BM'nin ne de Suriye muhalefetinin görüşünü yansıtmadığını belirttik. Çünkü Suriye muhalefeti, rejimle görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Dolayısıyla onu daha yapıcı bir şeye soktuk. Burada tabi Beşar Esad'i korumak gibi bir kaygıdan hareket etmedik. Sadece ve sadece Suriye'deki şiddeti sona erdirecek, önünü açacak, yapıcı bir katkı olması için Sosyalist Enternasyonel'de çalıştık. Ayrıca Sosyalist Enternasyonel, Suriye konusunda bir çalışma grubu kurmaya karar verdi. Türkiye'de onun içinde olacak. Muhtemelen ben orada görev alacağım. İyi bir toplantı oldu. Değişik ikili temaslarımız oldu.''

Açıklamanın ardından, Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, THY'nin tarifeli seferiyle Ankara'ya gitti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBeşer EsadBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiİstanbulKemal KılıçdaroğluLizbonPortekizSuriyeTürk Hava Yolları
Görüş Bildir