Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Silah Bırakma Pazarlığı Erbil'de

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Silah Bırakma Pazarlığı Erbil'de

Silah Bırakma Pazarlığı Erbil'de

İmralı'da gerçekleşen MİT-Öcalan görüşmelerinin ardından yeni süreçte önemli bir adım daha atılacak. Silahların bırakılmasına yönelik yarım kalan Habur sürecinin yeniden başlatılması için önümüzdeki hafta Erbil'de MİT-PKK temasları başlayacak.

Öcalan ile İmralı'da yapılan görüşmeyle açılan ''silahların bırakılmasına yönelik'' süreçte yeni bir adım daha atılıyor. İmralı görüşmelerinde Öcalan'ın ''Silahların susması için pozitif katkıya hazırım, devlete görüşmelerde güveniyorum'' demesiyle birlikte startı verilen yeni sürecin önemli mimarlarından biri olan MİT Müsteşarı Hakan Fidan, önümüzdeki hafta Erbil'e giderek yeni sürecin devamı için önemli bir adım atacak. Bir süreden beri Kuzey Irak Yönetimi'nin istihbarat örgütü olan Parastin ile Kandil arasında doğrudan görüşmeler yapılıyordu. Kuzey Irak Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin talimatıyla 1 yıl önce başlayan süreçte 20'ye yakın görüşme gerçekleştirdi. Fidan, ilk olarak bu görüşmelerde katedilen mesafe hakkında bilgi alacak.

HABUR SÜRECİ İŞLEYECEK Fidan'ın uygun ortam oluşması halinde Kandil-Parastin görüşmelerine ya kendisinin ya da beraberinde götürdüğü 4 MİT mensubunun katılımı gerçekleşecek. MİT'in Erbil görüşmelerine dahil olmasıyla PKK'lı yöneticilerin başka ülkeye gitmesi ve militanlarının eve dönüş yasasından yararlanıp silah bırakması şeklindeki Habur süreci yeniden işlerlik kazanacak.

Görüşme trafiği Sabri Ok'u getirmek için

Yeni süreçte görüşmelerin tekrar başlayacağı adres olan Erbil'de bu hafta içinde olmasa dahi önümüzdeki dönemde MİT Müsteşarı Fidan ile örgütün diplomatik ilişkilerinden sorumlu temsilcisi ve Oslo görüşmelerinde masada yeralan Sabri Ok'un bir araya gelebileceği dile getirildi. Alt düzeyde gerçekleşecek tüm görüşmelerin Fidan-Ok görüşme trafiğinin başlatılması için altyapı oluşturmaya yönelik olduğu öğrenildi.

ÇEKİLME NİSAN'DA Erbil görüşmelerinde öncelikli olarak Türkiye'de bulunan PKK militanlarının yurtdışına çekilmesi masaya yatırılacak. MİT bu görüşmelerde geri çekilme gerçekleşmesi halinde 1999'daki gibi bir durumun yaşanmayacağı garantisini verecek. Görüşmelerde Nisan-Mayıs ayından itibaren geri çekilme planlamasının yapılabileceği dile getirilecek.

Süleymaniye görüşmeler için ikinci alternatif

qGörüşmelerde, özellikle Kuzey Irak'ta bulunan 381 KCK elamanına yönelik arama ve tutuklama kararları da masaya yatırılacak. 4. Yargı Paketi'nde yapılacak düzenlemede hakkında tutuklama kararı çıkan Kuzey Irak'taki KCK'lıların eve dönüşü sağlanacak. Bu düzenlemede savcılık tarafından aranan 381 KCK'lı yararlanacak. İçerde bulunan KCK'lıların durumu ise tekrar gözden geçirilecek. Suriye meselesinden ötürü, son dönemde Barzani'den çok Celal Talabani'ye bağlı güçlerle daha yakın ilişkiler kuran PKK'nın görüşmelerin Erbil yerine Süleymaniye'de başlatılmasını isteyebileceği belirtildi. PKK'nın Talabani güçlerinin kontrolünde olduğu için talep edeceği Süleymaniye şıkkına da MİT'in olumlu yaklaştığı kaydedildi. Talabani'nin eşi Hero Talabani'nin Süleymaniye'yi görüşmelere açacağını söylediği öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

'İçerde'Abdullah ÖcalanİmralıIrakSuriye
Görüş Bildir