Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Çok Sigara İçen 22 Ülkesi

 > 
1.3bPAYLAŞIM

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), üyesi olan 34 ülkenin sağlığına ait önemli bilgiler içeren en son "Bir Bakışta Sağlık" raporunu yayınladı. Rapor, zengin ülkelerde sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği ve kalitesinden beslenmeye, kilodan yaşam tarzının etkilerine kadar pek çok konuda bilgi içeriyor. Raporda öne çıkan konulardan biri de her yıl 6 milyon insanın ölümüne sebep olan sigara. OECD üyesi olan 34 ülkede ortalama sigara içme oranı %19.7, ama 22 ülke diğerlerinden daha fazla sigara içiyor:

Kaynak: http://uk.businessinsider.com/oecd-natio...

22. Güney Afrika - %19.8

Güney Afrika'da nüfusun %19.8'i sigara içiyor; bunu da erkeklerin %32.1'i ve kadınların %7.4'ü oluşturuyor. OECD'nin raporuna göre: "Tütün erken ölümlerin en önemli iki sebebi olan kanser ve kalp hastalıklarına yol açıyor; kalp krizi, felç, akciğer kanseri, gırtlak ve ağız kanseri, pankreas kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini artırıyor."

21. Güney Kore - %19.9

Güney Kore'de erkeklerin %36.2'si sigara içerken, kadınların yalnızca %4.3'ü bu alışkanlığa sahip. Nüfustaki toplam içici oranı ise %19.9. OECD'nin raporuna göre: "İsveç ve İzlanda dışında tüm OECD ülkelerinde sigara içen erkek oranı kadınlara göre daha fazla."

20. Birleşik Krallık - %20

Birleşik Krallık'ta sigara içme oranı düşüşte olmasına rağmen, yine de OECD üyesi ülkeler arasında ortalamanın üzerinde yer alıyorlar. Nüfusun %20'si sigara içiyor: Bunu erkeklerin %22'si ve kadınların %19'u oluşturuyor. OECD'nin raporuna göre: "2000 yılından bu yana sigara içme oranı %25 oranında düştü. Önceden nüfusun %26'sı sigara içerken, bu oran 2013'te %20'ye kadar indi."

19. İsviçre - %20.4

İsviçre'de erkeklerin %23.1'i, kadınların ise %17.8'i sigara içiyor. OECD'nin raporuna göre: "Ekonomik açıdan daha düşük bir sosyal sınıfa ait olan kişiler daha fazla sigara içiyorlar ve erken ölüm oranı bu gruplarda daha yülsekken kanseri yenme oranı da bir o kadar düşük. Sigaranın sağlık üzerindeki belirleyiciliği o kadar fazla ki, eğer hiç kimse sigara içmeseydi, sosyal gruplar arasındaki yaşam süresi farkı yarıya inerdi."

18. Slovenya - %20.5

Slovenya'da erkeklerin %22.6'sı ve kadınların %18.4'ü sigara içiyor. Birleşik Krallık'taki gibi, tüm kapalı mekanlarda sigara içmek yasak ve sigara içebilmek için 18 yaşının üzerinde olmanız gerekiyor.

17. Almanya - %20.9

Almanya'da erkeklerin %25.1'i ve kadınların %17.1'i sigara içiyor. Batı Avrupa'daki pek çok ülke gibi, sigara içmek Almanya'da da gençler arasında popülerliğini yitiriyor. Hükümetin yaptığı bir araştırmaya göre, 2000 ve 2013 yılları arasında, sigara içen 12-17 yaş arası bireylerin oranı %27.5'ten %12'ye düşmüş durumda.

16. İtalya - %21.1

İtalya'da erkeklerin %26.7'si ve kadınların yüzde 15.9'u sigara içiyor. 2005 yılından beri kapalı mekanlarda sigara içmek yasak ve hükümetin plajlar, parklar ve stadyumlar gibi açık alanlarda da sigara içilmesini yasaklamayı planladığı biliniyor.

15. Çek Cumhuriyeti - %22.2

Çek Cumhuriyeti'nde erkeklerin %27.2'si ve kadınların %17.4'ü sigara içiyor. Ülke bu yıl sonunda restoran ve barlarda sigara içilmesini yasakladı.

14. Litvanya - %22.2

Litvanya'da sigara içen erkek ve kadın oranı arasında büyük bir fark var: Erkeklerin %33'ü, kadınların ise yalnızca %13'ü sigara kullanıyor. 2007'den bu yana kamuya açık alanlarda sigara içmek ise yasak.

13. Avusturya - %23.2

Avusturyalı erkeklerin %27.3'ü, kadınların ise %19.4'ü sigara kullanıyor. Avusturya'da sigara içme yasağı konusu oldukça tartışmalı, çünkü çoğunluk bunun ülkenin "cafe kültürü"nü kötü etkileyeceğini düşünüyor; ancak bu sene hükümet 2018'de kamuya açık alanlarda bu yasağın devreye gireceğini açıkladı.

12. Polonya - %23.8

Polonya'da, erkeklerin %30.9'u, kadınların ise %17.92'u bu alışkanlığa sahip. İş yerleri ve kamuya açık alanlarda sigara içme yasağı 2009 yılında yürürlüğe girmiş. Bir sonraki yıl bu yasağı daha da sıkılaştırmak üzere yapılan bir girişim ise başarısızlıkla sonuçlanmış.

11. Türkiye - %23.8

Türkiye'de sigara içen erkek ve kadın vatandaş oranı arasında büyük bir fark mevcut: erkeklerin %37.3'ü sigara içerken, kadınların sadece %10.7'si bu alışkanlığa sahip. 2005'ten beri iş yerleri ve kamuya açık alanlarda sigara içilmesi ise yasak.

10. İspanya - %23.9

İspanya'da erkeklerin %27.9'u, kadınların ise %20.2'si sigara kullanıyor. Ülke, 2011 yılında, kamuya açık alanlara ek olarak, televizyon yayınlarında, hastane yakınlarında ve okul bahçelerinde sigara içmeyi yasaklayarak Avrupa'nın en katı sigara yasaklarından birini yürürlüğe koydu.

9. Fransa - %24.1

Fransa'da, erkeklerin %28.7'si ve kadınların %20.2'si sigara içiyor. The Local'ın haberine göre: "Fransa'da sigara içmek öyle önemli bir mesele ki, bilim adamları bu durum için bir isim bile icat etmiş: Fransız Paradoksu. Paradoks, oldukça fazla sigara içmelerine rağmen, Fransızların, sigaranın kötü etkilerine diğer Avrupa ülkelerindeki içicilerle aynı oranda maruz kalıyor olmalarından ileri geliyor.

8. Rusya - %24.2

Rusya'da erkek ve kadınların sigara içme oranı arasındaki fark çok büyük: Erkeklerin %45.1'i, kadınların ise yalnızca %10.5'i sigara içiyor. Geçen yıl, restoran ve cafelerde sigara içmek ise yasaklandı.

7. Çin - %25.5

Çin'de sigara kullanıcılarının büyük çoğunluğunu erkekler oluşturuyor. Erkeklerin %49'u sigara içerken, kadınların yalnızca %2'si bu alışkanlığa sahip. Çin, yılda 2.3 trilyondan daha fazla sigara üretiyor. Bu da dünya üretiminin %40'ını oluşturuyor, yani ikinci sırada yer alan ABD'den 4 kat daha fazla.

6. Estonya - %26

Estonyalı erkeklerin %36.3'ü, kadınların ise %18.3'ü sigara içiyor. 2005'ten beri kamuya açık alanlarda, 2007'den beri de restoran ve cafelerde sigara içmek yasak; ancak özel sigara içme odaları da oldukça yaygın.

5. Macaristan - %26.5

Macaristan'da erkeklerin %31.9'u ve kadınların %21.7'si sigara kullanıcısı. 2013'ten bu yana, tütün satışı eyalet kontrolüyle sınırlanmış durumda.

4. Şili - %29.8

Şili'de erkeklerin %33.7'si ve kadınların %27'si sigara içiyor. AFP'nin haberine göre hükümet, parklar ve plajlarda sigara içilmesini yasaklayacak ve sigara içenlerin %40'ının tercih ettiği mentollü sigara satışını durduracak bir yasayı yürürlüğe koymayı düşünüyor.

3. Letonya - %34.3

Letonya, erkeklerin yarısından fazlasının sigara içtiği birkaç ülkeden bir tanesi. Ülkede, erkeklerin %52'si sigara içerken, kadınların %17.6'sı bu alışkanlığa sahip. Kaçak sigaralar, pazarın %30'unu oluşturuyor ve Letonyalıların %21'i geçtiğimiz yıl içinde yasadışı alkol, sigara ve benzin aldıklarını kabul ediyorlar.

2. Endonezya - %37.9

Endonezya'da erkek ve kadınların sigara içme oranları arasındaki fark hayret verici. Erkeklerin %71.8'i, kadınların ise yalnızca %4'ü sigara içiyor. Hükümet, tütün satışını kontrol etmek için vergileri artırmak ve sigaraların üzerine resimli uyarılar koymak gibi bazı önemler aldıysa da, bunlar pek işe yarıyor gibi gözükmüyor.

1. Yunanistan - %38.9

OECD üyesi ülkeler arasında en çok sigara içen ülke ise Yunanistan. Ülkede, erkeklerin %43.7'si ve kadınların %34'ü sigara içiyor. Letonya ve bu listede yer alan diğer pek çok ülke gibi, Yunanistan'ın da sigara kaçakçılığı ile başı belada.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mertcanzeynep-serbest

O KADAR TEPKİ ALIRSA EDİTÖRDE DAYANAMAYIP FOTOĞRAF DEĞİŞTİRİR TABİ...

mistral

Bu hayatta tek başınaysan nefes alamayana kadar iç, sonu da öyle oluyor zaten, ancak senden başka insanlara karşı sorumlulukların varsa ona göre davranacaksın, bir yerden sonra bırakmak gerek.

thesameoldblues

Aptallık.

goruncekadam

Editör de bilerek mi koymuş anlamadım ki.'Türkiye yüzü' olan adam koyarak daha çok yorum atılsın isteği midir , nedir? Aşağıda millet adamın ırkına takılmış ki bu milletin sigaradan daha zararlı düşünceler içinde olduğunu gösteriyor.Adam arap olsa ne olur türk olsa ne olur .Türkiye nin bir yerinde yaşayan bir vatandaş.Sigara konusu gelirsek açık ara Rusyadır.Yukarıdaki veriler sağlam değil.

Gizli Kullanıcı

algı yönetimi mi yapıyorsunuz amk?? Reporter Oscar Williamsa köklemek lâzım biraz. Amk ergen gerisi sefili

Görüş Bildir