Boğaziçi Üniversitesi Tuncel'e Kapısını Açtı

 > -

Sebahat Tuncel Varsa Salon Yok!

Sebahat Tuncel Varsa Salon Yok!

Galatasaray Üniversitesi okul yönetimi, 5-6 Ekim'de düzenlenecek Cinsiyet Eşitliğinin İnşası Konferansı'na BDP milletvekili Sebahat Tuncel'in katılmaması şartını koydu. Konferans yetkilileri şartı kabul etmeyince Galatasaray Üniversitesi salon tahsisini geri çekti

5-6 Ekim’de düzenlenecek Cinsiyet Eşitliğinin İnşası Konferansı duyurulduğu şekliyle artık Galatasaray Üniversitesi’nde yapılamayacak. Etkinlik için önce salon vermeyi kabul eden üniversite yönetimi konuşmacılar arasında bulunan BDP Milletvekili Sabahat Tuncel’in listeden çıkarılmasını istedi. Konferansı düzenleyenler bunu kabul etmeyince Üniversite salon tahsisini geri çekti. Etkinliğin düzenleyecilerinden Galatasaray Üniversitesi’ne bağlı Medya Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver “Bizi Sabahat Tuncel’le kabul edecek bir yer mutlaka buluruz. Olmadı konferansı bizim evin salonunda yaparız” dedi.

Filmmor Kadın Kooperatifi (FİLMMOR) Galatasaray Üniversitesi Medya Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEDİAR), Kadın Adayları Destekleme Derneği ( KA-DER ) ve Mor Çatı , ortak bir proje ile Uluslararası Cinsiyet Eşitliğinin İnşası Konferansı başlığı adı altında bir etkinlik düzenleyeme karar verdi. Konferansa İsveç Konsolosluğu da destek oldu. Galatasaray Üniversitesi ise konferans salonunu tahsis etti. Konferansın 5-6 Ekim’de yapılması kararlaştırıldı. Konuk ve konuşmacı listeleri hazırlandı. Konferansın tüm tarafları da isimler üzerinde anlaştı. İsimler Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü tarafından da onaylandı.

Ancak dün itibariye olumsuz bir gelişme yaşandı ve konferansın yapılması tehlikeye gidi. Çünkü Galatasaray Üniversitesi salon tahsisini geri çekti. Dün akşam saatlerinden itibaren sosyal medyada yayılan haberlere göre üniversite yönetimi konferans organizatörlerini “Sabahat Tuncel’i listeden çıkarın” diye uyardı. Organizasyon komitesi bunu kabul etmedi. Bunun üzerine Galatasaray Üniversitesi konferans için tahsis ettiği salonu geri çektiğini açıkladı.

Olay, FİLMMOR’un twitter adresinden yapılan açıklama şöyle duyuruldu: “ Galatasaray Ü. Rektörlüğü Sebahat Tuncel ’in programdan çıkarılması isteğini kabul etmediğimiz için CEİ konferansını şu dakikada iptal etti! Cinsiyet Eşitliğinin İnşası Konferansı’nı iptal etmiyoruz. GSÜ salon tahsisini iptal etti ama biz başka bir salon arıyoruz.”

Sebahat Tuncel 6 Ekim 2012 tarihinde yapılacak olan ‘ Cinsiyet Eşitsizliği, Beden Politikaları ve Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele Deneyimleri’ başlıklı forumda konuşmacı olarak yer alıyordu.

Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Rektörlük Özel Kalem’den konula ilgili olarak Hülya Uğur Tanrıöver’le iletişime geçilmesi tavsiye edildi. MEDİAR Yöneticisi ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Uğur Tanrıöver ise Radikal ’e yaptığı açıklamada süreci ve iptal gerekçesini şöyle özetledi: “Program ve konuşmacılar belliydi. 15 gün kadar önce teknik konulyarı konuşmak üzere tekrar rektörlüğe gittim. Bu arada konuşmacıların da üzerinden yeniden geçtik. Hatta listenin ne kadar dengeli olduğu, kadın konusunda politika öneren tüm partilerden birilerinin geldiği konuşuldu. Ne var ik dün itibariyle Sebahat Tuncel ’in cezasının kesinleşmiş olmasının sıkıntı yaratacağı ve o kişinin programdan çıkarılması gerektiği iletildi rektör tarafından. Ben de bunun biraz zor olduğunu söyledim. Ceza onanmış olabilir. Ancak süreç devam ediyor. Çünkü dava şimdi de Danıştay’a taşınıyor. Bunun üzerine mekanı değiştirmekte fayda olacağını düşündük. Durum budur.”

Tanrıöver, konferansın iptalinin söz konusu olmadığını da belirterek şöyle konuştu: “Muhakkak bir yer bulunacak. İki hafta sonra yapılacak bir etkinlik için şimdi yer aramaya başlamak ve böyle bir nedenden ötürü yer aramak üzücü. Bu memlekette tüm diğer sorunların yanında cinsiyet eşitsizliği konusuna önem veren ve bizi Sebahat Tuncel ’le bile birlikte bağrına basacak bir salon elbet bulacağız. Olmadı bizim evin salonuna geleceksiniz. Orada yapacağız” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Galatasaray Üniversitesi'nde akademisyenlerin isyanı

Galatasaray Üniversitesi'nde akademisyenlerin isyanı

Galatasaray Üniversitesi'nde akademisyenler isyan etti: Sebahat Tuncel'in veto yemesi tek olay değil. Konferans başkanlarının değiştirilmesi istendi. Akit gazetesinin haberiyle başka bir toplantı engellendi.

Galatasaray Üniversitesi Eğitim-Sen İşyeri Temsilciliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

Galatasaray Üniversitesi’nde son zamanlarda art arta gerçekleşen vahim akademik özgürlük ihlalleri üzerine duyduğumuz rahatsızlığı kamuoyuyla paylaşma gereği hissediyoruz. İsveç ve Türkiye ’de benzer alanlarda deneyimli kadınlar ile kadın kurumlarını buluşturmak, ekonomik ve politik katılım, eşitsizlik, şiddetle mücadele ve kadın-erkek eşitliğinin inşası pratiklerine dayalı somut deneyimleri paylaşmak amacıyla Filmmor, GSÜ-MEDİAR, KADER ve Mor Çatı tarafından düzenlenen ve 5-6 Ekim'de üniversitede yapılacağı duyurulan ‘Cinsiyet Eşitliğinin İnşası, İsveç - Türkiye Deneyimleri Konferansı’ programı ve katılımcıları üniversite rektörlüğüne çok önceden bildirildi ve rektörlük tarafından onaylandı. Üniversite Rektörlüğü 17 Eylül 2012 tarihinde Sebahat Tuncel ’in konferans katılımcıları arasından çıkarılmasını talep etti, aksi halde konferansın iptal edileceğini bildirdi. Konferans düzenleme komitesi kararın ayrımcılık içerdiğine dikkat çekerek Sebahat Tuncel ’i program dışı bırakmayı kabul etmediği için Rektörlük konferansa yer tahsisi konusundaki iznini iptal etti.

Toplumsal Araştırmalar Merkezi bünyesinde Adalet Bakanlığı ’nın izni ile yürütülen « Türkiye ’de Kadın Suçluluğu ve Cezaevinde Kadın Olmak » konulu araştırma projesi kapsamında Toplumsal Araştırmalar Merkezi ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği tarafından Doğuş, Bilgi, Maltepe ve Sabancı Üniversitelerinin, Meclis’te gurubu bulunan siyasi partilerin, cezaevi üzerine çalışan sivil toplum örgütlerinin ve medya temsilcilerinin de katılımıyla 3-4 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan ve izni aylar önce alınan ‘Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetiminde Sivil Toplumun ve Üniversitelerin Rolü"2 konulu toplantı Üniversite Rektörlüğü’nün 6 Eylül 2012 tarihinde Prof. Dr. Ahmet İnsel , Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, ve Doç. Dr. Levent Korkut’tan oluşan oturum başkanlarının değiştirilmesi talebi ve bu talep yerine getirilmediği taktirde toplantının yapılmasına izin verilmeyeceği yönündeki beyanı üzerine iptal edildi.

Bundan birkaç ay önce ise, Merkezi Londra ’da bulunan Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI) 28 Nisan 2012 tarihinde yapılması öngörülen ‘Çatışmalarda Medyanın Rolü’ başlıklı kapalı toplantı için Galatasaray Üniversitesi’nden yer talep etti. Üniversite, çeşitli partilerden milletvekillerinin, akademisyenlerin, yazarların katılımcı olacağı toplantı için yer tahsis etmeyi kabul etti. Ancak Akit gazetesinin söz konusu toplantıyı ‘ PKK toplantısı’ olarak lanse eden haberinden sonra Galatasaray Üniversitesi Rektörü gazeteyi arayarak toplantının ve DPI’nin bu bağlantısını bilmediğini ve toplantıya katılmayacağını bildirdi. Bunun üzerine düzenleyiciler tarafından toplantı yerinin değiştirilmesi kararlaştırıldı. Galatasaray Üniversitesi internet sitesinde toplantının üniversite kampüsünde yapılmasının söz konusu olmadığını belirten bir duyuru yayınlandı.

Haberin Tamamı İçin:

Boğaziçi Üniversitesi Tuncel'e Kapısını Açtı

Boğaziçi Üniversitesi Tuncel'e Kapısını Açtı

Filmmor, MEDİAR, KA.DER, Mor Çatı'nın hazırladığı konferans Galatasaray Üniversitesi'nin yer tahsisi iptali sonrası Boğaziçi Üniversitesi Ayhan Şahenk Salonu- Garanti Kültür Merkezi'nde yapılmasına karar verildi.

19 Eylül tarihinde, Galatasaray Üniversitesi yönetimi, 5-6 Ekim tarihlerinde üniversitede düzenlenmesi planlanan ‘Cinsiyet Eşitliğinin İnşası Konferansı’ için BDP milletvekili Sebahat Tuncel 'in katılmama şartını koydu. Konferans yetkilileri şartı kabul etmeyince Galatasaray Üniversitesi salon tahsisini geri çekti. Bunun üzerine hazırlayıcılar Filmmor, MEDİAR, KA.DER ve Mor Çatı konferansın Boğaziçi’nde düzenlenmesi için başvuruda bulundu. Boğaziçi Üniversitesi hazırlayıcı kurumların başvurusunu kabul etti.

Filmmor, MEDİAR, KA.DER, Mor Çatı tarafından hazırlanan basın açıklaması şöyle:
Cinsiyet Eşitliğinin İnşası Konferansı 5-6 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi’nde Yapılacak

Filmmor, MEDİAR, KA.DER, Mor Çatı ’nın hazırladığı konferans Galatasaray Üniversitesi ’nin yer tahsisi iptali sonrası Boğaziçi Üniversitesi Ayhan Şahenk Salonu- Garanti Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Mevcut eşitsiz koşullarda, inşa edilmesine özel önem verilmeden kadın-erkek eşitliği sağlanabilir mi?
Kadın-erkek eşitliğini inşa etme sürecinde özel önlemler, özel politikalar neler olmalı?
İsveç ve Türkiye ’de kadın-erkek eşitliği uygulamaları, yasalar, özel önlemler, politik yaklaşım nasıl olmalı?

Politik, ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda kadın-erkek eşitliğini bir bütün olarak inşa etme politikaları neler olmalı?

Daha pek çok soru ve soruna dair deneyim paylaşma, cevap ve çözüm arama olanağı bulacağımız Cinsiyet Eşitliğinin İnşası, Türkiye - İsveç Deneyimleri Konferansı 5-6 Ekim’de Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılıyor.

Dört forumdan oluşacak konferansta, İsveç ve Türkiye ’deki benzer alanlarda deneyimli kadınlar, kadın kurumları ve ilgili kurumları buluşturmak, ekonomik ve politik katılım, eşitsizlik, şiddetle mücadele ve kadın-erkek eşitliğinin inşası pratiklerine dayalı somut deneyimleri paylaşabilmek amaçlanıyor.

İngilizce-Türkçe simultane çevirinin olacağı konferans herkese açıktır.

Kadın-erkek eşitliğini inşa etme sürecine hep birlikte emek verebileceğimiz konferansta buluşmak üzere.

Filmmor Kadın Kooperatifi, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği, GSÜ Medya Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

Detaylı Bilgi İçin:

http://www.filmmor.org / http://www.morcati.org.tr / http://www.ka-der.org.tr

Konferans Programı:

1. Gün- 5 Ekim Cuma

09:30-09:45 - Kayıt
09:45-10:00 - Açılış Konuşmaları

1.Forum: Politik ve Ekonomik Katılımda Cinsiyet Eşitliği

Katılımcılar: İsveç : Esabelle Dingizian (The Swedish Green Party), Moa Roshanfar (Feminist Initiative) Türkiye : Çiğdem Aydın (KA.DER), İlknur Üstün ( Kadın Koalisyonu), Nazik Işık ( CHP ), Nükhet Sirman (KA.DER), Özlem Danacı Yüce (MEDİAR), Öznur Çalık ( AKP , KEFEK)
Saat: 10:00-12:30
Kolaylaştırıcı: KA.DER

2.Forum: Medya, Sinema ve Kültürel Alanlarda Cinsiyet Eşitliğinin İnşası

Katılımcılar: İsveç : Aase Högfeldt (Doris Film), Asa Elden (Swedish Research Institute), Marianne Broddesson (Feminist Perspective) Türkiye : Ayşe Düzkan (Pazartesi), Berna Ekal (EHESS Paris), Hülya Uğur Tanrıöver (MEDİZ), Melek Özman (Filmmor), Zeynep Karahan Uslu ( AKP ,KEFEK)
Saat: 14:00-17:00

Kolaylaştırıcı: Filmmor

Film Gösterimi: İsyan-ı Nisvan / 58’

2. Gün- 6 Ekim Cumartesi

1.Forum: Cinsiyet Eşitsizliği, Beden Politikaları ve Kadınlara Yönelik Şiddetle Mücadele Deneyimleri

Katılımcılar: İsveç : Debbie Nujen (Terrafem), Malin Olsson (ROKS) Türkiye : Ayça Kurtoğlu (CEİD), Canan Arın ( Mor Çatı ), Ebru Hanbay Çakır (Kadın Dayanışma Vakfı), Meriç Eyüboğlu ( İstanbul Feminist Kolektif), Özgün Akduran (Sosyalist Feminist Kolektif), Özlem Özkan ( Mor Çatı ), Sebahat Tuncel ( BDP , KEFEK), Zozan Özgökçe (VAKAD)
Saat: 10:00-13:00
Kolaylaştırıcı: Mor Çatı

2.Forum: Cinsiyet Eşitliğinin İnşası: Politikalar, Yasalar, Özel Önlemler

Haberin Tamamı İçin:

Galatasaraylı Akademisyenler Rahatsız

Galatasaraylı Akademisyenler Rahatsız

Galatasaray Üniversitesi’nde akademisyenler isyan etti: Sebahat Tuncel’in veto yemesi tek olay değil. Konferans başkanlarının değiştirilmesi istendi. Akit gazetesinin haberiyle başka bir toplantı engellendi

Galatasaray Üniversitesi Eğitim-Sen İşyeri Temsilciliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

Galatasaray Üniversitesi ’nde son zamanlarda art arda gerçekleşen vahim akademik özgürlük ihlalleri üzerine duyduğumuz rahatsızlığı kamuoyuyla paylaşma gereği hissediyoruz. İsveç ve Türkiye ’de benzer alanlarda deneyimli kadınlar ile kadın kurumlarını buluşturmak, ekonomik ve politik katılım, eşitsizlik, şiddetle mücadele ve kadın-erkek eşitliğinin inşası pratiklerine dayalı somut deneyimleri paylaşmak amacıyla Filmmor, GSÜ-MEDİAR, KADER ve Mor Çatı tarafından düzenlenen ve 5-6 Ekim’de üniversitede yapılacağı duyurulan ‘Cinsiyet Eşitliğinin İnşası, İsveç - TürkiyeDeneyimleri Konferansı’ programı ve katılımcıları üniversite rektörlüğüne çok önceden bildirildi ve rektörlük tarafından onaylandı. Üniversite Rektörlüğü 17 Eylül 2012 tarihinde Sebahat Tuncel’in konferans katılımcıları arasından çıkarılmasını talep etti, aksi halde konferansın iptal edileceğini bildirdi. Konferans düzenleme komitesi kararın ayrımcılık içerdiğine dikkat çekerek Sebahat Tuncel’i program dışı bırakmayı kabul etmediği için Rektörlük konferansa yer tahsisi konusundaki iznini iptal etti.

Toplumsal Araştırmalar Merkezi bünyesinde Adalet Bakanlığı’nın izni ile yürütülen « Türkiye’de Kadın Suçluluğu ve Cezaevinde Kadın Olmak » konulu araştırma projesi kapsamında Toplumsal Araştırmalar Merkezi ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği tarafından Doğuş, Bilgi, Maltepe ve Sabancı Üniversitelerinin, Meclis’te gurubu bulunan siyasi partilerin, cezaevi üzerine çalışan sivil toplum örgütlerinin ve medya temsilcilerinin de katılımıyla 3-4 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan ve izni aylar önce alınan ‘Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetiminde Sivil Toplumun ve Üniversitelerin Rolü”2 konulu toplantı Üniversite Rektörlüğü’nün 6 Eylül 2012 tarihinde Prof. Dr. Ahmet İnsel , Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, ve Doç. Dr. Levent Korkut’tan oluşan oturum başkanlarının değiştirilmesi talebi ve bu talep yerine getirilmediği taktirde toplantının yapılmasına izin verilmeyeceği yönündeki beyanı üzerine iptal edildi.

Bundan birkaç ay önce ise, Merkezi Londra’da bulunan Demokratik Gelişim Enstitüsü (DPI) 28 Nisan 2012 tarihinde yapılması öngörülen ‘Çatışmalarda Medyanın Rolü’ başlıklı kapalı toplantı için Galatasaray Üniversitesi’nden yer talep etti. Üniversite, çeşitli partilerden milletvekillerinin, akademisyenlerin, yazarların katılımcı olacağı toplantı için yer tahsis etmeyi kabul etti. Ancak Akit gazetesinin söz konusu toplantıyı ‘ PKK toplantısı’ olarak lanse eden haberinden sonra Galatasaray Üniversitesi Rektörü gazeteyi arayarak toplantının ve DPI’nin bu bağlantısını bilmediğini ve toplantıya katılmayacağını bildirdi. Bunun üzerine düzenleyiciler tarafından toplantı yerinin değiştirilmesi kararlaştırıldı. Galatasaray Üniversitesi internet sitesinde toplantının üniversite kampüsünde yapılmasının söz konusu olmadığını belirten bir duyuru yayınlandı.

Biz Galatasaray Üniversitesi çalışanları olarak Rektörlük makamının üniversitede yapılması planlanan bu üç etkinlikteki keyfi ve ayrımcılık içeren tavrının akademik özgürlüğümüzü kısıtlayan bir nitelik taşıdığını düşünüyor ve idarenin bu tutumunu kınıyoruz. Çağdaş ve demokratik bir üniversite anlayışına yakışmayan bu tarz olayların tekrarlanmaması için üniversite idaresinin katılımcıların siyasi görüşü, etnik kimliği gibi unsurlardan hareketle bilimsel faaliyetlerimize müdahale etmekten bir an önce vazgeçmesini diliyoruz. Üniversitede özgür düşünceye ve farklı görüşlerin tartışılmasına, sadece bilimin ve üniversitenin değil, toplumun da ihtiyacı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Akademik özgürlüklerimizden taviz vermeyeceğimizi ve bilimsel faaliyetlerimize gelecek her türlü engellemeye karşı kararlılıkla mücadele edeceğimizi belirtiriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. “

( Radikal )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=63711

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiArda TuranAydınBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiDanıştayGalatasaray Spor KulübüGalatasaray ÜniversitesiİstanbulİsveçSinemaTwitterkadınlarolay
Görüş Bildir