Saraybosna'daki Suriye Konferansı Sona Erdi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Saraybosna'daki Suriye Konferansı Sona Erdi

Saraybosna'daki Suriye Konferansı Sona Erdi

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen uluslararası Suriye konferansında, 1990'lı yıllarda Bosna'da yaşanan savaş ve bugün Suriye'de yaşananlar arasında benzerliğe dikkat çekilirken, yeni katliamlar yaşanmadan BM'nin Suriye'de acil adım atması istendi.

Bosna-Hersek Dış Politika Girişimi ve ARİ-Arap İnisiyatifi tarafından düzenlenen ve dün başlayan "Uluslararası Toplum ve Bosna-Suriye'ye Ders" başlıklı uluslararası konferans sona erdi.

Suriye'deki durumun dünden beri yapılan çeşitli oturumlarla ele alındığı konferansta, 1990'lı yıllarda Bosna-Hersek'te yaşanan savaş ve bugün Suriye'deki yaşananlar arasında benzerliğe vurgu yapıldı, başta BM olmak üzere uluslararası toplumun burada da hatalı kararlar almaması gerektiği ifade edildi.

Bosna-Hersek'teki savaşı sonlandıran ancak ülkeye karmaşık bir sistem getiren Dayton Antlaşması'nın Suriye için tekrarlanmaması gereken bir karar olduğu dile getirilen konferansta katılanların büyük çoğunluğu, uluslararası toplumun Bosna'daki hatayı tekrarlamaması gerektiği konusunda birleşti. Bosna-Hersek'in etnik anlamda bölünmüş bir toplum olduğunu ifade eden katılımcılar, Suriye toplumunun ise böyle olmadığı, dolayısıyla Dayton gibi bir çözümden uzak durulması gerektiğine işaret etti.

Dayton Antlaşması'nın Bosna savaşını durdurduğu için önemli olduğu dile getirilen konferansta, bu anlaşma çerçevesinde Bosna-Hersek'e getirilen sistemin bugün ülkede yaşanan problemlerin kaynağı olduğu, bu yüzden Suriye'ye getirilecek model konusunda uluslararası toplumun çok dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler'in Bosna-Hersek'te silah kullanmadığı, yapabileceği çok şey varken NATO ve uluslararası toplumu acil adımlar atmaya çağırmadığı hatırlatılan konferansta, Suriye'de de ikinci Srebrenitsa'nın yaşanmaması için acil adım atılması gerektiğine dikkat çekildi.

Günümüzde Suriye'de yaşanan olaylarla 1990'lı yıllarda Bosna-Hersek'te yaşananlar arasındaki benzerliğin ortaya konulması amacıyla düzenlenen konferansa, ünlü Kosovalı gazeteci ve yayıncı, ORA partisinin kurucularından ve eski Yugoslavya'nın Madrid Büyükelçisi Veton Surroi, ARİ-Arap İnisiyatifi'nin temsilcisi Salam Kawakibi, Bosna-Hersek Dışişleri Bakan Yardımcısı Amer Kapetanoviç, ABD'den gelen çok sayıda akademisyen ile muhalif gruplardan Suriye Geçici Milli Konseyi üyeleri de katıldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerNATOSavaşSuriye
Görüş Bildir