Sağlıkta Büyük Vurgun

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sağlıkta Büyük Vurgun

Sağlıkta Büyük Vurgun

SGK, yolsuzluğa hazırlanan bir doktora ait tıp merkezinde 5 bin kimlik fotokopisi yakaladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaş hastaneye gitmediği halde hizmet almış gibi fatura etmeye hazırlanan bir tıp merkezinde 5 bin kimlik fotokopisi yakaladı. Yaşanan bu suiistimal üzerine SGK, ‘avuç içi damar izi’ sistemiyle sorgulama sistemine geçti. SGK Başkanı Fatih Acar, bu yöntemle sorgulama sisteminin ilk olarak pilot il seçilen Konya’da 1 Temmuz’da başladığını söyledi. Konya’daki Mevlana Üniversitesi ve Özel Konya Farabi hastanelerindeki uygulamanın 1 ay içerisinde Konya’daki tüm özel hastanelerde yaygınlaştırılacağını ifade eden Acar, eylül ayı sonuna kadar 20 büyük ilde avuç içi damar izi uygulamasına başlanacağını söyledi. Acar “Bu yılın sonuna kadar da tüm özel ve üniversite hastanelerinde avuç içi damar izi uygulamasını başlatmayı düşünüyoruz. Planlarımızı, programımızı buna göre yaptık. Bu da Türkiye açısından son derece önemli bir uygulamadır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kimlikler neden orada?

Avuç içi damar izi uygulamasının özellikle suiistimallerin önlenmesi açısından önemli olduğuna dikkati çeken Acar, şunları kaydetti: “Bazen bakıyoruz, gerçekten bizi çok üzen, uykularımızı kaçıran hadiselerle karşı karşıya kalıyoruz. Bir hekimimizin tıp merkezinde 5 bin kimlik fotokopisi yakalandı. Buna benzer olaylarla karşılaşıyoruz. Neden kimlikler orada? Vatandaş hastaneye gitmediği halde hizmet almış gibi kuruma fatura edilebiliyor.

Biz bu suiistimalleri avuç içi damar izi uygulamasıyla tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Bu da önemli bir uygulamadır.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

SGK
Görüş Bildir