Sağlıkçılara Yönelik Şiddet Giderek Artıyor: Son 6 Yılda 68 Bin Saldırı

 > 
96PAYLAŞIM

Şanlıurfa'da bir doktorun hasta yakını tarafından saldırıya uğraması gözleri bir kez daha sağlık çalışanlarının çalışma şartlarına ve maruz kaldıkları şiddete çevirdi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 6 yılda sağlık çalışanlarına yönelik kayda geçen şiddet vakası sayısı 68. 375... Veriler şiddetin en çok devlet hastanelerinde olduğunu gösteriyor. 2013-2017 arasında devlet hastanelerinde görev yapan 25.481 sağlık çalışanının sözlü ve fiziki saldırıya uğradığı öğrenildi. 

Geçtiğimiz gün Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde acil serviste görev yapan Dr. Ahmet Yalçın, bir hasta yakınının saldırısına uğramıştı.

Artık Yeter! Kafasında Parke Taşı Kırılan Doktor Yaşam Mücadelesi Veriyor - onedio.com
Artık Yeter! Kafasında Parke Taşı Kırılan Doktor Yaşam Mücadelesi Veriyor - onedio.com

Başına parke taşıyla vurulan Dr. Yalçın ağır yaralanmış ve 36 saat yoğun bakımda yaşam savaşı verdikten sonra normal servise çıkarılmıştı.

Saldırıya Uğrayan Doktor 36 Saat Yoğun Bakımda Kaldı: 'Reflekslerim Olmasaydı Ölebilirdim' - onedio.com
Saldırıya Uğrayan Doktor 36 Saat Yoğun Bakımda Kaldı: 'Reflekslerim Olmasaydı Ölebilirdim' - onedio.com

Türkiye'de sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar sık sık meydana geliyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi de son olayın ardından Sağlık Bakanlığı'ndan bilgi edinme kanunu kapsamında aldığı verileri sosyal medya hesabından paylaştı.

Doktor başına 1.288 hasta düşüyor

Şiddetin 'sağlıkta dönüşüm' sisteminden kaynaklandığını savunan İlgezdi'nin aktardığı bilgilerde oldukça çarpıcı rakamlar bulunuyor. 2018 Nisan ayı verilerine göre Sağlık Bakanlığı'na bağlı doktor, hemşire ve sağlık personeli sayısının toplamda 405. 014 olduğunu belirten İlgezdi, Türkiye genelindeki devlet hastanelerinde 62 bin 741 doktor, 96 bin 429 hemşire ve bin 493 acil tıp uzmanının görev yaptığını aktardı. İlgezdi, "Bu verilere göre Türkiye genelindeki devlet hastanelerinde görev yapan doktor başına 1.288 hasta düşerken, şiddet vakalarnın en çok görüldüğü acil servislerde görev yapan acil tıp uzmanı başına 54.126 hasta düşmektedir" diye yazdı. 

İlgezdi, son saldırının yaşandığı Şanlıurfa özelinde ise şunları kaydetti: 

"Nüfusu 1. 985.753 olan Şanlıurfa'da Sağlık Bakanlığı verilerine göre 13 devlet hastanesinde toplam 1.233 hekim, 2.130 hemşire, 3.476 yardımcı sağlık personeli ve 35 acil tıp uzmanı görev yapmaktadır. Bu rakamlar göstermektedir ki; Şanlıurda'da doktor başına 1.610, hemşire başına 932, adli tıp uzmanı başına 56.735 hasta düşmektedir."

"Bu zincir sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti yaratmakta ve körüklemekte"

"Sağlıkta dönüşüm sisteminin kendisinden kaynaklanan bütün sorunlar, hekimler başta olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının omuzuna yüklenmektedir" diyen İlgezdi, şöyle devam etti:

"Ticarethane mantığıyla işletilen hastaneler, hekimleri ve sağlık emekçilerini müşteri temsilcisi haline getirmekte, hasta-hekim ilişkisine ticari bir kimlik kazandırmaktadır. Hekimlerin, hemşirelerin ve yardımcı sağlık personelinin sağlığını tehdit eden uzun nöbetler, ‘en kısa sürede, en fazla hasta muayenesi’ mantığıyla göreve gelen hastane yönetimleri, hastaların kaliteli ve eksiksiz sağlık hakkına ulaşmalarını engellemektedir. Bu zincir doğal olarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti yaratmakta ve körüklemektedir."

Saldırılar en çok devlet hastanelerinde gerçekleşti

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 14 Mayıs 2012-1 Nisan 2018 tarihleri arasında  kayda geçen şiddet sayısının 68. 375 olduğunu aktaran İlgezdi, bu vakaların yüzde 30'unun fiziksel şiddet olduğunu belirtti. 

Sağlık personellerine yönelik şiddetin en çok devlet hastanelerinde görüldüğünü kaydeden İlgezdi, 2013-2017 arasında devlet hastanelerinde saldırıya uğrayan personel sayısının 25. 481 olduğunu, aynı dönemde eğitim ve araştırma hastanelerinde kayıtlara geçen şiddet vakasının ise 13. 145 olduğu bilgisini paylaştı.

Her saat başı bir doktor saldırıya uğradı

Veriler sağlık personellerine yönelik şiddetin son yıllarda giderek tırmandığını da ortaya koyuyor. 

CHP'li İlgezdi'nn aktardığına göre, 2012 yılının ilk altı ayında 5.050 şiddet vakası kayıtlara geçerken, 2017 yılının sonunda şiddet vakaları yüzde 168 arttı ve 13.545 şiddet vakası yaşandı. 2018 yılının ilk dört ayında 2.934 şiddet olayı kaydedilirken, İlgezdi, 2013-2017 arasında her saat başı bir doktorun saldırıya uğradığını belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir