Rusya'da Vatana İhanet Yasasının Kapsamı Genişletiliyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rusya Vatana İhanet Yasasının Kapsamı Genişletiliyor

Rusya Vatana İhanet Yasasının Kapsamı Genişletiliyor

Rusya vatana ihanet yasasının kapsamı genişletiliyor

Rusya parlamentosunun alt kanadı, vatan hainliği yasasının kapsamının genişletilmesini kabul eti. Yeni yasayla, ülkedeki muhalif seslerin daha büyük baskılar altında kalacağı belirtiliyor.

Yeni yasa tasarısında, vatana ihanet ve casusluk tanımına, "Rusya'nın güvenliğine zarar vermek isteyenleri desteklemek" de dahil edildi.

Gizli devlet belgelerini elde edenler de, daha uzun hapis cezalarına çarptırılabilecek.

Duma'da 2'ye karşı 375 oyla kabul edilen yasa tasarısının parlamentonun üst kanadından da kolaylıkla geçmesi bekleniyor. Yasa tasarının Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması gerekiyor.

Mevcut yasada, vatana ihanet tanımı, casusluk faaliyetlerini ve Rusya'nın dış güvenliğine zarar verecek şekilde yabancı bir devlete diğer türde yardımları içeriyor.

Yeni yasadaysa, "Rusya'nın anayasal düzenine, egemenliğine, toprak ve devlet bütünlüğüne karşı yürütülen faaliyetler" de, vatana ihanet kapsamına alınıyor.

Muhalefetteki Adil Bir Rusya Partisi, vatana ihanet kavramına bu şekilde geniş bir tanımlama getirilmesiyle, herhangi bir yabancıyla herhangi bir türde temas içinde olan hemen her Rus vatandaşının, vatan hainliğiyle suçlanabileceğini savundu.

Yasa tasarısında ayrıca "devlet sırlarından yarar sağlayabilecek gruplar" listesine, çok uluslu örgütler de eklendi.

İnsan hakları grupları, buna göre, Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara bilgi aktarılmasının veya bir davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımanın da suç kapsamına girebileceğini iddia ediyor.

Memorial adlı insan hakları grubundan Alexander Cherkasov, yeni yasanın, keyfi bir şekilde yorumlanmak üzere oluşturulduğunu kaydetti.

Geçen ay Rusya hükümeti, Amerikan yardım kuruluşu USAID'i ülkenin içişlerine karışmakla suçlayıp kuruluşun Rusya'daki faaliyetlerine son vermesini istemişti. USAID, Rusya'da, seçim gözlemcilerinin aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütlerine fon sağlıyordu. Bu Kategorideki Diğer Haberler

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

RusyaVladimir Putin
Görüş Bildir