Reyhanlı Saldırısında 4 Gözaltı Daha

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Reyhanlı Saldırısında 4 Gözaltı Daha

Reyhanlı Saldırısında 4 Gözaltı Daha

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz Reyhanlı'daki saldırılarla ilgili "Asli faillerden olduğunu değerlendirdiğimiz 4 zanlı daha gözaltına alındı. Şu ana kadar 17 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 7 tanesi tutuklandı. 4 kişi aranmaktadır" dedi.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılara ilişkin, şu ana kadar 17 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan adliyeye sevk edilen 12 kişiden 7'sinin tutuklandığını, 5 kişinin daha adliyeye sevk edileceğini, 4 kişinin ise arandığını bildirdi. Vali Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılara ilişkin 4 kişinin daha gözaltına alındığını söyledi.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı İlçesi’ndeki bombalı saldırıya ilişkin gözaltına alınanlar ve yürütülen soruşturma ve Tanışma Köyü’nde meydana gelen patlama hakkında bilgi vererek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Reyhanlı'daki bombalı saldırılara ilişkin, şu ana kadar 17 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan adliyeye sevk edilen 12 kişiden 7'sinin tutuklandığını, 5 kişinin daha adliyeye sevk edileceğini, 4 kişinin ise arandığını belirten Vali Lekesiz, Reyhanlı'daki bombalı saldırılara ilişkin 4 kişinin daha gözaltına alındığını söyledi. Aranan 4 kişinin ve gözaltına alınan 17 kişinin tamamının Hatay nüfusuna kayıtlı olduğunu ifade eden Lekesiz, şöyle konuştu:

“Olayla ilgili olarak asli veya tali fail olarak değerlendirdiğimiz kişilerle ilgili elimizde güçlü bilgiler vardır. Bağımsız mahkemelerinde adli mercilerinde tutuklamaya ilişkin kararlarından bunu somut olarak görmek mümkündür. O malları nereden aldıkları, nerelerde muhafaza ettikleri, araçlara montajın nerede yapıldığı, nerelerde sakladıkları ve saklandıkları gibi tüm bilgiler oldukça güçlü ve tarafımızdan bilinmektedir. O nedenle olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz D.Ö. başta olmak üzere halen aranmakta olan 4 kişiyi bilmeden de olsa saklamanın, korumanın silahlı terör örgütüne üye olanlara yardım ve yataklık etme suçunu teşkil ettiğini bir kez daha belirtmek isterim.”

ŞÜPHELİLERİ BİLDİRİN

Arananlara yardım etmenin terör örgütüne yardım olduğunu vatandaşların unutmamasını isteyen Lekesiz, yerleşim yerleri veya kırsal alanda karşılaşılan şüpheli şahısların derhal güvenlik birimlerine bildirilmesini istedi. Reyhanlı İlçesinde ve Hayat’da insani gerekçelerle misafir edilen Suriyelilerle karşı karşıya getirme amacını taşıyan menfur saldırıya karşı gösterilen sağduyuya teşekkür eden Vali Lekesiz, “Muhtelif yol ve yöntemlerle başka yerlerde değişik bombaların patlayacağı, Samandağ, Yayladağı İlçelerinde bir şeyler olacağı gibi yaygın dedikoduların olduğunu görüyoruz. Birileri ilimizde zemin kaymasını, kaos, kargaşa çıkmasını arzu ediyor olabilir, sosyal medyada ‘şok haber’ kışkırtmaları ile ilimiz insanını kışkırtmak ve birbirine düşürmek istiyor olabilirler. Hatay insanı yüzyıllardır sahip olduğu farklılıkları bir arada yaşatabilme becerisi ve iradesi dolayısıyla bu zamana kadar olan tüm kışkırtmalara son derece sağduyulu davrandığı gibi bundan sonrada her türlü kışkırtmaya da sağduyulu davranacaktır” dedi. Lekesiz, Hatay’daki kardeşlik iklimini bozabilecek, zedeleyebilecek, herkesi üzebilecek gelişmelere meydan verilmemesini istedi.

BİRDEN BİRE TOP ŞEKLİNDE ALEV BELİRİYOR

Gazetecilerin Tanışma Köyü'nde kaçak akaryakıt deposu bulunan inşaat halindeki binada meydana gelen patlamaya ilişkin sorularını da yanıtlayan Vali Lekesiz, 10 kişinin hayatını kaybettiği olayın “hiç uğruna” denilebilecek bir hadise olduğunu ifade etti. Jandarma Teşkilatına gelen bir ihbar üzerine görevlilerin arama kararı ile olay yerine gittiği bilgisini veren Lekesiz, deponun sahibi olduğu değerlendirilen kişinin görevlileri içeri almak istemediğini belirtti. Jandarmanın arama isteği üzerine muhtar ve köyde bulunan vatandaşların olay yerine gelmesi ile deponun kapaklarının açıldığını ifade eden Lekesiz, “Kaçak olduğu değerlendirilen akaryakıtla ilgili tespit işlemleri devam ederken, hakkında ihbar bulunan kişi, “Bende bunları size teslim etmem” diyerek, kendisi ve yakınlarıyla bidonlardan bir iki tanesini döküp ateşliyorlar. İfadelerden anlaşılıyor ki birden bire top şeklinde alev beliriyor ve patlama oluyor. Bu ortaya çıkan top şeklindeki patlamaya baktığımız zaman bunun solvent, tiner ve benzeri karışımlı bir madde olabileceği ağırlık kazanıyor. Çünkü mazotun birden bire patlaması ve ateş haline gelmesi kolay kolay mümkün değil” dedi.

OLAYIN FAİLİ BUGÜN HAYATINI KAYBETTİ

Olay yerinde inşaatın sıvasını yapan, köyden merak saikiyle gelmiş olan ve deponun sahibinin yakınları olan vatandaşların hayatını kaybettiğini dile getiren Vali Lekesiz, olay yerinde 9 kişinin öldüğünü söyledi. Olayın faili olarak değerlendirilen kişinin de bugün hayatını kaybettiğini ifade eden Lekesiz, patlamada ölen veya yaralanan jandarma bulunup bulunmadığına ilişkin şöyle konuştu:

“Jandarma birimlerini bu tür olaylara müdahalesinde karşı koymalar, direnlemeler olabiliyor. Bu çerçevede jandarmaya bir mukavemet söz konusu olduğundan, ilgililer tarafından taşlanma benzeri ufak tefek arbedeler yaşanmış. Bunun sonucunda bizleri, kamuoyunu üzebilecek boyutlarda olmasa da atılan taşlardan yaralanan 4 kadar jandarma görevlimiz vardır. Olay yerinde 9 kişi hayatını kaybetti. Ambulans uçakla Kocaeli’ne gönderilen olayın faili de bugün hayatını kaybetmiş.”

Gazeteport / ANKA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtHadiseHatayReyhanlıTerörolay
Görüş Bildir