Rektörle Birlikte 16 Kişi Serbest

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Rektörün Makamı ve Evinde 'Jammer' ve 'Böceksavar'

Rektörün Makamı ve Evinde 'Jammer' ve 'Böceksavar'

Çukurova Üniversitesi'ndeki ihalelerde haksız çıkar sağlama ve ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla geçen cuma günü gözaltına alınan 16 kişi adliyeye sevk edildi.

Gözaltı listesinde olmayan, ancak makamı ve evi 11 saat süreyle aranan Rektör Prof.Dr. Alper Akınoğlu, 500 sayfalık fezlekede 'örgüt lideri' olarak gösterilirken, makamında 4, evinde de 1 elektronik sinyal kesici 'jammer' cihazı ile makamında gizli dinleme ve görüntüleme özelliğine sahip cihazları ortaya çıkaran bir 'böcek savar' ele geçirildi. Rektör Akınoğlu'nun, bu cihazları neden bulundurduğuna ilişkin soruyu, "Hediye geldi" diye yanıtladığı belirtildi.

2005'ten bu yanaki ihalelere büyüteç

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Adana Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı ve mahkeme kararıyla 2005'ten bu yana 10 ayrı ihaleyle ilgili 8 ay boyunca teknik ve fiziki takip yürüttü. Çukurova Üniversitesi'ndeki ihalelerde haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, resmi belgede sahtecilik, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak suçlarından yürütülen soruşturmada, geçen cuma günü üniversitenin Balcalı Kampüsü'ne operasyon düzenlendi.

Jammer ve böceksavarlı rektör

Rektörlük seçiminden bir gün sonra gerçekleştirilen operasyonda Rektörlük, Yapı İşleri Daire Başkanlığı ve lojmanlarda aramalar yapıldı. Rektör Prof. Dr. Akınoğlu'nun makamı ve evi 11 saat süreyle arandı. Akınoğlu'nun makamında 4 elektronik sinyal kesici 'jammer' cihazı ile gizli dinleme ve görüntüleme özelliğine sahip cihazları ortaya çıkaran 'böcek savar' ele geçirildi. Evinde ise 1 jammer bulundu. Polislerin özel izinle ithal edilen cihazları neden makamında ve evinde bulundurduğuna ilişkin soruya Rektör Akınoğlu'nun "Hediye geldi" dediği belirtildi. Operasyonda 16 kişi gözaltına alındı, ancak Rektör Akınoğlu, hakkında gözaltı kararı olmadığı için için polis sorgusuna alınmayıp savcılığa davet edildi.

500 sayfalık fezleke

Adana Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan aralarında üniversite çalışanları ve müteahhitlerin de bulunduğu şüpheliler N.G. E.S., R.Ç., C.K., S.E., K.K., D.S., H.A., N.A. Ö.G., Ş.Ö., Ö.D., M.G., M.B. A.Y. ve İ.M.D. sorgularının ardından adliye sevk edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Rektörle Birlikte 16 Kişi Serbest

Rektörle Birlikte 16 Kişi Serbest

Çukurova Üniversitesi'nde (ÇÜ) yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 17 kişiden ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu'nun da aralarında bulunduğu 16 kişi serbest bırakıldı. Üniversitenin Yapı İşleri Daire Başkanı Nüvit Günay tutuklandı.
CMK 250. maddeyle yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nce, ÇÜ'de yapılan ihalelerle ilgili olarak ''haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, resmi belgede sahtecilik, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, rüşvet, tehdit, görevi kötüye kullanmak'' suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince adliyeye sevk edilen ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu ile birlikte toplam 17 kişinin Cumhuriyet Savcılığı'nca ifadeleri alındı.
İfadeleri alınan 17 kişiden 11'i savcılıkça serbest bırakılırken, Rektör Prof. Dr. Akınoğlu ile birlikte 6 kişi tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.
Nöbetçi mahkemede ifadeleri alınan Rektör Prof. Dr. Akınoğlu, Remzi Çalışır, Hasan Akan, Özkan Güvercin ve geçmiş dönemlerde ÇÜ'de müteahhitlik işleri yapan Cumali Kurtar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, ÇÜ'nün Yapı İşleri Daire Başkanı Nüvit Günay tutuklandı.

TRT Haber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaPolisRüşvetTRT
Görüş Bildir