Putin Türk Bakan Atadı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Putin Savunma Bakanını Görevden Aldı

Putin Savunma Bakanını Görevden Aldı

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, savunma bakanlığında ortaya çıkan yolsuzluk skandalı sonrasında bakanını görevden aldı.

Bakan Anatoli Serdyukov'un yerine Putin'e yakın isimlerden, eski afet bakanı Sergey Şoygu getirildi.

Savunma Bakanlığı'na ait malvarlığının piyasa fiyatının altına satıldığı öne sürülüyor.

Bu konuda bir soruşturma başlatan Putin, "objektif soruşturma koşullarının yaratılması için" Serdyukov'u görevden aldığını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Putin Savunma Bakanını Görevden Aldı

Putin Savunma Bakanını Görevden Aldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov'u görevden alarak yerine Moskova Bölge Valisi Sergey Şoygu'yu getirdi.

Putin, "bakanlığın dahil olduğu tüm konuların objektif biçimde soruşturulmasına zemin hazırlamak" için aldığı kararı, savunma bakanlığı görevine getirdiği Şoygu ile yaptığı görüşme sırasında açıkladı.

Rusya'da geçen ay, "askeri malvarlıklarının satışında yolsuzluk" iddiaları üzerine soruşturma başlatılmıştı.

Aralarında gayrimenkullerin de bulunduğu malların, piyasa değerinin altında fiyatlara satılmaya çalışıldığı öne sürülüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Putin Türk Bakan Atadı

Putin Türk Bakan Atadı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Putin Türk Kökenli Sergey Şoygu Savunma Bakanı Olarak Atadı

Putin rüşvet skandalının ardından görevden aldığı Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov'un yerine Türk kökenli Sergey Şoygu'yu atadı

T24

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , rüşvet aldığı gerekçesiyle görevden aldığı Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov 'un yerine Tuva Türklerinden Sergey Şoygu 'yu atadı.

Putin, Serdyukov'u görevden aldıktan sonra Moskova eski bölge valisi Sergey Şoygu ile bir araya gelerek, savunma bakanlığı görevine getirdiğini belirtti.

Rusya'da önemli bir siyasi kariyere sahip olan Tuva Türklerinden Sergey Şoygu, 1994-2012 yılları arasında Acil Durumlar Bakanlığı görevinde bulundu. Rusya'da Türklerin yaşadığı Tuva bölgesinde Tuvalı bir baba ve Rus annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Sergey Şoygu, 1977 yılında Krasnoyarsk Politeknik Enstitüsü'nden inşaat mühendisi olarak mezun oldu.

Uzun yıllar inşaat sektöründe çalışan Şoygu, 1988'de Komünist Parti'ye üye oldu. 1990 yılında Rusya Federasyonu Devlet Mimarlık ve İnşaat Komitesi Başkan yardımcısı olarak Moskova'dan Sibirya'ya atandı.

1999'da Putin'in partisine katılan Sergey Şoygu aynı yıl, doğal afet olaylarında yaptığı hizmetlerden dolayı "Rusya Federasyonu Kahramanlık Madalyası"na layık görüldü.

İki kız sahibi olan Shoygu, İngilizce, Japonca ve Türkçe konuşuyor. Boş zamanlarında futbol oynayan ve at binen Sergey Şoygu, aynı zamanda Rusya'nın en değerli "kılıç" koleksiyonuna da sahip. Şoygu'nun koleksiyonunun 40 milyon dolar değerinde olduğu belirtiliyor.

Putin'e yakınlığıyla tanınan Sergey Şoygu'nun özellikle silahlı kuvvetlerin modernizasyonuna öncülük edeceği belirtiliyor.

Rusya'da geçtiğimiz ay Savunma Bakanlığı'na bağlı ticari şirketlerin, piyasa değerinin altına satıldığı ve bu nedenle devletin 100 milyon dolar zarara uğradığı belirtildi.

Rüşvet iddiaları üzerine Putin, tarafsız bir soruşturmanın yürütülebilmesi için Savunma Bakanı Anatoly Serdyukov'u görevden aldığını açıkladı.

Başlatılan soruşturma kapsamında Bakanlık'a bağlı firmanın ofisine baskın düzenlenmişti. Görevden alınan Serdyukov, Savunma Bakanı olarak görevlendirilmeden önce devletin vergi toplama biriminde çalışıyordu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

RüşvetRusyaVladimir Putinfutbolvergi
Görüş Bildir