Project C.A.R.S. - İlk Bakış

Gamer-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Project C.A.R.S. - İlk Bakış

Project C.A.R.S. - İlk Bakış

Dünya hâlâ Kickstarter projelerinin güvenilirliğini tartışadursun, NFS Shift serilerinin yapımcısı olarak tanıdığımız Slightly Mad Studios , adına yakışır bir biçimde onlardan çok daha çılgınca bir şeyle meşgul bu aralar: WMD (World of Mass Development). Dilimize ‘Toplu Geliştirme Dünyası’ olarak çevirebileceğimiz bu yeni oluşum, katkıda bulunmak isteyen oyuncuların stüdyonun üzerinde çalışmakta olduğu yapıma para yatırabilmesine olanak sağlıyor.

Karşılığında da oyunu diledikleri kadar test edip beğenmedikleri kısımları belirtebiliyor ve oyunun geliştirilmesine direkt olarak katkıda bulunabiliyorlar. Buraya kadar oldukça sıradan gözüken bu oluşumun en can alıcı noktasıysa bir kâr dağıtım modeline sahip olması. Evet, doğru duydunuz (Şey, eee… okudunuz); oyun kâr elde ettiği takdirde 2 yıl içerisinde elde edilen toplam rakamın %70’lik bir bölümü katılımcılara dağıtılacak. Elbetteki her katılımcı eşit haklara sahip değil, ödediğiniz paraya göre değişen 6 farklı üyelik rütbesi var. En az 10 Euro ödeyerek “Junior Member” olabilir ve gelişmeleri ay ay takip edebilirsiniz. 45 Euro öderseniz “Full Member” rütbesini alıp oyunun bedava bir kopyasına ve daha fazla söz hakkında sahip olabilirsiniz. Yapımcıların düzenlediği toplantılar dahil olmak üzere her şeye erişim sağlayan en üst rütbenin bedeliyse 25.000 Euro. “Böyle bir rakamı kim öder?” demeyin, o kadar çok ki… Stüdyo şimdiden 3,75 milyon Euro olan hedefine varmış durumda ve bunun 1 milyon Euro’ya yakın bir kısmı en üst rütbeyi satın alan üyelerden geliyor. Böylesine çılgın bir oluşum işte WMA; Project C.A.R.S. ise onun ilk meyvesi.

Project C.A.R.S.’ı (Community Aided Race Simulator) basit olarak bir yarış oyunu olarak tanımlanabiliriz, ama bu hem ona hem de yapımcılarına büyük bir hakaret olur; çünkü bugüne kadar hiçbir yarış oyununda görmediğimiz güzellikte grafiklere, çok gerçekçi modellemelere, farklı oyun dinamiklerine ve şeytanın rahatça gizlenebileceği pek çok etkileyici ayrıntıya sahip kendisi. Özellikle grafik anlamında Gran Turismo ve Forza gibi rakiplerini rahatlıkla geride bırakabilecek nitelikte. Öyle ki ekran görüntülerine baktığınız zaman karşınızdakinin bir fotoğraf mı yoksa oyun içi görüntü mü olduğunu anlayamıyorsunuz çoğu zaman. İnanmıyorsanız bu yazıya eklediğimiz görsellere şöyle bir göz atın; ama önce aracınızı sağa çekmenizi tavsiye ederim, insana takla attırma riskleri gayet yüksek çünkü…

“Gerçek hayatta güzel bir araba gördüğünüzde gidip ona dokunmak, düzgün hatlarının ve yansımalarının tadını çıkarmak, içinin işliğini incelemek, kaputun altındaki motora bakmak istersiniz. Aynı şey araba oyunlarında da geçerli. Gran Turismo ve Forza gibi oyunlara baktığınızda en önemli unsurun gerçekçilik olduğunu görürsünüz. Bizim de yapmak istediğimiz şey aynen bu,” diyor oyunun baş tasarımcılarından Andy Tudor.

Fakat biz Oyungezerler grafiğin her şey demek olmadığını iyi biliriz. Ne de olsa gözlerimizi yuvalarından uğratan fakat ardından can kırıklarımızı toplatan pek çok Doğan görünümlü Şahin geçti elimizin altından. Neyse ki yapımcılar da bu gerçeğin son derece farkında görünüyor. Daha önce yapımcı koltuğunda oturdukları NFS Shift oyunlarının aldığı eleştirilerin hepsini değerlendirip kullandıkları motorun özelliklerinde iyileştirmeye gitmiş ve sürüş dinamikleri başta olmak üzere pek çok şeyi düzeltmişler. İşin güzel yanıysa bunu yaparken oyuna katkıda bulunan oyuncularla sürekli karşılıklı fikir alış-verişinde bulunmaları. WMA oluşumu sayesinde yapımcıların oyuna eklediği her şey anında yorum alıyor ve olumlu ya da olumsuz olmaları ışığında sürekli geliştiriliyor. Bu süreç ilk başlarda biraz sancılı olmuş elbette, çünkü her iki tarafta da acemilik varmış. Yapımcılar her hareketlerinin oyuncular tarafından izlendiğini bilip strese giriyor, bir oyunun nasıl geliştirildiğine ilk defa bu kadar yakından şahit olan oyuncular ise sabırsız davranabiliyormuş. Neyse ki bu süreci çabuk atlatmışlar ve vitesi beşe takıp hep birlikte “oyuncuların hayalindeki oyunu” geliştirmeye başlamışlar. Örneğin oyundaki gerçekçilik unsurunun arttırılması için iki gerçek yarışçı, Ben Collins (Formula 3) ve Nicolas Hamilton (Clio Cup - Lewis Hamilton’ın kardeşi) yapımcı ekip tarafından danışman olarak işe alınmış ve bu tamamen oyuncuların tavsiyesi üzerine gerçekleşmiş bir durum.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

oyun
Görüş Bildir