Pozitif Gündem'in Gelecek Konusu: Vicdani Ret ve Din

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

AB ile Pozitif Gündem dönemi Anadolu Ajansı

AB ile Pozitif Gündem dönemi Anadolu Ajansı

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Ankara’da. Türkiye ve AB ilişkilerini bir düzlüğe çıkarmayı hedefleyen Pozitif Gündem, Başmüzakereci Egemen Bağış ve Stefan Füle tarafından başlatıldı.

Füle, Türkiye seyahatinden önce Brüksel'de, "AB - Türkiye ilişkilerinde yeni bir verimli döngüyü başlatmak istiyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin müzakereleri 7 yıl evvel başlamış, ancak Kıbrıs sorunu ve birçok üyenin Türkiye’nin tam üyeliğine itiraz etmesi üzerine süreç sürüncemede kalmıştı. Füle’nin AB – Türkiye ilişkilerindeki soğukluğu gidermek üzere Ankara’da olduğu görüşü hakim.

Haberin Tamamı İçin:

Sıra din dersi ve vicdani redde / Politika / Radikal İnterne

Anka - Türkiye ’yle ilişkileri tekrar pozitif hale getirmek isteyen AB teknokratları görüşmelere başladılar. “Pozitif Gündem” toplantıları kapsamında Adalet Bakanı Sadullah Ergin , AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve AB ’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Adalet Bakanlığı ’nda gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Stefan Füle, bir sonraki görüşmelerinde Türk bakanlarla din dersinin kaldırılmasını ve vicdani reddi görüşeceklerini belirtti ve “23. faslın kapsama altına aldığı konuların içerisinde herhangi bir tabu olarak nitelendireceğimiz bir alan yok. Burada önemli vurgulamamız gereken şey şu; işbirliğimize devam edeceğiz, işbirliğimizi yakınlaştırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.

Ergin, yargının Türkiye’de iki temel sorunu olduğunu ve bu iki başlığı değerlendirdiklerini söyledi. Ergin’e göre bu sorunlar, yapısal sorunlardan kaynaklı yargılamaların uzaması ve evrensel değerlerle Türk yargısının içtihatlarının uyumlu hale gelmesi için alınacak tedbirler. Yüksek yargıyı güçlendiren çalışmalarla iki yıla kadar Türkiye ’de uzun süren yargılama sorununun ortadan kalkacağını ifade ettiğini belirten Ergin, yapılan çalışmalarla orta vadede Türkiye ’de yargıya ilişkin sorunların önemli ölçüde aşılacağını paylaştıklarını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiEgemen Bağışgündem
Görüş Bildir