Pes 2013 | İnceleme

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Pes 2013 İncelemesi, Pes 2013 Tanıtımı, Pes 2013 Review \ İncelemeler \ Oyun Sitesi

Pes 2013  İncelemesi, Pes 2013  Tanıtımı, Pes 2013  Review \ İncelemeler \ Oyun Sitesi

Uzun senelerdir devam eden PES ve FIFA rekabeti geçtiğimiz yıl iyice kızışmıştı ve PES 2012’nin iyi bir atılım yapmasıyla seri tekrar kendini toplamıştı. Elbette ki zevkler ve renkler konusunu bir yana bıraktığımızda ve teknik gözle baktığımızda FIFA çok daha üstün bir oyundu. Oyunsitesi.com’da bu seferki inceleme konumuz ise Pro Evolution Soccer 2013 ve FIFA 13’le de kıyaslamadan oyunun artılarına, eksilerine, neyin olup neyin olmadığına kısa bir bakış atacağız.

PES 2013’de oyuna başlamadan önce size bir tutorial bölümü sunuluyor. Birçoğunuzun “Ne gerek var?” deyip geçeceğinizi düşündüğüm bu kısımda çeşitli hareketler bulunuyor ve sizden yapmanız isteniyor. Bazıları gerçekten zorlayıcı ama oyunu kavramanıza da yardımcı oluyor. Hatta atlasanız bile eminim geri döneceksinizdir. PES 2013’ün öğrenme evresi diğer oyunlara daha göre zor, doğrusu öğrenmesi kolay ama ustalaşması zor.

Savunma sistemi geliştirilen oyunda FIFA’da kullanılan taktiksel defans benzeri bir sistem kullanılmış. Gol yememek için uğraşmak artık daha gerçekçi, daha zorlayıcı ve eskiye oranla multiplayer maçlar sinir bozucu olmaktan daha uzak. Buna rağmen hâlâ bazı eksiklikler mevcut. Örneğin; yapay zeka dengesiz hareket edebiliyor, sizin ara paslarınızı almak için boş alanlara kaçmıyorlar. İyi bir dribbling attıktan sonra topu verecek takım arkadaşı bulamamak sıkıcı olabiliyor.

Her ne kadar PES’in bazı yönlerden simülasyon vari bir oyun olduğu söylense de açıkçası bu gerçekleri yansıtmıyor. Oyun hâlâ fazlasıyla arcade havasında ama ciddi değişiklikler de yok değil. Eski oyunlara nazaran, 2013’de PES’in hızı biraz daha yavaşlatılmış. Hâliyle bu da size oyuncular üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlıyor ve oyuna daha iyi hakim oluyorsunuz. Aslına bakarsanız, PES 2013 size saha üzerinde gerçekten başarılı bir futbol deneyimi sunuyor. Ya kalanlar?

PES 2013’de lisanslı turnuvalar olarak yine UEFA Şampiyonlar Ligi ve Copa Libertadores, resmi olmayanlarda ise League Cup ve Community yer alıyor. Become a Legend ve Master League gibi modlara ise dokunulmamış, hâlâ yer alıyorlar ve doğrusunu söylemek gerekirse artık yavaş yavaş tarihleri geçiyor. Gerek tek kişilik oyunda, gerek çoklu oyuncu modlarında PES’e daha köklü değişiklikler lazım ki monotonluktan kurtulabilsin.

Bu sefer oyuna klasik takımları da ekleyip nostalji imkanı sunan Konami, lisans konusunu hâlâ çözebilmiş değil. Klasik Almanya, Klasik İngiltere gibi takımlar yer alıyor ama futbolcu isimleri gerçeğine benzetilerek, sizin hayal gücünüze bırakılmış. Diğer ligler ve takımların da hâli bir önceki oyundan farklı değil. 2013 sezonunda bu durum başlı başına hâyâl kırıklığı yaratıyor.

Grafiksel olarak pek ileri gidemeyen PES 2013’de fizikler ve futbolcu reaksiyonları geçmişe oranla daha da geliştirilmiş, futbolcu yüzleri hâlâ gerçeğe çok yakın ama yine de eski modellemeler kullanılmış. Yani oyuncunun geçmiş senelerdeki hâlini ısıtıp ısıtıp önümüze koymak yerine, güncel şekliyle değiştirebilirler. Bunun yanında gol sevinçlerinde futbolcuların birbirinin içinden geçmesi, saha dışının kötü gözükmesi sorunu devam ediyor. Spiker Jon Champion hâlâ devam ediyor ve maç spikeri artık yetersiz kalıyor. Taraftar stad atmosferi yaratamıyor ve Fenerbahçe-Galatasaray maçında “Türkiye” diye bağırıyorlar.

PES 2013, birçok estetik ve makyaj eksiğine rağmen özünde oldukça başarılı bir futbol oyunu. En azından oynanabilirlik olarak üst seviyede ve futbol deneyimi yaşatmayı başarıyor. Bu sene iyice geliştirilen yapım, şans verilmeyi hak ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaArda TuranFIFAFenerbahçeİngiltereŞampiyonlar LigiUEFAfutboloyun
Görüş Bildir