BDP'den Başbakan'a İmralı Yanıtı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

BDP ısrarlı: 'İmralı'ya eş başkanlarımız gidecek'

BDP ısrarlı: 'İmralı'ya eş başkanlarımız gidecek'

Pervin Buldan, "Başbakan istediği kadar açıklama yapsın. BDP olarak netiz; İmralı'ya gidecek heyet eş başkanlarımızdan oluşmalı" dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın teröristle kucaklaşanın İmralı'ya gidemeyeceğine yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

BDP olarak, barış sürecine katkı sunmayı, bu süreçte önemli bir rol üstlenmeyi başından beri ifade ettiklerini belirten Buldan, bugün de aynı düşüncede olduklarını söyledi.

Buldan, bu süreci sabote eden, sekteye uğratan taraf olmayacaklarını belirterek, “Başbakan istediği kadar bu konuda açıklama yapsın, bazı arkadaşlarımızın ismini çizmeye çalışsın ama BDP olarak netiz; İmralı'ya gidecek heyetin eş başkanlarımızdan oluşmasını bir kez daha ifade ediyoruz” diye konuştu.

Hiçbir genel başkanın, BDP milletvekillerine herhangi bir görev veremeyeceğini; Başbakan'ın kendi partisinin milletvekillerine görev verebileceğini vurgulayan Buldan, İmralı'ya gidecek heyeti belirlemede parti organlarının yetkili olduğunu söyledi.

Buldan, İmralı'ya gidecek heyette BDP ve DTK'nın eş başkanlarının yer alması gerektiğini, bu konuda da başvuruların olduğunu, bunun dışında başka milletvekillerinin başvuru yapmadığını belirtti.

Başvurularının Adalet Bakanlığı'nda geçerli olduğunu ancak olumlu ya da olumsuz yanıt verilmediğini dile getiren Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakan, Hükümet, bu heyeti değiştirmek istiyorsa, bazı arkadaşlarımızın üzerine çizgi çizmek istiyorsa, grup yönetimimiz, eş başkanlarımız ve grup başkanvekilleriyle görüşmek, paylaşmak zorunda. Başbakan, AKP Hükümeti ve Adalet Bakanı'na çağrı yapıyoruz; 4 eş başkan acilen adaya gidip Öcalan ile görüşme yapsınlar. Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinde, bundan sonraki görüşmeleri eş başkanlar ile paylaşacağına yönelik ifadesi ortadadır. Başbakan'dan, bu konuda rica ediyoruz, süreci sabote etmeye, sekteye uğratmaya yönelik açıklamalardan vazgeçmeli.

Başbakan ısrarcıysa, biz de ısrarlıyız. Sürecin tıkanmaması için bu açıklamayı yapmak durumunda kalıyoruz. Sürecin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için Başbakan, bu açıklamalardan vazgeçmeli, varsa projeleri bizimle gelip görüşebilirler. Yurt dışından, basın üzerinden açıklamalar sürece zarar verir.”

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Başbakan'ın sınır ötesi mesajlarıyla, bu sürecin ilerlemeyeceğini ileri sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanİmralıRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir