Öcalan'ın Avukatlarıyla Görüşmesine Yeşil Işık Yok

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Kürt Partiler Bakan Ergin'le Görüşecek

Özgür Gündem - Kürt Partiler Bakan Ergin'le Görüşecek

HAKPAR, KADEP, ÖSP, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu, yarın açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşecek.

PKK'li ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'den bu yana sürdürülen ve 57'nci günde devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi ile ilgili Adalet Bakanlığı'ndan randevu talebinde bulunan ve randevu talepleri kabul edilen HAKPAR, KADEP, ÖSP, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu, yarın saat 14.00'da Bakan Sadullah Ergin ile görüşecek.

Haberin Tamamı İçin:

Bakan Ergin, Kürt Siyasi Parti ve Oluşumlarının Temsilcileriyle Görüşecek | CHA

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, terör örgütü PKK'nın talimatıyla başlayan ve BDP'nin de destek verdiği cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili bugün bir görüşme gerçekleştirecek. Kürt siyasi parti ve oluşumlarının temsilcilerinden oluşan heyetle görüşme Adalet Bakanlığı'nda yapılacak.

Görüşmede Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkan Yardımcısı Seher Erol, KADEP Genel Başkan Yardımcısı Lütfü Baksi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)'nden Hasan Fırat, İnisiyatifa Azadi'den Avukat Sıdkı Zilan başta olmak üzere Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) ve Dicle Fırat Diyalog Grubu'ndan temsilciler hazır bulunacak.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine konuşan avukat Sıdkı Zilan, görüşme teklifinin kendilerinden geldiğini belirterek, "İnsani bir durum, sorumluluktan dolayı acil olduğu için her türlü tevazuyu gösteriyoruz." dedi.

CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Adalet Bakanı: 'Sorun Siyasi, Bizi Aşıyor' | Evrensel Gazetesi

HAK-PAR, KADEP, ÖSP, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu, açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştü.

Dicle Fırat Diyalog Grubu Genel Başkanı Muhittin Batmanlı, DDKD Genel Başkanı İmam Taçier, ÖSP Genel Başkan Yardımcı Hasan Fırat, HAK-PAR PM Üyesi Seher Erol, KADEP üyesi Lütfi Baksi ve Azadi İnisiyatifi üyesi Sıtkı Zilan, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştü. Görüşmeye ilişkin DİHA'ya bilgi veren HAK-PAR PM Üyesi Seher Erol, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e açlık grevlerinde ölümlerin yaşanmaması dileklerini ilettiklerini belirterek, "Biz açlık grevlerine giren tutukluların taleplerinden özellikle anadil talebinin bizim de talebimiz olduğunu söyledik. Öcalan ve diğer tutsaklar üzerindeki tecridin kaldırılmasını istedik" dedi. Ergin ile 1 saat görüştüklerini aktaran Erol, "Bakan bize konuya ilişkin herkesle görüştüklerini söyleyerek, sorunun siyasi bir sorun olduğunu, kendilerini aştığını ifade etti" dedi. Erol, Ergin'e ayrıca açlık greviyle sorunun çözülemeyeceğini ve ölümlerin yaşanmasını istemediklerini ilettiklerini söyledi.

SORUN CEZAEVİ SORUNU DEĞİL!

"Biz tutsakların taleplerinin bizim taleplerimiz olduğunu söyledik, Bakan bize sorunun cezaevi sorunu olmadığını belirtti" diyen ÖSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Fırat ise , "Sorun herkesin ortak sorunudur. Ortaklaşa çözülür" dedi. "Bakan ayrıca açlık grevlerinin kritik noktaya geldiğini söyledi" diyen Fırat, görüşmenin kendi tarafından olumlu denilebilecek bir düzeyde olduğunu kaydetti. **

(Ankara/DİHA)

Haberin Tamamı İçin:

Ergin: Başbakanım Bilir | Cumhuriyet

Adalet Bakanı, cezaevlerindeki açık grevlerinin ‘ölümsüz’ sona erdirilmesi için kendisinden çözüm isteyen STK heyetine ‘Bu konu beni aşıyor’ dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, cezaevlerinde süren açlık grevlerinin sona erdirilmesi için kendisinden çözüm isteyen sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyetin Abdullah Öcalan’a “tecritin kaldırılması” talebine, “Bu konu beni aşar, Başbakanımız bilir” diyerek, pazar günü Türkiye’ye dönecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı adres gösterdi. Ergin’in, Öcalan’ın cezaevinden örgütü yönettiği ve “öldürme” emirleri verdiği için İnfaz Yasası’nın “hükümlünün dışarıya zarar verdiği hallerde görüş yasağı uygulanabileceği” hükmünü gerekçe göstererek, heyete “açlık grevinin sona erdirilmesi için PKK ve BDP’yi ikna edin” tavsiyesinde bulundu.

HAK-PAR, KADEP; ÖSP, Devrimci Demokrat Kürt Derneği, Azadi İnisiyatifi’nden oluşan sivil toplum temsilcilerinden oluşan heyet, cezaevlerinde 60. gününe yaklaşan açlık grevindekilerin taleplerini iletmek için Ergin’i ziyaret etti.

‘İnsan hakkı sorunu’

Ergin’e eylemcilerin “Öcalan’a tecritin kaldırılması, eğitim ve anadilde savunma hakkı”ndan oluşan talepleri ileten heyet, özellikle anadilinde savunma hakkı ve Öcalan’a tecritin kaldırılması durumunda açlık grevlerinin sona erebileceğini ifade etti. Gerek Kürt halkının talepleri, gerekse eylemcilerin taleplerini bir “insan hakkı sorunu” olarak gördüklerini belirterek kendilerinin de geçmişte büyük mağduriyetler yaşadıklarını söyledi. Görüşmede “Kürt sorunu” ifadesini kullanmamaya özen gösteren Ergin, “” diye yakınınca, heyettekiler, “Bu sorunları da anlıyoruz, ama şu anda sorunumuz bu değil, şu anda açlık grevleri konusunda acil çözüm gerekiyor, bu taleplerin karşılanması gerekiyor. Aksi taktirde şu anda 8-10 kişi ölüm sınırında. Tabutlar çıkmaya başladığında bu sorun iyice çözümsüz hale gelecek” uyarısında bulundu.

Bakan Ergin ise eylemcilerin talebi olan “anadilinde savunma hakkı” konusunda adım attıklarını ve hazırlanan yasa tasarısının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını belirterek, Öcalan’a tecrit konusunun ise “kendisini aştığını” söyledi. Edinilen bilgiye göre Ergin, “Öcalan’la avukatlar daha önceleri görüşüyordu, ancak kendisi cezaevinden örgütü yönetmeye başladı. Cezaevinden öldürme, bombalama emri veriyor” deyince heyettekiler, “Bombalama emri veriyorsa, o bombanın atılmasını engellemek hükümetin Başbakan’ın görevi” karşılığını verdi. Ergin, Öcalan’ın açıklama ve eylemleriyle başkalarına zarar verdiğini belirterek, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkındaki yasa gereğince “disiplin suçu” kapsamında avukatlarıyla görüştürülmediğini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Öcalan'ın Avukatlarıyla Görüşmesine Yeşil Işık Yok | İMC

Adalet Bakanı'yla görüşen Kürt siyasetçiler, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesi konusunda Ergin'den olumsuz yanıt aldıklarını söyledi.

Bir grup Kürt siyasetçi açlık grevleriyle ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le görüştü. Dün (8 Kasım) yapılan görüşmede Bakan Ergin'in heyete, Abdullah Öcalan'ın sadece ailesiyle görüşebileceğini söylediği öğrenildi.

Hak ve Özgürlük Partisi (HAKPAR), Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Devrimci Demokrat Kürt Derneği, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu temsilcileriyle Ergin arasındaki görüşme yaklaşık 1.5 saat sürerken, parti ve grup temsilcilerinin Ergin'e "açlık grevlerinde ölümler olmasın, diyalog ile çözüme gidilsin" talebini ilettiği bildirildi.

Görüşmeye ilişkin imc'ye konuşan HAKPAR Genel Başkan Yardımcısı Seher Erol, Ergin'in, anadilde savunma için gereken adımların atıldığını, ancak Öcalan'ın sadece ailesiyle görüşebileceğini söylediğini belirtti.

Görüşmeye katılan KADEP Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Baksi de Ergin'in, "Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesini sağlayacak bir çalışma olmayacağını ima ettiğini", sadece ailesiyle görüşmesinin mümkün olabileceğini söylediğini ifade etti. Baksi, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesini sağlamaya yönelik bir çalışmanın olduğuna dair bir izlenim edinmediklerini söyledi.

Kaynak: imc TV

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAnkaraBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanRecep Tayyip ErdoğanTerörgündem
Görüş Bildir