Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tunceli'den Kılıçdaroğlu'na Sert Uyarı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dersimlilerden Kılıçdaroğlu'na: Vicdansızlık Yapma

Dersimlilerden Kılıçdaroğlu'na: Vicdansızlık Yapma

Dersim ve ilçelerinin belediye başkanlarının da içinde olduğu Dersimli aydınlar Kılıçdaroğlu’na ‘savaş politikalarını artık terk et’ çağrısı yaptı

Her fırsatta İmralı sürecine karşı provokatif demeçler veren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na seslenen Dersimliler, “Çözüm tartışmalarında yapıcı ol. Elini vicdanına koy, barıştan yana tutum takın. Yoksa bunun vebali ağır olur” dedi.

Dersimlilerden Kılıçdaroğlu’na çağrı: VİCDANSIZLIK YAPMA

PKK Lideri Abdullah Öcalan’la İmralı’da yapılan görüşmelerle birlikte kamuoyunun çözüm beklentisi artarken, CHP’nin görüşmelere karşı çıkması tepkiyle karşılandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hemşehrileri Kılıçdaroğlu’na “sürece katkı sun” çağrısı yaptı. Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, Mazgêrd Belediye Başkanı Tekin Türkel, Xozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Pêrtag Belediye Başkanı Kenan Çetin’in de aralarında bulunduğu onlarca sanatçı, aydın ve kanaat önderleri Kılıçdaroğlu’na mektup göndererek, “‘insanım’ deyip elini vicdanına koyanlara ayandır ki; toprağımız sayısız acılara tanıklık etti” dedi.

‘Sesimize kulak verin’

“Doğup büyüdüğümüz toprakların artık savaş coğrafyası olmaktan çıkarılmasını istiyoruz. Çocuklarımıza korkusuz ve kaygısız bir yurt bırakmak istiyoruz” denilen mektupta, son günlerde barış için çözümlerin konuşulduğuna dikkat çekerek, Kılıçdaroğlu’na, “Başta destek verdiğiniz bu sürece karşı son dönemlerde farklı bir tutum sergilediğiniz. Hükümetin, muhalefete ‘yeterli’ bilgiyi vermemiş olması, çözüm sürecinin önünde durmayı gerektirmez. Aklımızın ve vicdanımızın sesine kulak verelim” denildi.

‘Katkı sun ve çabala’

Dersimliler mektupta, “Genel Başkanı olduğunuz CHP, barış sürecini engelleyen bir imaj yarattı. Hem Dersim Katliamı tartışmalarında hem de milliyetçilik tartışmalarında kamuoyu önünde iyi fotoğraf vermediniz. Bütün bunlardan büyük endişe duyuyoruz. İçinde yer aldığınız ve bugün Genel Başkan olarak başında olduğunuz fikriyatın, Türkiye gerçeklerini yok saymakla bugünlere gelindiğini ve bunun Türkiye’ye çok pahalıya ve büyük acılara neden olduğunu kendiniz de bilmektesiniz. Değişen dünyada, değişen Türkiye’nin iklimini barıştan yana büyütmesi için çaba ve katkılarınızı bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

‘Barışa şans verin’

Mektubun sonunda Dersimliler, Kılıçdaroğlu’na ‘barışa şans verin’ çağrısında bulunarak, “Sizden ve başında bulunduğunuz partiden gayret göstermenizi istiyoruz. Bunu da başta kültürümüzün bir parçası olan Dersim için, sonra da Türkiye’de yaşayan halklar için yapın. Barış insani ve vicdani bir çığlıktır. Barışa bir şans verin. Yoksa ne tarihin ne de 1938’de toprağa verdiğimiz insanlarımızın vebalinden kurtulabileceğiz.”

Haberin Tamamı İçin:

Tunceli'den Kılıçdaroğlu'na Sert Uyarı

Tunceli'den Kılıçdaroğlu'na Sert Uyarı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son dönemde çözüm sürecine yönelik yaptığı eleştirel açıklamalar hemşehrilerini rahatsız etti. Aralarında siyasetçi, aydın ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda isim, ortak bir mektup kaleme alarak Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sürece destek vermesini istedi.

Kılıçdaroğlu ve CHP’nin son dönemde izlediği politikalara yönelik ağır eleştirilerin yer aldığı mektupta, Dersim katliamı ve milliyetçilik tartışmalarında CHP’nin hiç de iyi bir sınav vermediği belirtildi. Şu ifadeler kullanıldı: “Bugünlerde barış için ‘çözüm’ süreçleri konuşuluyor. Başta destek verdiğiniz bu ‘çözüm süreci’ne karşı son dönemlerde farklı bir tutum sergilediğiniz algısı oluştu. Hükümetin, muhalefete ‘yeterli’ bilgiyi vermemiş olması, gelişmelerin şeffaf yürümemesi, çözüm sürecinin önünde durmayı gerektirmez. Aklımızın ve vicdanımızın sesine kulak verelim. Yüzyıllardır ağır bedellerin ödendiği bu coğrafyada son 30 yılımız ne yazık ki çok kanlı geçti. Barışı hiç konuşamadık. Şimdi başta Kürt halkı olmak üzere, savaştan payına düşen acıları alan herkes umutlanmak istiyor. Bunu hep birlikte yaşıyor ve görüyoruz zaten. Dersimliler olarak sizin ve genel başkanı olduğunuz CHP’nin, barış sürecini engelleyen bir imaj yarattığını düşünüyoruz. Hem ‘Dersim katliamı’ tartışmalarında hem de milliyetçilik tartışmalarında kamuoyu önünde iyi fotoğraf vermediğinizi de izliyor ve görüyoruz. Bütün bunlardan büyük endişe duyduğumuzu bilmenizi istiyoruz. İçinde yer aldığınız ve bugün genel başkan olarak başında olduğunuz fikriyatın, Türkiye gerçeklerini yok saymakla bugünlere gelindiğini ve bunun Türkiye’ye çok pahalıya malolduğunu ve büyük acılara yol açtığını kendiniz de bilmektesiniz zaten. Değişen dünyada, değişen Türkiye’nin iklimini barıştan yana büyümesi için çaba ve katkılarınızı bekliyoruz. Dersimliler olarak, sizi her gün izliyor, dinliyor ve okuyoruz. İstedik ki, bir de siz bizi dinleyin, gökyüzüne salınmış çığlığı duyun. Toprağımız sayısız acılara tanıklık etti, insansızlaştırıldı, ormanlarımız yakıldı, ekmeğimiz karneye bağlandı, 1938 katliamından geriye kalan nüfusumuzun yarısı dört bir yana dağıtıldı. Bir halk ki hâlâ Pepuk kuşu gibi paramparça bir yürekle dolaşıyor atlasları.”

BARIŞA BİR ŞANS VERİN

Mektupta, Kılıçdaroğlu’nun Dersim olaylarında 1938 acısını yaşamış bir insan olarak barışa bir şans vermesi gerektiğinin altı çizildi: “İnanın barışın sonuçları, savaş kadar yıkıcı değildir. Eğer inanılırsa ve çaba sarf edilirse, barış mümkün olur. Sizden ve başında bulunduğunuz partiden gayret göstermenizi istiyoruz. Bunu da başta kültürümüzün bir parçası olan Dersim için, sonra da Türkiye’de yaşayan halklar için yapın. Barış insani ve vicdani bir çığlıktır. Bir Dersimli, bir Alevi ve 1938’in acısını yaşamış toplumun bir ferdi olarak, barışa bir şans verin. Yoksa ne tarihin ne de 1938’de toprağa verdiğimiz insanlarımızın vebalinden kurtulamayacağınızı bilmenizi isteriz.”

Mektupta, inanç yerlerinin barajlara boğulduğu hatırlatıldı. Çatışma ortamının sona erdirilmesi gerektiğine dikkat çekildi: “Dünyanın sayılı vadilerinden biri olan Munzur, Harçik ve Pêri vadileri, barajlar marifetiyle kendi sularında boğulmak üzere. Düzgün Baba, Sultan Baba, Munzur Baba ve nice ziyaretgâhımız sazdan ve sözden mahrum. Dilimiz UNESCO kayıtlarına göre yok olmak üzere. Göçmen kuşlar gibi dünyaya dağılmış insanlarımız; köylerine, ormanına, dağına ve rüzgârına dönmek isterler. Ama biliyorsunuz ki ölüm kapımızdan ayrılmadı hiç. Hani ‘Dersim’e Sefer Olur, Zafer Olmaz’mış ya. Bu anlamda Hızır Paşalar’ın seferleri de bitmedi hiç. Virane bir yurda döndürüldü topraklarımız. Sizin de bildiğiniz dillerimiz var orada, her kimlikten. Sizin de bildiğiniz dualarımız, ibadetlerimiz, itikatlarımız var orada, her inançtan. Yok sayılmaksa, sayıldık yeterince. Kovulmaksa kovulduk. Acı çekmekse, çektik. Doğup, büyüyüp yaşadığımız o yerler, artık ‘savaş coğrafyası’ olmaktan çıksın istiyoruz. Çocuklarımıza korkusuz ve kaygısız bir yurt bırakmak istiyoruz.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAleviAydınCumhuriyet Halk PartisiİmralıKemal KılıçdaroğluSavaşTunceliet
Görüş Bildir