Özgecan Davasında 'İndirimsiz' Karar: Sanıklara Ağırlaştırılmış Müebbet!

 > -

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili davanın üçüncü duruşması bugün görüldü. Kararı açıklayan mahkeme, 3 sanığa da indirim uygulamadan, ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Savcı, üç sanık için de indirimsiz, ağırlaştırılmış müebbet istemişti.

Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili davada karar çıktı. Mahkeme, Suphi Altındöken’e ‘nitelikli cinsel saldırı ve canavarca hisle öldürmekten’ ağırlaştırılmış müebbet cezası, Fatih Gökçe’ye ‘canavarca his ve nitelikli cinsel saldırıyla kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Necmettin Altındöken’e ise ‘Canavarca his ve eziyetle kasten öldürme’ ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme, ayrıca, nitelikli cinsel saldırı suçundan Suphi Altındöken için 27 yıl, Fatih Gökçe için de 24 yıl hapis cezası verdi.

"Umarım Özgecan'ımız biraz huzur bulmuştur"

9 Eylül'de görülen son duruşmada savcılık üç sanık için de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteyerek, cezalarda indirim uygulanmamasını, en üst sınırdan değerlendirilmesini talep etmişti.

CNN TÜRK'e konuşan Özgecan Aslan'ın amcası Yaşar Aslan "Vicdanım hiç rahatlamadı. Kızımızın aramızdan ayrılışının 295'inci günü bugün. 3 Aralık anne ve babasının da evlilik yıl dönümü. Bu tarihi günde adaletin tecelli etmesiyle umarım Özgecan'ımız biraz huzur bulmuştur" dedi.

Davayı başından beri izleyen Kadın ve Demokrasi Derneği’nin Hukuk Komisyonu Başkanı Betül Yanılmaz mahkemeden emsâl oluşturacak bir karar beklediklerini söylemişti:

“Önümüzdeki celsede sanıklar hakkında kararı bekliyoruz. Özgecan davasında çıkacak karar emsâl oluşturacağından toplumun adalet inancının tesisi için, katillerine en ağır cezanın uygulanmasını ve hiçbir indirimden faydalandırılmamalarını talep ediyoruz. İndirim uygulanması sona erene kadar adliye önünde, duruşma salonunda “tecavüzde saygın tutum, cinayette iyi hal olmaz” demeye devam edeceğiz, mağdurlarla beraber adaleti isteyeceğiz."

9 Eylül’deki duruşmada savcı mütalaasını vermiş, üç sanık için de indirimsiz, ağırlaştırılmış müebbet istemişti.

Tarsus Kadın Platformu da "Artık bir kişi bile eksilmeye sabrımız kalmamıştır. Tüm kadınlara ve kadın avukatlara çağrımızdır. Şiddete, tacize-tecavüze, kadın katliamına dur demek için, katledilen tüm kadınlar nezdinde simgeleşen Özgecan Aslan davasına sahip çıkalım" diye açıklama yapmıştı.

Eve dönerken öldürüldü

Çağ Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan, 11 Şubat 2015 günü okuldan çıktıktan sonra evine gitmek üzere Tarsus'tan Mersin'e sefer yapan, sanık Ahmet Suphi Altındöken'in kullandığı minibüse binmişti. İddianameye göre, sanık Atındöken, Özgecan Aslan'a cinsel saldırı amacıyla saldırdı, maktulün direnmesi üzerine darp etti. Genç kızın bayılmasının ardından arkadaşı Fatih Gökçe ile babası Necmettin Altındöken'i çağıran Altındöken'in genç kızı öldürdüğü, daha sonra üç sanığın anlaşarak cesedi yaktığı iddia ediliyor.

Sanıklardan minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken, "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs, cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak"la suçlanıyor. 

Babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe'ye yöneltilen suçlamalar da "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmek."

İlk duruşmada Altındöken'in, diğer sanık Fatih Gökçe'nin cinsel saldırıda bulunduğunu ima etmesinin ardından, Gökçe için "cinsel saldırı" iddiasıyla ek iddianame de hazırlandı.

Sanıklar birbirini suçladı

Suphi Altındöken

Sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken, hakkındaki cinsel saldırı suçlamasını kabul etmeyerek, "Ben 5 dakikalık şey için hem kendi hayatımı hem başkasının hayatını mahveder miyim?" dedi. 

Özgecan'ın öldürülmesinde diğer sanık Fatih Gökçe'nin baskısının da olduğunu ileri süren Altındöken, suçsuz olduğunu savunmuştu. Fatih Gökçe ise cinsel saldırı iddialarını reddederek, diğer sanık Ahmet Suphi Altındöken'in kendisine iftira attığını söylemişti. 

Suphi Altındöken’in babası Necmettin Altındöken ise olayla bir ilgisinin olmadığını savunarak, sadece kendisine verilen minibüsteki koltuk başlıklarını yıkatmak için eve götürdüğünü, masum olduğunu ileri sürmüştü.

Kaynak: Al Jazeera, AA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir