Görüş Bildir

üniversite Haberleri

üniversite ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. üniversite ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Pis Oda Arkadaşlarıyla Yaşadıkları Trajikomik Olayları Anlatarak Hepimizin Yurt Anılarını Depreştiren Kişiler
Üniversite hayatımızın en çetrefilli zamanlarından beri hiç kuşkusuz tanımadığımız insanlarla küçücük bir odada yurt arkadaşlığı yapmaktır. Bazılarımızın şansına iyi çıkan insanlar olurken bazılarımız da bu odalarda yan yana durmaktan çekineceğimiz insanlarla bir arada yaşamak zorunda kalırız. Twitter'da @erzinsoysuz adlı bir kullanıcı, oda arkadaşıyla ilgili bir anısını paylaşarak yurtta kalanların travmalarını depreştirdi. Bakalım kimler yurtlarda neler yaşamış, hep birlikte görelim.
Hepsi Birer Başyapıt Olsa da İkinci Kez İzlemenin Yürek İsteyeceği Filmler
Hepimizin izledikten sonra aklımızdan çıkaramadığı, kalbimizde derin izler bırakan filmler vardır. Ancak bazıları vardır ki etkileyiciliği, hüznü veya şaşırtıcılığıyla sizi o kadar derinden sarsar ki ikinci kez izlemek için ekstra bir cesaret gerektirir. İşte karşınızda, her biri bir başyapıt olmasına rağmen tekrar izlerken yüreğinizin çırpındığını hissedeceğiniz o unutulmaz filmler. 👇Kaynak: Filmlerle ilgili bilgiler IMDb ve TMDB sitelerinden alınmıştır.
Avrupa ve Türkiye'de Enflasyona Göre Maaşlar Ne Kadar Arttı?
Enflasyon Türkiye'nin sorun olduğu kadar Avrupa'nın hatta tüm dünyanın sorunu ancak biz biraz daha yüksek hissediyoruz orası kesin. Enflasyon durduk yerde paranızın eksilmesi olurken, bu durumdan en çok etkilenen kesimler özellikle alt ve orta gelir kesimi oluyor. Orta gelir kesiminde gelirler genelde sabit olduğundan yapılan zamlar reel erimeye yetişemeyebiliyor. Reel dediğimiz kısım da enflasyon karşısında gücünü korumak oluyor. Gelin Türkiye ve Avrupa'da durum ne olmuş bakalım.
Gençliği Başına Vurmuş Yirmili Yaşlarda Olan Herkesin Mutlaka İzlemesi Gereken Birbirinden Şahane 22 Film
Gençlik ateşiyle yanıp kavrulan, aşkın ilk heyecanlarını tadan, hayatın anlamını sorgulamaya başlayan yirmili yaştakiler için özel hazırladığımız bu film listesi sizi bazen güldürecek, bazen düşündürecek, belki de gözlerinizi dolduracak! Yılların eskitemediği klasiklerden, modern zamanların vazgeçilmezlerine kadar 22 şahane film sizi bekliyor. İyi seyirler! 👇Kaynak: Filmlerle ilgili bilgiler IMDb ve TMDB sitelerinden alınmıştır.
İzlerken Birçok Duyguyu Aynı Anda Yaşayacağınız Dram ve Komediyi Harmanlayan En İyi "Dramedy" Filmleri
Dramedy, drama ve komedi türlerinin birleşiminden oluşan bir türdür. Bu tür, izleyicilere hem duygusal derinlik hem de eğlence sunmayı amaçlar. Bu denge izleyicilere karmaşık karakterler ve hikayeler sunarken aynı zamanda hafif ve eğlenceli bir deneyim yaşatır. İzlerken hem gülüp hem de gözyaşı dökebileceğiniz en iyi drama ve komedi filmlerini sizler için derledik. Keyifli seyirler! 🎬
Zeugma Mozaikleri ABD'nin Süsü Oldu!
Türkiye’nin en önemli tarihsel zenginlikleri arasındaki Zeugma mozaiklerine ait 12 parçanın ABD ’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi tarafından zemin süsü olarak kullanıldığı ortaya çıktı. 1965’te üniversite tarafından Manhattan‘da bir sanat galerisinden satın alınan Zeugma mozaiklerinin Türkiye’ye iade edilmesi için yapılan resmi girişimlerden ise sonuç alınamadı. Gaziantep’teki Birecik Baraj Gölü kıyısında bulanan Zeugma Antik Kenti, milattan önce 300 yılında Büyük İskender tarafından ‘Selevkia Euphrates’ adıyla kurulmuştu. Daha sonra Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, milattan önce 31’den itibaren Roma İmparatorluğu’na bağlanırken ‘köprü’ anlamındaki Zeugma adını almıştı. 1998-1999’da Birecik Barajı’nın suları altında kalmaması için yürütülen kazılarda bulunan eserler Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenirken, bazı parçaların ABD’de zemin süsü olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Ohio’daki Bowling Green State Üniversitesi’nin koridorlarında zemin süsü olarak kullanılan mozaiklerin 1965’te kaçak kazılarla kaçırıldığı tahmin ediliyor. 46 yıl gizli odalarda 1965-2011 arasında üniversitenin kapalı odalarında tutulan 12 parça mozaik, 3 yıl önce zeminde sergilenmeye başladı. 2011’e kadar Antakya kökenli olduğu sanılan mozaikleri inceleyen üniversitenin öğretim üyesi Dr. Stephanie Hooper, Zeugma Antik Kenti’ni doğruladı. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, mozaiklerin iadesini istedi. Federal Soruşturma Bürosu olan FBI’ya bile başvuran bakanlık, Anadolu’nun kültür hazinesinin iadesi için kararlılıkla diplomatik ilişkilerini sürdürdü. FBI ise konunun kendilerini ilgilendirmediği belirterek, topu üniversite yetkililerine attı. Üniversite de 3 yıldır Türkiye’yi oyalayarak mozaiklerin iadesini yapmadı. GÖKHAN KARAKAŞ / Milliyet