Şiddet Gören Kadınlardan Özerklik Talebi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özerk Kadın Devleti İstediler | Sondakika.com

Özerk Kadın Devleti-Kadınya kurmak isteyen bir grup TBMM'ye resmi başvuru yaptı.

Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan, Özerk Kadın Devleti-Kadınya'nın kurulmasını talep eden kadınlar adına TBMM önünde basına açıklama yaptı.

Bulan, Türkiye'nin kuruluşundan beri erkek egemen bir devlet olduğunu söyleyerek, 81 ilde tek kadın vali, bakanlar arasında tek kadın bakan olduğuna ve Türkiye hiçbir kadın cumhuriyet başsavcısı ile kadın il emniyet müdürünün bulunmadığını söyledi.

Şefkat-Der olarak 20 yıldır devlet kurumlarına bu konuyla ilgili ayrımcılığı önlenmesi için çözüm önerileri getirdiklerini kaydeden Bulan, "Kadınlar için can güvenliklerinin sağlandığı, yüksek güvenlikli, şiddet göstermeyen, taciz ve tecavüzü olmayan erkeklere de kapısını açacak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde, gücünü anayasandan alan Özerk Kadın Devleti'nin kurulmasının istiyoruz" dedi.

Bulan, bu uygulamanın anayasa değişikliği ya da halk oylamasına gidildiği takdirde hayata geçirilebileceğini belirterek, ilk etapta 18 kilometrekare alana sahip Monako ya da 621 kilometrekarelik San Marino kadar bir bölgede kurulabileceğini ifade etti.

Can güvenlikleri nedeniyle şiddeti temsil eden mor şallar ve güneş gözlükleriyle kendilerini gizleyen kadınlar da yıllardır eski eşlerinden kaçarak hayatta kalmaya çalıştıklarını, devlet korumasının yeterli olmadığını ileri sürdü.

Tahrik indirimlerine de karşı çıkan kadınlar cezaların caydırıcı olması gerektiğini söyledi.

Grup, meclis görevlilerine teslim ettikleri evrakın ardından ayrıldı.

Sondakika.com

Haberin Tamamı İçin:

Özerk Devlet Kurmak İstediler | Milliyet

Şiddet gören bir grup kadın TBMM'ye Anayasa değişikliği ile 'Özerk Kadın devleti-Kadınya' kurulması için dilekçe verdi.

TBMM Dikmen girişine gelen yüzlerini mor başörtüleri ile kapatan şiddet gören kadınlar adına Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan bir açıklama yaptı. Bulan, TBMM'nin bir anayasal değişiklikle Özerk Kadın Devleti Kadınya'nın kurulmasını talep ettiklerini belirterek ilk etapta Monako, San Marino kadar bir bölgenin olabileceğini kaydetti. Bulan,"Bu bölgeye, kadın, çocuk katilleri, taciz ve tecavüzcüleri, şiddet uygulayanlar, tehdit eden, şiddet uygulayan erkekler giremeyecek" dedi.

Şiddet gören kadınların yaptıkları açıklamaların ardından Kadınya kurulması talebini içeren dilekçe Meclis'e verildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türkiye Büyük Millet Meclisikadınlar
Görüş Bildir