Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Obama'dan Yemin Sonrası Tarihi Mesaj

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Obama Halkı Önünde Yemin Etti

Obama Halkı Önünde Yemin Etti

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'da düzenlenen halka açık törende, başkanlık yemini etti.

ANKARA

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'da Kongre bahçesinde düzenlenen halka açık törende, başkanlık yemini etti.

Haberin Tamamı İçin:

Obama Halkı Önünde Yemin Etti

Dün Beyaz Saray'da yemin ederek başkanlığının ikinci dönemine resmen başlayan Barack Obama, yeminini bir kez de halkın karşısında tekrarladı.

ABD Başkanı Obama, halkın önündeki sembolik yeminini, 2009’a göre çok daha mütevazı bir törenle ikinci kez tekrarladı.

Başkan Obama'ya yeminini, ABD Yüksek Mahkemesi Başkanı John Roberts ettirdi. Obama'dan önce ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden yemin etti.

MÜTEVAZI TÖREN ABD Başkanı Barack Obama, 2009’da 1.8 milyon kişinin önünde yemin edip akşamında 10 ayrı resmi baloya katılmıştı. Bugünkü ikinci dönem yemin törenine de yaklaşık 600 bin kişi geldi. Gece ise ekonomik sebeplerden sadece iki resmi balo düzenlenecek.

ABD Kongre binasının önüne kurulan platformda yemin eden Obama’yı görmeye yaklaşık 600 bin kişi gelirken, 1.8 milyon kişinin izlediği ve 170 milyon doların harcandığı 2009’daki yemin törenine kıyasla harcamalar da bu sefer mütevazı tutuldu. Henüz resmi olarak açıklanmasa da toplanan bağışlar ve federal hükümetin yaptığı katkılarla bu kez tören faturasının 100 milyon dolar civarında olacağı tahmininde bulunuldu.

Obama, yaşanan mali zorluklar nedeniyle kentte geleneksel olarak düzenlenen resmi yemin töreni balolarını da ikiye indirdi. Obama çifti, 2009’da 10 ayrı resmi baloya katılıp dans etmişti. Tören haftasında oteller, konuklar için farklı seçenekler sundu. Buna göre yemin töreni haftasında Mandarin Oriental Oteli’nde kalmak isteyenlerin 60 bin doları gözden çıkarması gerekti. Beyaz Saray yakınlarındaki Hay-Adams’ın en büyük suiti de geceliği 7.900 dolardan konuklarını ağırladı.

TARİHTE İKİNCİ KEZ Normalde 20 Ocak’ta yapılan ama bu kez pazar gününe denk geldiğinden bir gün sonraya alınan yemin töreni, bugün ayrıca tarihte ikinci kez her sene Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü kutlanan Martin Luther King (MLK) Günü’ne denk geldi.

Haberin Tamamı İçin:

Obama'dan Yemin Sonrası Tarihi Mesaj

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalılara savundukları değerler konusunda birlikte hareket etme çağrısında bulunarak, ''Günümüzün tartışmalarını, sadece kullandığımız oylarla değil, en köklü değerlerimiz ve kalıcı ideallerimizi savunmak için sesimizi yükseltmekle şekillendirmemiz gerekiyor'' dedi.

Kongre bahçesinde yüz binlerce Amerikalının şahitliğinde yemin etmesinin ardından Amerikalılara seslenen Obama, tüm konuşmasında geleceğe karşı olumlu tablo çizdi ve tüm Amerikalılara birliktelik mesajı verdi.

Obama, ''Günümüzün tartışmalarını, sadece kullandığımız oylarla değil, en köklü değerlerimiz ve kalıcı ideallerimizi savunmak için sesimizi yükseltmekle şekillendirmemiz gerekiyor'' dedi.

Obama, ''Özgürlük Tanrı'nın bir armağanı olsa da bunun dünyadaki insanlar tarafından korunması gerektiğini'' vurguladı.

Amerika'nın Bağımsızlık Deklarasyonu'nda belirtilen vazgeçilmez hakların net olduğunu ama hiçbir zaman kendi kendine uygulanmadığını belirten Obama, bunları bütün bir ulus ve halk olarak birlikte uygulamaları gerektiğini kaydetti.

Amerikanın nesiller boyunca krizlerle testlerden geçtiğini ama her defasında bunları başarıyla aştığını ifade eden Obama, ekonominin artık daha iyiye gittiği, Irak ve Afganistan gibi yerlerdeki savaşlarının sona ermeye başladığını belirtti.

Obama, sınır tanımayan bu dünyanın talep ettiğini, mücadeleci, genç nüfus, çeşitlilik ve açıklık, risk için sonsuz kapasiteye sahip olmaları gibi tüm niteliklere sahip oldukları için Amerikalıların önlerindeki imkanların sınırsız olduğunu ifade ederek, ''Amerikalılar, biz bu an için yaratıldık ve birlikte bunu yakalayacağız ama birlikte yaptığımız sürece'' diye konuştu.

Orta sınıfa vurgu

Amerikalının sadece çok az kişinin çok iyi yaşayıp diğerlerinin zorluk içinde olmasıyla gelişemeyeceğini ifade eden Obama, seçim kampanyasında olduğu gibi yine orta sınıfa vurgu yaptı.

Obama, vergi kodlarının düzenlenmesi, okulların kalitesinin artırılması ve halkın yatırım yapılması gibi konuların iyileştirilmesi ihtiyacına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Ancak araçlar değişecek olsa da maksadımız kalıcıdır: Her bir Amerikalı'nın çabasını ve kararlılığını ödüllendiren bir ülke. Bu anın gerektirdiği budur. İnancımıza gerçek anlam katacak olan budur.''

Obama, her vatandaşın temel güvenlik ve onur içinde yaşamaya hakkı olduğunu belirterek, Amerika'nın şu anda bütçe açığını azaltma ve sağlık harcamalarını kısma gibi zorlu seçimlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Amerika'yı bugünlere getiren bir nesil ile Amerika'yı gelecekte inşa edecek nesil arasında bir seçim yapmayı reddettiklerini ifade eden obama, geçmişte insanların sağlık sigortaları tarafından geri çevrildiği günleri hatırlatarak, ''Bu ülkede özgürlüğün sadece şanslı ve mutlu olan birkaç kişiye ait olduğuna inanmıyoruz'' ifadesini kullandı.

Obama, herkesin hayatının bir döneminde işsizlikle ani gelişen bir hastalıkla karşılaşabileceğini veya kasırgada evini kaybedebileceğini belirterek, ''Medicare, Medicaid ve sosyal güvenlik ile birbirimize karşı bir taahhütte bulunurken bunlar bizim girişimciliğimizi baltalamayacak, bizi güçlendirecektir. Bunlar bizi sadece tüketen bir ülke değil, bu ülkeyi daha iyi hale getirecek riskleri almada bizi özgür kılacak şeylerdir'' değerlendirmesinde bulundu.

Obama böylece, ilk döneminde Cumhuriyetçilerle sert mücadeleler yaşadığı sosyal güvenlik ve medicare gibi konuları savunarak, Amerikan halkından da kendisinin yanında olmasını istedi.

Siyasetçilere mesaj

Kadınlar eşit ücrete sahip olmadıkça, eşcinseller diğer insanlarla aynı muameleyi görmedikçe, her vatandaş oyunu kullanabilir hale gelmedikçe, göçmenlere açık olmadıkça, çocuklar silahlardan güvenli kılınmadıkça başladıkları yolculuğun sona ermeyeceğini belirten Obama, her Amerikalı için yaşam, özgürlük ve mutluluğunu takip etme değerlerini sağlamanın bu neslin görevi olduğunu kaydetti.

Herkesin her konuda aynı bakışa sahip olamayacağına da dikkati çeken Obama, ''Ama mutlakiyetçiliği ilkelerle karıştıramayız ya da gösterişin siyasetin yerini almasına izin veremeyiz, hedef göstermeyi makul bir tartışma olarak adlandıramayız. '' dedi.

Obama, konuşmasında iklim değişikliği tehdidine değinerek, bu konudaki mücadelenin başarısız olmasının gelecek nesillere ihanet anlamına geleceği uyarında bulundu.

''Demokrasiyi destekleyeceğiz''

Obama konuşmasında, güvenlik ve kalıcı barış için illa ki sürekli bir savaş içerisinde olmak gerekmediğini kaydederek, ordunun gücü ve hukukun üstünlüğü vasıtasıyla Amerikan değerlerini yukarılarda tutmaya ve Amerikalıları savunmaya devam edeceklerini, diğer ülkelerle farklılıklarını ve sorunlarını barışçıl yollarla çözme yönünde cesaret göstereceklerini, bunu da tehlikelerle yüzleşme noktasında saf oldukları için değil, diyaloğun kuşku ve korkuları daha çok kalıcı şekilde kaldıracağını düşündükleri için yapacaklarını kaydetti.

Dünyanın her köşesinde ''güçlü ittifakların çapası'' kalmaya devam edeceklerini belirten Obama, barışçıl dünyada kimsenin en güçlü ulustan daha fazla bundan çıkarı olamayacağını ifade ederek, yurt dışındaki krizleri idare etmek için kapasitelerini artıracak kurumları idare etmek için ittifaklıklarına yönelik kurumları güçlendireceklerini kaydetti.

Obama, ''Asya'dan Afrika'ya, Amerika'dan Ortadoğu'ya demokrasiyi destekleyeceğiz. Çünkü çıkarlarımız ve vicdanımız özgürlük arzulayanlar için hareket etmeye bizi zorluyor ve biz yoksullara, hastalara, dışlanmış kesimlere, ön yargıların kurbanı olanlara umudun kaynağı olmalıyız. Bu sadece bir hayırseverlik olarak değil, zamanımızda barışın ortak inancın tanımladığı hoşgörü ve fırsatlar, insan haysiyeti ve adalet gibi prensiplerin geliştirilmesini gerekli kılıyor'' dedi.

Törenden notlar

2009 yılındaki başkanlık yemin töreninde 2 milyona yakın kişe varken, şimdi törene 700 bin civarında Amerikalı'nın katıldığı belirtiliyor.

Hava sıcaklığının 2 derece olduğu Washington'da, ülkenin her tarafından gelen Amerikalılar sabahın erken saatlerinden itibaren alanı doldurdular. Yanlarında battaniyeler getiren Amerikalılar, Obama için saatlerce bekledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack ObamaIrakSavaşkadınlarvergi
Görüş Bildir