Hindistan'daki Toplu Tecavüz Davasında 4 İdam Cezası

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

O Tecavüzcülere İdam Cezası

O Tecavüzcülere İdam Cezası

Hindistan’da geçtiğimiz yılın Kasım ayında 23 yaşındaki bir tıp öğrencisine tecavüz eden dört sanığa idam cezası verildi.

Adı açıklanmayan genç kız kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Mahkeme, sanıkları Salı günü tecavüz ve cinayetten suçlu bulmuş, cezaların açıklanmasını bugüne bırakmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Hindistan'daki Toplu Tecavüz Davasında 4 İdam Cezası

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de geçen yıl bir kadına tecavüz ederek ölümüne yol açan 4 sanık idam cezasına çarptırıldı.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de geçen yıl bir kadına tecavüz ederek ölümüne yol açan 4 sanık idam cezasına çarptırıldı.

Ülkedeki özel yetkili mahkeme, salı günü yapılan duruşmada tecavüz ve adam öldürmekten suçlu bulunan Mukesh Singh, Vinay Sharma, Akshay Thakur ve Pawan Gupta'ya idam cezası verdi.

Yargıç Yogeş Hanna, "kadınlara yönelik suçların arttığı bu dönemde mahkemenin bunun gibi korkunç bir olaya gözlerini yumamayacağını" belirtti.

Tecavüz sonucu ölen genç kadının babası, adaletin yerine gelmesinden memnun olduğunu belirtirken, cezanın açıklanmasından sonra mahkeme salonundan ve mahkeme binasının önünden alkış sesleri yükseldi.

Adı açıklanmayan 23 yaşındaki genç kadın, geçen yıl aralık ayında erkek arkadaşıyla bindiği otobüste tecavüze uğramıştı. Genç kadın, tecavüz sırasında aldığı ağır darbeler sonucu, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, saldırganlar kadının erkek arkadaşını da darp etmişti. Hindistan'ı ayağa kaldıran olay, dünyada da büyük tepkilere neden olmuştu.

YENİ DELHİ - AA

Haberin Tamamı İçin:

Toplu Tecavüze İdam

Hindistan’da 23 yaşındaki genç bir kıza toplu halde tecavüz eden ve ardından genç kızı öldüren sanıklar idam cezasına mahkum edildi.

Yeni Delhi'deki mahkeme 2012'nin aralık ayında meydana gelen ve tüm dünyada büyük tepkiye neden olan toplu tecavüz olayıyla ilgili görülen davada kararını açıkladı.

Olayı ‘vahşice işlenmiş bir suç' olarak nitelendiren hakim Yogesh Khanna, mahkemenin 19 ila 26 yaşları arasındaki dört sanığın idam cezasına mahkum edildiğini kaydetti.

Toplu tecavüz, kaçırma ve cinayet suçlarından yargılanan sanıkların suçlu bulunduğunu salı günkü duruşmada açıklayan mahkeme, şimdi de sanıklara verilen cezayı kamuoyuna duyurdu.

Hint yargısı, idam cezasını ‘çok nadir'durumlarda verilmesini öngörüyor.

Kurban yakınları memnun

Karar, öldürülen genç kızın yakınlarını memnun etti. Genz kızın babası, “Çok mutluyuz, adalet yerini buldu” derken, annesi de kızının dileğinin nihayet yerine geldiğini kaydetti.

Sanıkların avukatları ise karara itiraz edeceklerini ve temyize gideceklerini açıkladı.

Altı kişi yargılanıyordu

Hindistan'da haftalarda protesto gösterileri düzenlenmesine neden olan toplu tecavüz olayıyla ilgili aslında altı kişi yargılanıyordu.

Ancak sanıklardan birinin geçen mart ayında hücresinde kendini astığı açıklanırken, henüz reşit olmayan 17 yaşındaki diğer sanık ise ağustos ayının sonunda gençlik yasasından faydalanarak üç yıl hapse mahkum edilmişti.

©Deutsche Welle Türkçe

AFP/dpa/DW/HS/NH

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HindistanİdamTecavüzolay
Görüş Bildir