Sanık Avukatlarından "Üç Yeni Dilekçe"

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

NSU Sanığı Avukatı Schneiders, Davanın Düşürülmesini İstedi

Almanya'da, aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davası, üçüncü duruşmayla devam ediyor.

Mahkeme heyetinin Başkanı Manfred Götzl, dün savunma avukatları tarafından yapılan, mahkeme heyetinin oluşturulmasına yönelik itirazı reddetti ve davanın devamına karar verdi.

Daha sonra söz alan tutuklu sanık Ralf Wohlleben'in avukatı Nicole Schneiders, sanıkların medyanın yaptığı yayınlarla "önceden yargılandığını" ileri sürerek, davanın düşürülmesini talep etti.

Konuyla ilgili "ciddiyetsiz" haberlerde soruşturma dosyalarından alıntıların yer aldığını ifade eden Schneiders, bu şartlar altında adil ve hukuk devletine uygun yargılama yapılamayacağını savundu.

Schneiders ayrıca ikinci bir dilekçe vererek, savunmanın davayla ilgili dosyaları, ulaşamadığı için inceleyemediğini ileri sürerek, davanın geçici bir süre durdurulmasını istedi.

Avukat Schneiders, 2007 yılında öldürülen Alman polis Michele Kiesewetter ile ilgili dosyalara bakmak istediğini belirtti. Alman iç istihbarat servisi çalışanı Andreas T'nin, Halit Yozgat'ın öldürüldüğü yerde bulunuğuna işaret eden Schneiders, bu dosyaların ulaşılabilir olması, gizli tutulmaması gerektiğini kaydetti.

Schneider, savunma avukatlarının mahkeme binasına girerken aranmasını da eleştirdi.

Müdahil avukatlardan Thomas Bliwier söz alarak, Schneiders'in istediği bilgilerin dosyalarda bulunduğunu, davanın devam etmesi gerektiğini söyledi.

Savcı da cinayetlere herhangi bir devlet kurumunun karışmadığını, bu yönde delil bulunmadığını kaydetti.

Bugünkü duruşmada yine hakim ile baş sanık Beate Zschaepe'nin avukatları arasında tartışma çıktı. Avukat Wolfgang Heer, hakim Götzl'den müdahillerin oturduğu yerden gelen gülme seslerinin önlenmesini istedi. Heer'in, söz alma sırasıyla ilgili düzenlemenin nasıl olacağını ısrarla sorması üzerine savunma avukatları ve Götzl tartıştı.

Birçok kez ara verilen duruşmada, Zschaepe'nin avukatları yeni dilekçe hazırlamak istedikleri için zaman verilmesini talep etti. Hakim Götzl de 1,5 saat öğle arası verdi.

Zschaepe bugünkü duruşmaya siyah pantolon ve siyah kazakla geldi, salona girerken yine foto muhabirlerine yüzünü çevirdi ve avukatlarıyla sohbet etti.

Bu arada mahkeme, gazetecilerin çalışma şartlarını zorlaştırdı. Daha önce mahkeme binasının önüne erken gelen gazeteciler, seyirci bölümünden girerek bilgisayar ve telefonlarını yanlarında bulundurabiliyordu. Bugünkü uygulamada ise seyirci bölümünden salona giren gazetecilerden bilgisayar ve cep telefonlarını emanete bırakmaları istendi.

Haberin Tamamı İçin:

NSU Davası Ayrılacak Mı?

NSU terör örgütünün yargılandığı davada üçüncü duruşma gününe gelindi. Örgütün sorumlu tutulduğu 2001 ve 2004 yılında Köln’de meydana gelen patlamalara ilişkin dosyanın davadan ayrılması söz konusu.

NSU davasının dün yapılan ikinci duruşmasında örgütün sorumlu tutulduğu 2001 ve 2004 yıllarında Almanya'nın Köln kentinde meydana gelen iki bombalı saldırıya ilişkin dosyaların ayrılarak, farklı bir davada ele alınması gündeme geldi. Mahkeme başkanı Yargıç Manfred Götzl, iki davanın birbirinden ayrılmasının düşünüldüğünü, zira Köln'deki patlamalarla ilgili yargılama sürecinde çok sayıda kişinin davaya müdahil olmasını beklediklerini söyledi.

Almanya'nın Köln kentinde 2001 yılında İran asıllı birine ait bir markette patlama meydana gelmiş, market sahibinin kızı ağır şekilde yaralanmıştı. 2004 yılında da Köln kentinin yoğun olarak Türk işletmelerinin bulunduğu Keupstrasse caddesinde meydana gelen bombalı saldırıda dördü ağır olmak üzere 22 kişi yaralanmıştı. NSU her iki patlamadan da sorumlu tutuluyor.

Müebbet hapis bekleniyor

NSU davasının sanık avukatlarının redd-i hakim talebi nedeniyle 8 gün gecikmeyle başlayan ikinci duruşmasında dün iddianame okunmuş ve ana sanık Beate Ztschaepe, ‘ırkçılık ve devlet düşmanlığı' saikiyle 10 cinayet ve çok sayıda suç olayına iştirak etmekle suçlanmıştı. Ztschaepe'nin müebbet hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Nazi Gelin' Gülme Yasağı İstedi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sanık Avukatlarından "Üç Yeni Dilekçe"

"Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) terör örgütü davasının bugünkü duruşmasının ikinci bölümünde baş sanık Beate Zschaepe'nin avukatları üç dilekçe verdi.

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) terör örgütü davasının bugünkü duruşmasının ikinci bölümünde baş sanık Beate Zschaepe'nin avukatları üç dilekçe verdi.

İlk bölümde tutuklu sanık Ralf Wohlleben'in avukatı Nicole Schneiders'in davanın düşürülmesi talebiyle verdiği dilekçe, ikinci bölümün başında da konu oldu. Başsavcılık ve müdahil avukatlar, Schneiders'in talebinin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyetinin başkanı da kararını sonra açıklayacağını ifade etti.

Daha sonra Zschaepe'nin avukatları, üç ayrı dilekçe sundu.

İlk dilekçede, duruşmalardaki söz hakkıyla ilgili düzenleme yapılması ve mahkeme heyeti başkanının sözü önce savunmaya vermesi talep edildi.

Diğer dilekçede davaya en fazla üç hafta ara verilmesi istendi. Savunma avukatları, bu süreye, Bavyera ve Saksonya eyalet meclislerinde kurulan NSU araştırma komisyonlarından gelen dosyaları incelemek için ihtiyaç duyduklarını belirtti. Zschaepe'nin avukatları aynı dilekçede, taraflı oldukları gerekçesiyle Başsavcı Herbert Diemer ve Savcı Anette Greger'in değiştirilmesini talep etti. Avukat Wolfgang Heer, Diemer'in bazı dosyalara bakmasına izin vermediğini savundu.

Tüm duruşmalarda ses kaydı yapılması yönündeki talep hem Zschaepe'nin avukatı, hem de müdahil avukatlar tarafından geldi. Sanık avukatı ayrıca görüntü alınmasını istedi.

Davaya yarın devam edilecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaBavyeraİranPolisTerörYozgat
Görüş Bildir