NSU Davasında Yeniden Erteleme Talebi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

NSU Davasının İkinci Duruşması Başladı

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen NSU davasında ''Nazi Gelin'' Zschaepe ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) terör hücresinin davasının ikinci duruşması başladı.

Davanın baş sanığı Beate Zschaepe mahkeme salonuna TSİ 10.47'de girdi. Zschaepe salona girer girmez fotoğraf makinelerine sırtını döndü. Duruşma başlamadan önce Zschaepe'nin avukatları, kameraların kendilerine çok yakın olduğundan şikayet etti.

Duruşmada, savunma avukatlarının yine bazı taleplerde bulunması bekleniyor.

Mahkeme binasının önü bugün, ilk gün olduğu kadar kalabalık değil. Polis yine de yoğun güvenlik önlemi aldı.

Davaya müdahil olanlardan Talar T'nin avukatının mahkeme salonunda asılı haçın indirilmesini talep ettiği belirtildi. Avukat Adnan Menderes Erdal, ilgili dilekçesinde, haçın Talar T'nin din özgürlüğünü ihlal ettiğini belirterek, Almanya Anayasa Mahkemesi'nin kararına atıfla Alman devletinin ve kurumlarının dinlere karşı tarafsız olma zorunluluğunun bulunduğunu ifade etti.

İlk duruşmanın yapıldığı 6 Mayıs'ta savunma avukatlarından gelen reddi hakim taleplerinin görüşülmesi sebebiyle mahkeme heyeti, davanın bir hafta sonra görülmeye devam edileceğine karar vermişti. Böylelikle geçen hafta yapılması öngörülen iki duruşma iptal edildi.

Daha önce de yabancı gazetecilere mahkeme salonunda yer ayrılmadığından dolayı yeni akreditasyon uygulanması yapılmış ve planlanan beş duruşma günü iptal edilmişti.

MÜNİH / AA

Haberin Tamamı İçin:

NSU Davasında Yeniden Erteleme Talebi

Beate Zschäpe'nin avukatları davanın ertelenerek daha büyük bir salonda yeniden görülmeye başlanması talebinde bulundu.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşması Beate Zschäpe'nin avukatlarının "salonun küçüklüğü nedeniyle kamuoyuna açıklık ilkesinin ihlal edildiği" iddiasıyla başladı. Zschäpe'nin avukatları ayrıca çoğu kişinin şahitlerin sadece sırtını görebildiği için sorgulamanın kanunlara uygun şekilde yapılamayacağını, zira şahitlerin jest ve mimiklerinin ifadenin doğruluğuna karar vermek için önemli olduğunu ifade etti.

Duruşma salonunun duruşma için elverişli olmadığını kaydeden avukat Wolfgang Heer, "Ana davanın bu salonda görülmesine olan itirazımızı açık bir şekilde ortaya koyuyoruz" dedi.

Heer her halükarda gazetecilerin akreditasyon sürecinin kurallara uygun şekilde yapılıp yapılmadığının denetlenmesi için mahkemeye iki gün ara verilmesi gerektiğini savundu.

Zschäpe'nin avukatlarının davanın hukuki akışını geciktirmeye çalıştığı görüşünde olan müdahil avukatlar ise biran önce iddianamenin okunmasına başlanmasını talep ediyor. Bu nedenle duruşma salonunda zanlıların avukatları ve müdahil avukatlar arasında zaman zaman sözlü atışmalar yaşanıyor.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/afpd, BW/AG

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaPolisTerör
Görüş Bildir