Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nikaragua'da Devlet Başkanı'ndan Muhaliflere Müebbet Tehdidi

0PAYLAŞIM

Nikaragua'da Devlet Başkanı'ndan Muhaliflere Müebbet Tehdidi

MANAGUA Anadolu Ajansı - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, karşıları ömür boyu mapus cezasına çarptırmakla tehdit etti.

Ortega, Nikaragua'nın 199. bağımsızlık sene dönümü faalliğinde yaptığı konuşmada, ömür boyu mapus cezasının yürürlüğe girmesi emeliyle lüzumlu meşru tertip etmelerin yapılması için meclise öneri götürüldüğünü hatırlattı.

Müebbet mapus cezasının bazı karşılara karşı kullanılabileceğini söyleyen Ortega, "beynelmilel bir uyuşma" sebebiyle ülkede vefat cezası verilemediğini belirterek "Kabahatliler için müebbet mapus cezasına müracaat etmeyeceğimize dair bir söz vermedik." dedi.

Ortega, misyondan parçalaması için 2018'de protesto şovları tertip eden ve güvenlik eforları tarafından şiddet kullanılarak dağıtılan talebeler ile karşıları "emperyalizm savaşçıları" olarak niteledi.

Öğrenci ile karşıların daha evvel bağışlandığı için kendilerini dokunulmaz sandığını korunan Ortega, "Kulak verin, onlara zati bir bağışlama imkânı sağlandı ancak başka bir bağışlama olmayacak." diye konuştu.

Ortega, 2018'deki protestolarda polis ve iktidardaki Sandinista Milli Kurtuluş Cephesi FSLN azalarına karşı menfur kabahatler işlendiğini dile getirdi.

Karşıların bu zafersiz darbede Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklendiğini ileri süren Ortega, "Onlar iblisin, nefretin çocukları ve nefretle dolular, nefret yüklenmişler." ifadesini kullandı.

Ortega, Mulukuku bölgesinde yakın zamanda tecavüz edilip öldürülen 10 ve 12 yaşlarındaki iki kız çocuğunu andırdırarak müebbet mapus cezasının 18 yaşından ufaklara karşı kabahat işleyenlere de uygulanabileceğini söyledi.

Meşru tertip etme kararını geçen hafta Ortega'nın eşi Başkan Yardımcısı Rosario Murillo duyurmuştu. Murillo, yasa farklılığının mecliste kabul edileceğini ifade etmişti.

Muhalif liderler, hükümetin mevzubahisi tertip etmeyi yeni baskı vasıtayı olarak kullanabileceği mazeretiyle tepki göstermişti.

Ceza kanununa göre mapus cezasının üst hududunun 30 sene olduğu ülkede, müebbet mapus cezasının uygulamaya geçebilmesi için tüzükte farklılık yapılması gerekiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir