Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

New York'ta İçecek Savaşı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

New York'ta İçecek Savaşı

New York'ta İçecek Savaşı

New York’ta şişmanlıkla mücadele amacıyla büyük boy şekerli içeceklerin satışına getirilen yasak mahkemeye takıldı. Mahkeme yasak kararını durdurdu.

New York'ta belediyenin girişimiyle şekerli içeceklerin büyük boy satışının hafta başından itibaren yasaklanması öngörülüyordu.

Ancak mahkeme, yasağı, uygulamanın yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle iptal etti. Yasağı ‘keyfi' olarak nitelendiren mahkeme, ayrıca yasağın sadece belirli içecekler ve belirli satış noktaları için geçerli olmasını da yasalara uygun bulmadı.

Mahkemenin iptal kararı, içecek imalatçıları ve satıcı birliklerinin şikayeti üzerine alındı. Karar, ABD'deki obezite sorunuyla mücadele amacıyla söz konusu yasağın uygulanmasını isteyen New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg açısından yenilgi anlamına geliyor.

"Temyize gideceğiz"

İptal kararını temyize götüreceklerini açıklayan Bloomberg, yasağın yürürlüğe gireceğinden umutlu olduklarını belirtti ve “İnsanların hayatını kurtarmak için doğru olanı yapmaya çalışıyorum” diye konuştu.

New York Sağlık Dairesi Başkanı Thomas Farley de kararın New York sakinlerinin sağlığını tehlikeye attığını söyledi.

İçecek imalatçıları ise alınan karardan memnun. Amerikan Meşrubat Üreticileri Birliği (ABA), New York halkının rahat bir nefes aldığını savundu.

ABD'de obezite sorunu

New York'ta sadece yılda 5 bin kişi obezite nedeniyle hayatını yitiriyor. İstatistiklere göre, ABD genelinde ise her yıl şişmanlık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 70 bin civarında.

New York'ta belediyenin girişimiyle 473 mililetreden fazla şekerli büyük boy içeceklerin satışının bu hafta başından itibaren yasaklanması bekleniyordu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir