Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'ya Uzay Aracı Yapan Bir Türk İş Kadını: Eren Özmen ABD'de En Zengin 16. Kadın!

7.1bPAYLAŞIM

ABD'de uzay ve savunma şirketi sahiplerinden Türk iş kadını Eren Özmen, Forbes'un  ABD'deki "Servetini Kendi Yapan En Zengin 50 Kadın Listesi"nde 16. sırada yer aldı! Ayrıntılar için buyrun içeriğimize...👇

ABD'de uzay ve savunma şirketi sahiplerinden Türk iş kadını Eren Özmen, Forbes dergisinin ABD'deki "Servetini Kendi Yapan En Zengin 50 Kadın Listesi"nde kendine 16. sırada yer buldu.

Forbes dergisi, eşi Fatih Özmen ile birlikte Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketinin sahibi olan iş kadını Özmen'e, daha önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da servetini miras yoluyla değil; sıfırdan iş kurarak kendi çabalarıyla milyarder olan en zengin kadın girişimciler listesinde yer verdi.

Forbes'a göre, Eren Özmen'in 1.1 milyar dolarlık (ortalama 3.8 milyar TL) serveti bulunuyor.

Eren Özmen'in serveti, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) uzaya insan ve kargo taşıyacak uzay aracı yapma yetkisi verdiği üç şirketten biri olan SNC'den kaynaklanıyor. 

Eren Özmen'in eşiyle sahibi olduğu SNC isimli şirketleri, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile çalışma başarısı dışında, dünyanın en yenilikçi 10 şirketi arasında değerlendiriliyor.

Nevada'da 1963'te kurulan SNC'yi 1994'te 20 çalışanıyla satın alan Özmen çifti, bugün firmayı ABD içinde 18 eyalette, 34 farklı yerde ve Türkiye, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde faaliyet gösteren ve 3 bin çalışanı bulunan çok uluslu bir şirkete dönüştürdü.

Çiftin ayrıca Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) ile gelişmekte olan ülkelere yönelik ortak bir çalışması bulunuyor.

SNC ya da uzun ismiyle Sierra Nevada Corporation uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, mikro uydular, enerji, tele-tıp, ve nanoteknoloji gibi konularda uzmanlaşmış elektronik sistem sağlayıcısı ve sistem entegratörü bir teknoloji şirketi.

Aynı zamanda Türkiye’nin “milli uçak” projesinin ortağı da olan Özmen çiftinin SNC şirketi, uydu ve ateşleme sistemleri üzerine çalışıyor.

Yıllık 1.5 milyar dolarlık ciroya sahip şirket, daha önce birçok şirketi de satın almıştı.

Alman "Dornier 328" uçaklarının tüm fikri mülkiyet haklarını alan Özmen çifti, "Dream Chaser" adını verdikleri uzay gemisinin geliştirilmesi çalışmaları yürütüyor.

Şirketin merkezi ise Nevada, Sparks'ta yer alırken, iş alanları bölgesel ve küresel 16 eyalet ve ülkede 30 farklı merkezde bulunmakta.

SNC, astronotları yerküre alçak yörüngesine uçuracak ticari personel taşıma yeteneğini geliştirecek, NASA tarafından seçilen, üç firmadan biri konumundadır.

2014 yılında, Eren ve Fatih Özmen çifti Nevada, Reno Üniversitesi'ne Üniversite İşletme Koleji'nde bir girişimcilik merkezi açmaları için 5.000.000 dolar bağışladı.

Bu merkez ile yeni girişimlerin yaratılması ve desteklenmesi öngörülüyor. Çift aynı üniversite tarafından onursal doktora ile de ödüllendirildi.

Biz de hem Eren Özmen'i hem de eşi Fatih Özmen'i başarıları için tebrik ediyor hem de genç girişimci adaylarına verdikleri ilhamdan dolayı teşekkür ediyoruz. 👏👏👏

Kaynaklar

12

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kadirrtr

anlamıyorum abd ve avrupada hangi türk başarı para kazanamışsa türklüğünü ülkesini unutmuş.çok var böyle zengin hangisini türkiyede bir platformda bir işte duyuyorsunuz..aziz sancar bak,chobani yoğurdun sahibine bak yani bence kendilerince globalleşiyorlar çok büyük olmayan bir ülkenin kimliğini kullanacağına dünya başarılıları listelerinde anılmak istiyor ki buda kibirdendir,makama mevkiye doymayıştır.kısaca türkiyeye sizene sizin paranız sermayenizlemi zengin oldum ki sizle anılayım deyiştir.peşin söylim TRJ328-150 TP türk uçağı projesine girişide abd de boeing e rakip olacak değil türkiyedeki boşluk tan yararlanıyor gitti almayadan d328 markasını satın aldı türkiyeyede benden başka havacılık sanayide bir türk helede sermayeli bir türk olmadığı için ihale arayışta yok mecbursunuz dedi...uçak üretimi hayallerinide yani bu fırsatla teşvik falan filan yapacak...hatta aha buyrun haberide okuyun..

andre-escobar

Gerçek Adı ERA HOLZMANN dır. Polonya Yahudisidir.

hickimse.

süper ya eeee Türk kadını imkanları olsa en iyi şekilde degerlendirir.....

ts_1907

bu şey diil mi ya ''it ürür kervan yürür''?

andre-escobar

Size yazmış gibi olmıyım ama güzel laftı

ntyz

türk olan birinin yurtdışında böylesine nam salması , güzel işler yapması büyük gurur verici fakat ülkesinden gitmek zorunda olması , sahip çıkılmaması , fırsat verilmemesi olayın en acı tarafı tabi. Tebrik ediyorum.

Görüş Bildir