Nafaka Tartışmasına Ünlüler de Katıldı: 'Nafaka Hakkına Dokunma' Kampanyasına Destek Veren Ünlü Kadınlar

-

Süresiz nafaka tartışması hız kesmeden sürerken, 100 ünlü kadın Nafaka Hakkı Kadın Platformu'nun metnine imza attı.

Son dönemin en çok tartışılan konularından biri hiç şüphesiz ki süresiz nafaka...

Bir yanda evliliği süresince mağdur edilmiş kadınlar, diğer yanda asıl mağdurun kendileri olduğunu söyleyen erkekler...

Şurada hem tartışmaları hem de nafaka hakkında doğru bilinen yanlışları anlatmıştık: 👇

Son Dönemin Popüler Tartışmalarından Olan ve Toplumu İkiye Bölen Nafaka Hakkında Bilinen Yanlışlar - onedio.com
Son Dönemin Popüler Tartışmalarından Olan ve Toplumu İkiye Bölen Nafaka Hakkında Bilinen Yanlışlar - onedio.com

Tartışmalar sürerken, Nafaka Hakkı Kadın Platformu bir metin yayınladı ve nafaka hakkının değiştirilmemesi ya da geri alınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Aralarında Arzum Onan, Aylin Aslım, Banu Güven, Ceren Moray, Hazal Kaya, Leman Sam, Müjde Ar, Özge Özpirinççi gibi isimlerin yer aldığı farklı çalışma alanlarından 100 ünlü kadın nafaka hakkının hiçbir şekilde kısıtlanmaması için bu metni imzaladı.

Yalnızca nafaka hakkının değil, kadınların boşanma ve miras hakkı da dahil olmak üzere tüm kazanılmış hakların tehlike altında olduğunu vurgulayan metinde, toplumun tüm kesimlerinden kadınlara haklarına sahip çıkma çağrısı yapılıyor.

İşte o çağrı metni ve imzalayan ünlü kadınlar...

"Nafaka yerine kadının iş bulup çalışması ya da nafakanın devlet tarafından ödenmesi talep edilmektedir. Oysa ki, TÜİK 2018 verilerine göre Türkiye’de kadınların istihdam oranı yalnızca yüzde 29’dur ve bu rakam gerçekte çok daha düşüktür."

"Eğitim ve istihdam konusunda erkeklerle eşitsiz durumda olan kadınlardan asıl olarak ev kadını ve anne olmaları istenmektedir."

"Ev kadını olarak evlilik yaşamı boyunca eş, çocuk, hasta ve yaşlıların bakımı ile uğraşmak durumunda bırakılan bu kadınlardan, boşandıkları anda mucizevi bir şekilde geçinmelerine yetecek ücretlerde işler bulmaları beklenmektedir."

"Devletin ücretsiz, kaliteli ve güvenilir kreş hizmetleri sağlamadığı koşullarda, çocuklara kimin bakacağından, bakıcının ya da kreşin ücretini kimin ödeyeceğinden kimse söz etmemektedir."

"Boşanmış ya da eşinden ayrı yaşayan kadınların % 75’inin fiziksel ya da cinsel şiddete, yüzde 80’inin ise duygusal şiddet/istismara maruz kaldığını göstermektedir."

"Kadınlar açısından tablonun bu kadar vahim olduğu bu koşullarda kazanılmış yasal bir hak olan Nafaka Hakkı’nın geri alınması, değiştirilmesi veya sınırlandırılması kadınları güçlendirecek bir adım olamaz."

"Aksine, evlilik sırasında ve sonrasında başta ekonomik şiddet olmak üzere, tüm şiddet ve ayrımcılık biçimlerini pekiştirip, kadınları daha da güçsüzleştirecektir."

Aralarında eski milletvekili Aylin Nazlıaka, iş insanı Ümit Boyner, yazar Latife Tekin, gazeteci Ayşenur Arslan, akademisyen Binnaz Toprak, şair Birhan Keskin ve müzisyen İlkay Akkayanın da bulunduğu 100 kadın “Biz aşağıda imzası olanlar, nafaka hakkına itiraz edenlerin; ayrıca çocukların velayeti, yasal mal rejimi, kadının boşanma ve miras hakkı, kadını şiddetten koruyan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ne karşı yürüttükleri kampanyaları da kaygı ile izliyoruz" diyerek imzaladığı metne şuradan ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nigard

Ebruş, umarım bu mesajı görürsün, seninle tanışmayı çok isterim, ben de yurtdışındayım.

efsenay1903

çocuğa verilen nafaka kesinlikle haktır ama iki ay evli kalıp boşandıktan sonra bir kadına ömrü boyunca nafaka vermek neyin nesi hele bir de çalışan bir kadına erkeğin nafaka vermesi bence son derece aşalayıcı bir durum.

tubi.or.not.tubi

Yorumları okurken gözlerim doldu :( Ne kadar sığ insanlar olmuşuz yahu..O yorumları yazarken azıcık empati kursaydınız keşke. yazık..vallahi yazık :/ Ebruş arkadaşımızın da belirttiği gibi, kadın erkek eşitliği olmayan bir ülkede yaşıyoruz. 6 aylık doğum izni çıkartıldı, o bile iş verenler tarafından tehdit olarak görüldü, düşünün. Evli kadınlar potansiyel "ya hamile kalırsa" tehdidiler. Çoğu yorumlarda gurursuzluk olarak yazılmış bu nafaka olayı. Asıl gurursuzluk kadını nafaka almaya mecbur kalacak kadar geri bırakan zihniyettedir. Sanki tüm erkekler muasır medeniyet seviyesine erişmiş ülkemizde, kadın her yerde onlarla eşit, kazançtı ev işiydi çocuk bakımıydı vs..eşit paylaşılıyor da kadın bunlara rağmen nafaka istiyor ondan. Şeyma Subaşı olayına gelince, adam neredeyse kızı yaşında biriyle evlenirken sorun edilmiyor, ama ona nafaka verirken sorun...bence o olayda nafaka mevzusundan önce konuşulması gereken daha önemli şeyler var.

haberplatformu

Git o zaman ülkenin başındakilere şikayet et. Ülkedeki her problem erkeklere mal edilemez

tubi.or.not.tubi

"Ev kadını olarak evlilik yaşamı boyunca eş, çocuk, hasta ve yaşlıların bakımı ile uğraşmak durumunda bırakılan bu kadınlardan, boşandıkları anda mucizevi bir şekilde geçinmelerine yetecek ücretlerde işler bulmaları beklenmektedir." Durum nassı güzel anlatılmış..

rizasyr

Bu ülkede açlık sınırı 6 bin kaç kişi 6 bin kazanıyor göster bana ? Kaç kişi istediği gibi geçiniyor ?

demet-koc

Kötü bir evliliğin özellikle Türkiye'de kadınların hayatını nasıl kararttığını, dul kadın baskısını, çocuklarını mutsuz etmemek için kadınların çoğunun tekrar evlenmeme eğiliminde olup toplumun da baskısı ile gencecik yaşlardan itibaren kendilerini yalnız ölmeye ve hayatı tek başına sırtlanmaya şartladıklarını. Birçok kadının evli iken kocasının baskısı yüzünden çalışamadığını ve bir güvencesi olmadığını biliyoruz değil mi arkadaşlar. Hal böyle iken neden değerlendirmeniz Şeyma Subaşı? Bu metni imzalayan kadınların neden bunu kendileri için yaptığını düşünüyorsunuz bu çok sığ bir bakış açısı onlar bir şekilde ön planda olan insanlar ve kadınların %95'inin mağdur olduğu bir ülkede onları daha da mağdur edecek bir duruma karşı çıkmışlar. Valla bi garipsiniz. Kafanızı ekrandan kaldırın da Şeyma yerine yakın akrabalarınıza komşularınıza falan bi bakın. Ha! Hepiniz Bebek'te yaşıyorsunuzdur onu bilemem.

Görüş Bildir