Son Dönemin Popüler Tartışmalarından Olan ve Toplumu İkiye Bölen Nafaka Hakkında Bilinen Yanlışlar

-

Bir yanda mağdur olduklarını söyleyen erkekler ve diğer yanda mağdur edilen kadınlar... Son zamanlarda toplumu ikiye bölen nafaka tartışmasıyla ilgili çok fazla bilgi kirliliği var. Biz de bu bilgi kirliliğini ve kafalardaki soru işaretlerini gidermek için bilgilendirici bir içerik hazırlamak istedik ve doğru bilinen yanlışları doğrusuyla yazdık. 

Kaynak: İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi

Keyifli okumalar! 

Nafaka meselesi kuşkusuz son dönemin en popüler tartışmalarından biri. Ne yazık ki bu konu birçok yanlış bilgiyle ele alınıyor. Biz de bu konuyla ilgili doğru bilinen yanlışları doğrusuyla birlikte sizinle paylaşmak istedik.

YANLIŞ 1: “Nafaka Ömür Boyu Erkeğin Hayatını Gasp Etmektedir”

Öncelikle bu doğru değil. Nafaka alan kişi evlendiğinde ya da hayatını kaybettiğinde nafaka ortadan kalkar. Ancak bazı durumlarda mahkeme kararıyla  kaldırılabilir. Örneğin, nafaka alan kişinin başka biriyle aynı evde evliymiş gibi yaşaması söz konusuysa nafaka ödeyen kişi dava açıp nafakanın kaldırılmasını talep edebilir. Nafaka alan kişinin yoksulluğunun ortadan kalkması, haysiyetsiz bir yaşam sürmesi gibi durumlarda da nafaka ödeyen kişi mahkemeye başvurup nafakanın kaldırılmasını isteyebilir.

Aynı zamanda da her iki tarafın da maddi durumunun değişmesi durumunda nafaka miktarında değişiklikler yapılabilir. Dava açıldığında sosyal ve ekonomik durumlarına göre nafakanın miktarını yeniden belirleyebilir. Yani maddi durumunuz kötüleştiğinde dava açıp nafakanın miktarını indirtebilirsiniz ya da tamamen kaldırtabilirsiniz.

YANLIŞ 2: “Nafaka Sadece Kadınlara Verilmektedir!!”

Bu da en çok bilinen önemli yanlışlardan biri. Nafakanın sadece erkekler tarafından ödendiği bilgisi tamamen yanlış. Kusuru daha az, maddi durumu iyi olmayan ve boşandığında maddi olarak durumu kötüleşecek olan taraf diğer taraftan yoksulluk nafakası alabilir. Boşandığında maddi durumu kötüleşecek olan bir erkek de olabilir. Önemli olan nafakayı kim istiyorsa diğer tarafa göre boşanma konusunda daha kusurlu olmaması ve boşandığı taktirde ekonomik olarak durumunda yoksullaşma olmasıdır.

YANLIŞ 3: “Süresiz Nafaka Ömür Boyu Borçtur.”

Kanuna göre boşanma gerçekleştiğinde yoksulluğa düşecek kişi daha kusurlu olmamak şartıyla geçimi için karşı taraftan - karşı tarafın da ekonomik durumuna göre- süresiz nafaka talep edebilir. Yani burada önemli olan şey nafaka ödeyecek kişinin ekonomik gücüdür. Yani hiçbir mahkeme erkeğin ya da kadının ekonomik durumunu aşacak bir nafaka oranı belirlemez. Sosyal hukuk devleti ilkesinin gereğince yoksulluk nafakasının süresiz olması Anayasa Mahkemesi tarafından da 2012 yılında belirtilmiş.

YANLIŞ 4: “Nafaka, Kadınları Çalışmamaya Teşvik Ediyor!”

Genellikle mahkemelerin belirlediği nafaka miktarı 150 ile 300 tl civarında oluyor. Nafaka miktarları asgari ücretin yarısını bile bulmazken, nafaka alan kişinin bu tutarlarla yaşamını sürdürmesi beklenemez. Bu nedenle "nafaka, kadınları çalışmamaya teşvik ediyor." söylemi yanlıştır.

Yanlış 5: “Erkek Yeniden Evlense Dahi Süresiz Nafaka Sebebiyle Kendisine Yeni Bir Hayat Kuramıyor.”

Nafaka ödeyen kişi yeni bir evlilik yaptığında değişen hayat standartlarına istinaden geçim giderlerini göstererek nafaka miktarının indirilmesini talep edebilir. Bu durumda nafakanın 150 ile 300 tl arasında olduğunu unutmamak da gerekir. Nafakanın ödenmemesi durumunda da icra yoluyla ödemenin sağlanması zordur. Nedeni ise erkeklerin ya sigortasız çalışması, maaşlarını düşük gösterip ya da kendi üstlerine hiçbir malın olmamasıdır.

Sizin bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mhmt.gksnli

çevremde nafaka alan bir sürü insan var hiçbiri de 150-300 tl aralığında almıyor, en düşük alan yaklaşık 950 tl. neyin kafası bu?

yzc_ece

hem kadın mağdurlaeın sayısı epey fazla hem de erkeklerin. sorunun ne olduğunu çöümünüün ne olacağını bir türlü anlayamadım. sıkıntı hakimlerde mi yoksa kanunlarda mı

murat-tokmak

Bu kadar haysiyetsiz olmak için çok uğraştınız mı? Bütün yazı baştan sona yalan. Arpası kesilmesin diye bağıran yiyiciler tarafından sipariş edilmiş.

atakan-turkoglu1

Sırf nafaka vermemek için evlenmiyorum ak! Türkiyedeki kadar saçma kanunlar yok! Hangi avrupa ülkesinde böyle bir uygulama var Hiçbirinde!

sonmustapha

Hukuki ve sosyolojik gerçeklerden uzak, algı manipülasyonu amaçlayan, kalitesiz bir içerik. Toplumun dezavantajlı kesimlerine hukuki zeminde uygulanan pozitif ayrımcılığı biz de destekliyoruz ama böyle de saçmalamanın anlamı yok. İtici oluyor gerçekten.

Görüş Bildir