Myanmar'da Tekne Faciası: 150 Kişi Kayıp

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Myanmar'da Tekne Faciası: 150 Kişi Kayıp

Myanmar'da 150 kişinin olduğu bir teknenin alabora olduğu bildirildi.

Yetkililer, bölgede etkili olması beklenen Mahasen Kasırgası'ndan kaçmaya çalışan yaklaşık 150 kişiyi taşıyan teknenin, Arakan (Rakhine) eyaletinin Pauktaw kenti açıklarında battığını söyledi. Teknede bulunan yaklaşık 150 Müslümanın kayıp olduğu belirtildi.

Myanmar Hükümeti'nin vatandaşlık statüsü tanımadığı onbinlerce Müslüman, Arakan'daki derme çatma kamplarda yaşıyor.

Birleşmiş Milletler, dün yaptığı açıklamada Mahasen Kasırgası öncesinde Arakan'daki kamplarda yaşayan sivillerin tahliye edilmesi uyarısında bulunmuştu.

Myanmar Hükümeti, Sittve kentindeki kamplarda bulunan 5 bin 158 kişinin güvenli yerlere tahliye edildiğini açıklamıştı.

Myanmar'ı 2008'de vuran Nergiz Kasırgası, 130 binden fazla kişinin ölümüne neden olmuştu.

Haberaktüel

Haberin Tamamı İçin:

Birmanya'da Mülteci Teknesi Battı

Birmanya'nın batısında Arakanlı Müslümanları taşıyan bir tekne alabora oldu.

Yaklaşık 200 yolcusu olduğu belirtilen tekne, önümüzdeki günlerinde bölgeyi etkisi altına alması beklenen Mahasen Siklonu öncesinde tahliye görevi yürütüyordu.

Teknenin Arakan eyaletinin Pauktav kenti açıklarında batması sonucu kaç kişinin kaybolduğu tam olarak bilinmiyor.

Geçtiğimiz yıl Arakan bölgesinde Budistler ve Müslümanlar arasından yaşanan çatışmaların ardından on binlerce Arakanlı Müslüman burada geçici kamplarda yaşıyor.

Birleşmiş Milletler, bölgeyi etkisi altına alacak fırtına öncesinde geçici kampların sel felaketiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak bölgede yaşayanların acil tahliye edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Örgütün İnsanî Yardım Koordinasyon Dairesi'nden Barbara Manzi, BBC'ye yaptığı açıklamada, batan teknedekileri arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Manzi, "Teknenin yetkililerin izniyle limandan ayrıldığı ancak daha sonra kayalara çarptığı anlaşılıyor" dedi. BM yetkilisi, teknedekilerin sayısının tam olarak bilinmediğini, bu sayının 100 ila 200 arasında olduğunu ve ekiplerinin bazı yolcuları kurtardıklarını belirtti.

Siklonun perşembe günü komşu Bangladeş'e ulaşmasını bekleyen Birmanya yetkilileri, ülkenin batısını etkilemesi beklenen yoğun yağış ve sel öncesinde bu hafta bölgeyi tahliye etmeye başlamışlardı.

Yardım kuruluşları, Mahasen Siklonu'nun, çoğu Arakanlı Müslümanlar olmak üzere, yaşadıkları yerlerden ayrılmak zorunda kalan ve geçici barınaklarda yaşayan 140 bin kişiyi etkilemesinin beklendiğini açıkladı.

Arakan bölgesinin Budist ve Müslüman halkları arasındaki gerginliğin uzun bir geçmişi buluyor. Bölge nüfusunun büyük bölümünü oluşturan ve çoğu Arakanlı olan Müslümanlar devletsiz olarak biliniyor.

Buradaki Müslümanlar kendilerini Arakanlı olarak tanımlıyor. Arakanlar bugün adı Bangladeş olan Bengal'den göçmüş Müslümanlar.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Birleşmiş MilletlerFırtınatahliye
Görüş Bildir