Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutlu Olmaya İzin Verilmiyordu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mutlu Olmaya İzin Verilmiyordu

Mutlu Olmaya İzin Verilmiyordu

Pınar Selek’in Siyah Pelerinli Kız’ı sevgi dolu. Onun bu ülkede yaşayamadıklarının toplamı.

“Kara Peçeli Cadı kabusu başladığında doğmamışım. Ama o kadar çok bahsedildi ki yaşamış gibi biliyorum. Çocukluğumda bu cadının kötülüklerini dinledim hep.” Pınar Selek ise bu cümleyi yazan, bin türlü okuması var. Politikadan okursun, feminizmden okursun, ülkeden okursun, üç beraatin bir müebbet etmesinden okursun. Ya da her şeyi bir kenara koyup, 2009’da piyasaya çıkan ve şimdi de yeni baskısı yapılan Siyah Pelerinli Kız çocuk kitabının üzerinden ve Selek’in masal sevgisinden okursun: Ne yazmış Pınar mesela ona bakarsın: “Başka yerlerdeki çocuklar kim bilir ne masallar dinliyordu... Büyülü, perili, mucize ve hayal dolu rengarenk masallar!” Tam Pınar Selek’lik bir iş aslında. Girdiği her yeri, her sohbeti, kısacık konuşmayı, yumuşacık ve sevgi dolu hale getirmek. Bu yüzden Siyah Pelerinli Kız da aynen kendi gibi. Yumuşak, sevgi ve hayal dolu. Bu da belki Pınar Selek’in bu ülkede yaşayamadıklarının toplamı. Ya da şöyle de bakabiliriz, bu çocuk ve çocuksu kitap, Pınar Selek’e devlet eliyle yaşatılanlardan kaçışı. En sevdiği yer olan masal dünyasına.

Yosun ve Pınar’ın iyimserliği

Çocuk kitaplarından önce Maskeler , Süvariler , Gacılar , Barışamadık ve Sürüne Sürüne Erkek Olmak olmak gibi, sosyolojik araştırmalar yazan Selek, devletin üzerine çöküşünü en ağır yaşayandı. Mısır Çarşısı patlamasıyla suçlanması, işkenceler, yalan tanıklıklar, kördüğüme dönen mahkeme süreçleri ve iki buçuk yıllık hapis cezası, devletin “ötekiler”e sempati duyan kızı “yola” getirmesine yetmedi. 2002 ve 2006’da iki kere beraat etti ama yeterli değildi. 2010’da müebbet istemiyle dava tekrar açıldı ve 2011’de ilk celsede beraat çıktı. Ama devlet kararlıydı, o “suçluydu”. Ocak 2013’te ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırdı. Yani Pınar Selek’in Midye Adası’nda “kara peçeli cadı”nın kim olduğu çok belli.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

KitapMısırRengarenk
Görüş Bildir