Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kahire'de Mursi Yanlılarına Kanlı Müdahale | Galeri

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Mısır'da güvenlik güçleri, başkent Kahire'de bulunan Rabiat'ül Adeviye Camii'nin önünde ve Nahda Meydanı'nda toplanan darbe karşıtlarına müdahale etti.

Müslüman Kardeşler, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu yüzlerce kişinin öldüğünü tahmin ettiklerini söyledi. Hattat, Twitter'dan paylaştığı mesajda, olaylarda 5 binin üzerinde kişinin de yaralandığını belirtti.

Zırhlı araç ve buldozer destekli Mısır güvenlik güçleri temmuz ayının başında devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevine iadesi için Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında haftalardır oturma eylemi yapan göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından güvenlik güçleriyle Mursi yanlıları arasında çatışma çıktı.

Çatışmalarda polislerin gerçek mermi kullandığı iddia edilirken, bölgeden gelen görüntülerde binaların tepesinde keskin nişancılar olduğu görüldü.

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise güvenlik güçlerinin ateş açmadığı, aksine kamplardaki "teröristlerin" saldırısına maruz kaldıkları belirtildi. Bir bakanlık yetkilisi, gözaltına alınanlar arasında Müslüman Kardeşler liderlerinin de olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı Kahire'ye giden tüm tren seferlerinin durdurulması yönünde de talimat verdi.

Müdahalenin ardından güvenlik güçleri birbirlerini böyle kutladı

Kanlı müdahale sonrası Müslüman Kardeşler'in çağrısıyla binlerce kişi ülkenin dört bir yanında sokaklara döküldü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'da darbe karşıtlarına müdahale olaylarını yakından takip ediyor. Türkiye şu anda Mısır'daki olaylarla ilgili yoğun bir diplomasi trafiği sürdürüyor.

GÖSTERİCİLERİ YAKTILAR

Nahda Meydanı'nda toplanan bazı Mursi taraftarlarının yanmış cesetleri meydanda bırakıldı. Cesetlerin yanma sebebi veya henüz hayattayken mi yakıldıkları netlik kazanmadı. Vahşetin kareleri objektiflerce böyle görüntülendi...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Ahmet DavutoğluBaşbakanDarbeMısırRecep Tayyip ErdoğanTwitter
Görüş Bildir