Mısır Muhalefeti, Mursi'nin Diyalog Çağrısını Reddetti

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mısır Muhalefeti Diyalogu Reddetti

Mısır Muhalefeti Diyalogu Reddetti

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin muhaliflere yaptığı diyalog çağrısını Ulusal Kurtuluş Cephesi reddetti.

Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC), Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin muhaliflere yaptığı diyalog çağrısını reddetti. Açıklama Cephenin lideri Muhammed Baradey'den geldi.

Baradey, bazı TV'lerde canlı olarak yayınlanan konuşmasında, ciddi bir diyaloga hazır olduklarını ama önce Mursi'nin şartlarını kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Mursi'nin diyalog çağrısını ''formalite'' olarak nitelendiren Baradai, ''UKC, ülkeyi içinde bulunduğu krizden kurtaracak ciddi bir programa sahip bütün gruplarla diyaloğa hazır. Çözüme katkı sağlamayacağını bildiğimiz için, Mursi'nin diyalog çağrılarına katılmayı reddediyoruz'' ifadelerini kullandı.

UKC, diyalog için anayasanın yürürlükten kaldırılmasını ve Şura Meclisi'nin kapatılmasını şart koşuyor.

Mursi'nin diyalog çağrısına tek olumlu cevap ise Eymen Nur liderliğindeki Yarın Devrim Partisi ve İslami partilerden geldi.

ORDUNUN TUTUKLADIĞI KİŞİLER SİVİL MAHKEMEDE YARGILANACAK

Öte yandan Mısır Başbakanlığı, orduya polis ile yardımlaşarak, kanuna karşı gelenleri tutuklama hakkı verilmesi konusunu bu gün değerlendirdi. Toplantı sonunda bu konuda bir kararname hazırlandığı belirtildi. Son 5 günde yaşanan olaylarda 50 kişinin hayatını kaybetmesi ve yüzlerce insanında yaralanmasının ardından böyle bir tutuma ihtiyaç olduğu belirtildi.

Ancak ordu mensupları tarafından yakalananların askeri değil, sivil mahkemelerde yargılanacağı bildirildi. Askere verilen yetkinin olağanüstü hal ilan edilen 3 Suveyş Kanalı şehrini mi yoksa bütün Mısır'ı mı kapsayacağı konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

MısırOlağanüstü HalPolis
Görüş Bildir