Mısır'da Al Jazeera Muhabirlerine Terör Suçlaması

24PAYLAŞIM

Mısır'da Al Jazeera Muhabirlerine Terör Suçlaması

Mısır'da Al Jazeera Muhabirlerine Terör Suçlaması

Mısırlı yetkililer Al Jazeera televizyonu için çalışan dört yabancı gazeteciyi yanlış haberler yayarak Mısır'ın ulusal güvenliğini zedelemeye çalışmakla suçladı.

Bu gazetecilerden üçü hakkında (iki İngiliz ve bir Hollanda vatandaşı) tutuklama emri çıkartıldı.

Dördüncü yabancı olan Avustralya vatandaşı Peter Greste ise geçen Aralık ayından bu yana göz altında tutuluyor.

Bunun yanısıra Al Jazeera televizyonunun Mısır vatandaşı olan 16 muhabiri de geçen ay ordu destekli hükümet tarafından terör örgütü ilan edilen Müslüman Kardeşler'e üye oldukları iddiasıyla mahkemeye sevk edilecekler.

Mısırlı savcılar toplam 20 gazeteciden sekizinin göz altında tutulduğunu, 12'si hakkında ise derhal yakalanmaları için tutuklama emri çıkartıldığını söylüyor.

Mısır İçişleri Bakanlığı, geçen Aralık ayında göz altına alınan Al Jazeera muhabirlerinin Kahire'de bir otel odasından yasal olmayan yayınlar yaptıklarını iddia etmişti.

Al Jazeera televizyonu yöneticileri ise muhabirlerin sadece Mısır'daki durumu aktardıklarını ve normal gazetecilik görevini yerine getirdiklerini söylüyor.

Avustralyalı Peter Greste, hakkında resmi bir suçlama olmaksızın göz altında tutuluşuna son verilmesi için Kahire'de bir mahkemeye yaptığı başvuruyu kaybetmişti.

Greste'nin Müslüman Kardeşler üyeleriyle konuştuğu için ''teröristlere yardım ve yataklık ettiği'' iddia ediliyor.

Al Jazeera'nin Kahire bürosu şefi olan Kanada-Mısır vatandaşı Muhammed Famy ve prodüktör Bahir Muhammed ise doğrudan Müslüman Kardeşler üyesi olmakla suçlanıyorlar.

Aralarında BBC, Sky ve Daily Telegraph gazetesinin de bulunduğu medya kuruluşları ortak bir açıklama yayımlayarak Mısır'daki tutuklu gazetecilerin tümünün derhal serbest bırakılmasını istedi.

Bazı tahminlere göre Mısır'daki tutuklu gazeteci sayısı 40'ın üzerinde.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir