Menderes Hayranı Çıktı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tarık Haşimi Menderes Hayranı Çıktı

Tarık Haşimi Menderes Hayranı Çıktı

Irak Mahkemesi tarafından gıyabında idam cezası kararı verilen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in mezarını ziyaret etti.

Tarık Haşimi, Topkapı'daki anıt mezarda, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın mezarları başında dua ederek, saygı duruşunda bulundu.

Haşimi, daha sonra Adnan Menderes'in mezarına, üzerinde adının yazılı bulunduğu bir buket çiçek bıraktı.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Haşimi, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'i idam edilişinin 51'inci yıldönümünde anmak istediğini ifade ederek, “Çünkü şehit Başbakan Adnan Menderes ile ortak değerlere sahip olduğumuza inanıyorum. Türkiye, kendisine en çok ihtiyaç duyduğu zamanda, tarihi liderlerinden birisini kaybetmiştir. Bu olaydan büyük üzüntü duyduğumu belirtmek isterim. Adnan Menderes, adaletsiz bir şekilde idam edilmiştir. Bu trajik olay Türkiye'ye gerçek bir değişim için ilham verdi. Bu trajedi, Türkiye'de demokratik ve hukuki bir devlet yapısına zemin hazırladı” diye konuştu.

Haşimi, 8'inci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın Topkapı'daki mezarını da ziyaret etti. Burada da dua ederek, saygı duruşunda bulunan Haşimi, Özal'ın mezarına da çiçek bıraktı.

PROBLEMİN NEDENİ HAŞİMİ HÜKÜMETİ

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Haşimi, gıyabında verilen idam cezası kararına ilişkin bir soru üzerine, Irak'ın geleceğinde yaşanacak herhangi bir problemin nedeninin Maliki Hükümeti olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Maliki Hükümeti tarafından alınan idam kararı, Maliki Hükümeti'nin ne kadar zorba olduğunu göstermektedir. Maliki Hükümeti, ellerinde suçlu olduğuma ilişkin tutanak olduğunu iddia etmektedir. Böyle bir şey yok, yalanlıyorum. Davamı, Bağdat'tan Kerkük'e veya Kuzey Irak yerel yönetimine taşımama engel oldular. Onlar, bir skandaldan korkuyorlar. Benim korumama işkence yaparak, zorla bilgiler almaya çalıştılar. Korumamı kaybettim, onlar soruşturma esnasında şehit oldular. Hakkımda alınan kararlar, yasal değildir.”

IRAK'IN ŞUURLU DEVLET ADAMLARINA İHTİYACI VAR

Irak'ın bugün çok zor bir durumda olduğunu dile getiren Haşimi, “Bu dönem, Irak'ın yol ayrımında olduğu bir dönemdir. Maliki ve onun kötü idaresinin sona ermesi için ülkenin şuurlu devlet adamlarına şiddetle ihtiyacı var” dedi.

Haşimi, bu süreçte Türkiye'de ikamet etmesine ilişkin soruya, “Gerçekler ortaya çıkana dek, Türkiye'de kalmak zorundayım. Geçici bir süre için Türkiye'de kalıyorum. Ondan sonra muhakkak ülkeme ve halkıma hizmet etmek için Irak'a dönmek zorundayım. Türkiye Hükümeti ve halkı, beni kucakladığı için onlara minnettarım. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a saygıyla teşekkür ederim. O benim ağabeyim” yanıtını verdi.

Bir gazetecinin “Türkiye'de bulunmanız, Irak-Türkiye ilişkilerinde olumsuz bir etkiye yol açabilir mi?” sorusu üzerine Haşimi, Irak ve Türkiye ilişkilerine asla yük olmayacağını, bilakis ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanİdamIrakRecep Tayyip ErdoğanŞehitTurgut Özalolay
Görüş Bildir