Küçük Aktivist Malala İçin Nobel Çağrısı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Malala Onu Vuranlara Okuyarak Mesaj Verdi

Malala Onu Vuranlara Okuyarak Mesaj Verdi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Malala'nın, Nobel'e Aday Gösterilmesi İsteniyor

Pakistan'da Taliban militanları tarafından başından vurulan 15 yaşındaki Malala Yusufzay'ın sağlık durumu iyiye giderken, Malala'nın, Nobel Barış Ödülü için aday gösterilmesi isteniyor.

Malala, geçen ay tedavisi için İngiltere'nin Birmingham şehrindeki Kraliçe Elizabeth Hastanesine getirilmişti. Hastanedeki tedavisi süren Malala ile ilgili babası Ziyaddin Yusufzay açıklama yaptı.

Baba Yusufzay, kızının kendisine iyi dileklerini gönderen herkese teşekkür ettiğini ve bu mesajların kendisini ayakta ve güçlü tuttuğunu kaydetti.

Yusufzay, "Malala'ya yönelik suikast girişimini şiddetle kınayan, iyi dileklerini sunan, barış yanlısı herkese çok teşekkür ederim" dedi. Baba Yusufzay, eşi ve diğer iki çocuğuyla birlikte, Malala'nın yanında olabilmek için geçen ay İngiltere'ye gelmişti.

Bu arada, Malala'nın hastanede otururken, kitap okurken ve kendine gönderilen geçmiş olsun kartlarına bakarken kaydedilen görüntüsü yayımlandı.

Öte yandan, dünya genelinde yürütülen imza kampanyası çerçevesinde 60 bin kişi Malala'nın Nobel Barış Ödülüne aday olması için imza verdi. İngiltere'de, Başbakan David Cameron'dan Nobel komitesinden Malala'nın aday gösterilmesi için talepte bulunması isteniyor.

İngiltere'nin eski Başbakanı ve BM Küresel Eğitim Özel Temsilcisi Gordon Brown ise yarını, Malala'ya yönelik saldırının üzerinden bir ay geçmesi nedeniyle "Malala günü" ilan etti. Brown'un yarın Pakistan'da temaslarda bulunması ve kız çocuklarının eğitimi konusunu Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ile görüşmesi bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBirleşmiş MilletlerİngiltereKitapNobel
Görüş Bildir