Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Maden İşçileri Ocaktan Çıkmama Eylemi Yaptı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Maden İşçilerinin 4 Saat Süren Ocaktan Çıkmama Eylemi Netice Verdi

Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Karadon Müessesesi maden ocağında çalışan maden işçileri, kuyu dibinde kapıların kilitlenmesine tepki göstermek amacıyla 4 saat ocaktan çıkmama eyleminde bulundu.

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) yetkilileri ile müessese müdürlüğü yöneticilerinin görüşmesi olumlu netice verince, kendilerini ocağa kapatan 08.00 vardiyası işçileri, eyleme son verdi.

Yeni Servis Kuyusu'ndan çıkmayan işçileri dışarıda bekleyen 16.00 vardiyası işçilerinden Taner Kırtay, "İşimizi bitirdikten sonra kuyu dibine geldiğimizde kapılar kilitli olduğu için dışarıya çıkamıyoruz. Kuyu dibinde terli bir şekilde beklerken rüzgar akımına kapılarak hasta oluyoruz. Bu da iş verimimizi düşürüyor. O kadar işçi kapıların açılmasını bekliyor. Aşağıda işçiler beklerken Allah korusun bir iş kazası yaşandığını düşünmek bile istemiyorum." dedi.

İşçiler adına olumlu söz alınmasının ardından GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, işçilerin alkışları ve "Baskılar bizi yıldıramaz." sloganları eşliğinde kuyu başına geldi. GMİS Genel Başkanı Alabaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, "TTK Karadon müessesemizde işçi açıkları nedeniyle iş baskısı yapıldığı ve her türlü özveriye rağmen kapıların kilitlenmesinin işçilerimiz üzerinde psikolojik olarak baskı oluşturduğunu daha önce kurum yetkililerine iletmiştik. Bunlara rağmen bir adım atılmaması üzerine işçi arkadaşlarımız ocaktan çıkmama haklarını kullandılar. Müessese müdürü ve TTK Genel Müdür yardımcısıyla müzakere edilerek belli noktalarda anlaşıldı. Şu anda arkadaşlarımız da ocaktan çıkacaklar. Eylemi kazasız belasız bir şekilde sonlandırarak ocaktan çıkan işçilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Alabaş, yer altında en ağır şartlarda madencilik yapan işçilerin psikolojik taciz olarak uygulandığı gerekçesiyle başlattıkları eylemlerinde haklı olduğunu savunarak, "Toplu sözleşme şartlarına uymasına rağmen çıkış saatlerine kadar kapıların kilitlenmesi arkadaşlarımızın üzerinde psikolojik olarak etki bırakıyor. Kendilerini sanki hapishanede kalıyormuş gibi hissediyorlar." şeklinde konuştu.

Daha sonra 4 saat kendilerini ocağa kapatan işçiler, anlaşma sağlanması üzerine işçi kafeslerine binerek kuyu başına çıktı. Eylemci işçilerin dışarıya çıkışı sırasında ocağa girmek için mesai arkadaşları da alkış ve sloganlarla destek verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Maden İşçileri Ocaktan Çıkmama Eylemi Yaptı

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında, iş koşullarının iyileştirilmesini isteyen maden işçileri, mesai saatleri bitiminde ocaktan çıkmayarak eylem yaptı.

ZONGULDAK - Maden ocağında 08.00-16.00 vardiyasında çalışan işçiler, Karadon Müessese Müdürü Mustafa Özçelik'in, madene indikten sonra dışarı çıkmamaları için giriş kapılarını kilitlediğini ileri sürerek ocaktan çıkmama kararı aldı. Müessese Müdürü Özçelik'in aldığı kararı geri çekmesini isteyen maden işçileri ocaktan çıkmayınca saat 16.00-24.00 vardiyasında çalışacak işçilerde ocağa inmeyerek eyleme destek verdi. Madencilerin eylemi üzerine Genel Maden İşçileri Sendikası (GİMİS) Başkanı Eyüp Alabaş, Karadon'a gelerek Müessese Müdürü Mustafa Özçelik ve TTK yetkilileriyle görüştü. Görüşme sırasında dışarıda bekleyen maden işçileri ocak ağzından ayrılmayarak içerdeki arkadaşlarına destek oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir