Lezbiyenlikle İlgili Merak Edilen Soruların Cevabını Bir Lezbiyenin Kendi Ağzından Öğreneceksiniz

33PAYLAŞIM

Önemli olan birini sevmekse eğer şu dünyada gerisi teferruattır...

YouTube'da yayınlanan "Soramazsın" programında Meltem'in röportajına denk geldik. Meltem reklamcı genç bir kadın ve lezbiyen. Su Sonia Herring'in sorduğu sorular ve Meltem'in cevapları arasından dikkat çekici kısımları sizler için derledik.

Kadınlar kadınları sekste ve ilişkide daha mı iyi anlıyor?

Kadınlar bana kalırsa bütün dünyayı çok daha iyi anlıyor zaten. Bunu içerisine kadınlar da girer, erkekler de girer. Kadınların algıları daha yüksek. Sekste ve ilişkilenme biçimlerinde de daha iyi anlıyorlar tabii ki.

Lezbiyen olmayan bir kadına hiç aşık oldun mu?

Oldum ama ben bunu lezbiyen olmayan bir kadına aşık oldum ve reddedildim olarak görmedim. Ben birisini sevdim, ondan hoşlandım ya da aşık oldum o da kimyamız tutmadı vs. istemedi beni gibi değerlendirebiliriz.

Toplumda lezbiyenler, gaylerden daha mı az baskı görüyor?

Aslında az baskı görmek değil bu. Lezbiyenler toplumda birer arzu nesnesi haline geldiği için direkt olarak gayler kadar kötü bakışlarla vs. ile karşılaşmıyor olabilirler. Ama günün sonunda lezbiyen bir çift, tacizkâr hareketlerle karşılaşıyor. Onu derinden hissedebiliyorsunuz. Size doğrudan bir şey söylemiyorlar çünkü "kadınsınız" bir kere.

Onur Haftasına ne gerek var?

Bence de yani coplanıyoruz, gazlanıyoruz bence de ne gerek var... Demeyeceğim tabii. Onur Haftasına çok gerek var çünkü bir mücadele alanımız var. Bu mücadele alanında da görünür olduğumuz en belirgin, en görünür olduğumuz süreçlerden bir tanesi Onur Haftası. Hardcore bir yerden girmek gerekiyor mücadeleye, Onur Haftası da bunun temel direklerinden bir tanesi.

Biseksüelmiş gibi davranan, lezbiyen olduğunu kabullenmeye cesareti olmayanlara ne tavsiye edersin?

Herhangi bir kalıbın altına sığınmak ya da herhangi bir kalıbın altına dahil olmak insanı daha güçlü ya da daha güçsüz yapmaz. Kalıp derken bunu çok tırnak içerisinde söylüyorum. İnsanları severiz, ruhları severiz, aşk diye bi şey var bu hayatta. O yüzden bazen adlandırmamak lazım. Bazen Meltem'i seversiniz, bazen Ahmet'i seversiniz, bazen ordan başka birisi çıkar onu seversiniz. Hayat gerçekten çok kısa. Sevmek sevilmek çok güzel şeyler. Birini bulduğunu zaman bi kalıba sığmaya ihtiyacınız yok.

Erkek mi olmak istiyorsun?

Hayır erkek olmak istemiyorum. Bunu da yine toplumsal cinsiyetle bağdaştırıcam. Bize öğretilenler, genelde bir erkekle bir kadının ilişki yaşayabileceği. Bir kadının bir kadını sevebileceği, bir erkeğin bir erkeği sevebileceği çok alışıldık şeyler değil toplumda. Gerçi toplumumuzu suçlamaya gerek yok, bütün dünyada aşağı yukarı bu böyle. Kadın olmak çok güzel, kadınları sevmek de çok güzel. Bir kadın olarak kadınları sevebilmek de çok güzel. Erkek olmayı düşünmüyorum o yüzden.

Seni en çok sarsan olay neydi?

Bir zaman bir kadına aşık olmuştum, bundan yıllar yıllar önce. Sonra bir gün ona aşık olduğumu öğrendi. Günün sonunda bana "Sen hastasın o yüzden ben seni görmek istemiyorum." demişti. Umarım şu an öğrenmiştir bazı şeyleri, çok isterim öğrenmesini.

Küçükken bir travma yaşadığın için mi lezbiyen oldun?

Hayır küçükken hiçbir travma yaşamadım. Çok güzel bir çocukluğum vardı. Çok huzurlu, iletişimi sağlıklı olan bir ailede çok güzel bir çocukluk geçirdim.

Ailene nasıl açıkladın?

İlk başta aileme hiçbir şey açıklamadım. Ama tabii özellikle anneler, bence o duygusal bağın da getirdiği şeyle her şeyi bilirler ama bazı şeyleri konuşmazlar. Sonrasında günün birinde beraber yaşadığım sevgilimle bir problem yaşadım. Bir gün annemi aradım, her şeyi doğrudan anlattım. Sonrasında da işler gelişti. Açıklamadan kasıt buysa eğer herhalde o akşam açıkladım her şeyi.

Babana?

Babama bir şey açıklamadım. Biliyordur da gündem değil bizim evimizde. Sormuyor sen napıyorsun diye...

Videonun tamamını buradan seyredebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bence de kalıplara gerek yok. Hetero bir evliliğim var ama kendimi ele alınca transeksüel bir lezbiyenle de olabilirim, belki bir kadınla da veya gay olan bir erkeğe de aşık olabilirdim. Beğenilerimden ve arzularımdan anlıyorum queer olduğumu ve bu bana özgürlük hissi veriyor. Bir kutuya sığmak zorunda olmamak çok güzel. Gizli eşcinsellik de değil bu, yüzdelere vursaydık eğer, şuan bulunduğum yaşantı ve ilişki diğerlerine göre istediğim her şeye en fazla sahip olan.

busemylmz

Genel olarak gayet güzel cevaplar vermiş. Kudurmuş homofobiklerde hemen "lezbiyen" kelimesini görür görmez içeriğe dislike atmışlar.

Gizli Kullanıcı

''Neeee! Makas mııı?'' :D:Dd

trippysnake

Kudurmuş homofobiklerin yanında; büyüük kapitalizmin hedef kitle olarak LGBTİ+ bireylere hedef müşteri kitle olarak kültür endüstrisi aracılığıyla oynamasından bıkanlar da var bence. Bu büyüük kültür endüstrisi maalesef aynı hükümetimizin din ticareti yapması gibi, kendine güveni eksik olan bireylere dünyanın onları da kabul ettiğinin algısını satıyor. Kendine güveni yüksek olanlar, aynı girişi ücretli olan karl marx mezarı tuzağına, che guevara baskılı amerikan markası aksesuar pazarları tuzağına düşmeyen diğer bilinçli bireyler gibi bu tuzağa da düşmüyorlar. Bilinçli ,kendine güveni yüksek ve eleştirel düşünme becerisine sahip LGBTİ+ bireyler, eşcinsellik algısını ve kavramını savunur görünme stratejisi üzerinden prim ve para kazanan ve bu yolda EŞCİNSELLİĞE DAİR HER ŞEYİN BİLİNÇLİ VE BİLİNÇSİZ fark etmeksizin herkesin gözüne gereksiz sokulmasından bıkmış durumda zaten.

ordekkac

Değerli editör, bu tür içerikler yapıyorsun ve her seferinde gelecek zaman eki olan "-ecek/-acak" ekini fiile birleştirken "Yapıcam" diye yazılmaz, "Yapacağım." diye yazılır. Her seferinde onu görünce gözlerim ağrıyor :/

lady-in-love-

Şükür yaa yazmaya üşeniyordum senin yorumunu görünce bi rahatlama geldi sağ ol. 😂😂

ordekkac

Valla bazen ben de üşeniyorum ama bu sefer dayanamadım. Geçen seferde uyarmıştım ama editör yorumları okumuyor sanırım.

lady-in-love-

Haklısın. Ya okumuyor ya da gerçekten takmıyor .Güzel Türkçemizi güzel kullanmamız gerekir.

darkosman

böyle uzaktan olmaz..oturup izlemek lazım dertleri neymiş..

aaabbbcccddd

''Sekste ve ilişkilenme biçimlerinde de daha iyi anlıyorlar tabii ki.'' ilişkilenme ne demek?

Görüş Bildir